מהנהלת הרכבת הודיעו הבוקר (שישי) שלאור הודעת 8 פקדים (מנהלי תנועה בפיקוד הרכבות הארצי) על מחלה, נסיקה של מאות אחוזים במספר הודעות המחלה ביחס לימים כתיקונם, הוחלט על עצירת תנועת הרכבות. 

ממתינים על הרציף לרכבת | צילום המחשה: אריאל ימיני

בהנהלת הרכבת הפנו אצבע מאשימה לוועד עובדי הרכבת, וטענו כי מדובר על קרוב למחצית ממצבת הפקדים שעומדת על 21. עוד מוסיפים בהנהלה כי בשעת בוקר מוקדמת סיימו ארבעה פקדים משמרת שהחלה בשעה 22:00 אמש והוארכה בשעתיים נוספות, ואינם יכולים להמשיך בעבודה על פי נוהל הבטיחות. שאר 9 הפקדים, לדברי הנהלת הרכבת, מסרבים בשלב זה לענות לטלפונים המבקשים להקפיצם למשמרת.

"בשל כך, ומסיבות בטיחותיות אשר אינן מאפשרות הפעלת תנועת הרכבות עם פחות מ-4 פקדים במשמרת, נאלצת הנהלת הרכבת לעצור את תנועת הרכבות ברחבי הארץ, בהתאם לנהלי הבטיחות, עד לעצירה מוחלטת בשעה 8:00 זאת עד להודעה חדשה", הודיעו בהנהלה. 

עוד נמסר מהנהלת הרכבת ש-"מדובר על פגיעה קשה של ועד העובדים בראשות גילה אדרעי בציבור הנוסעים בימי שישי, לצד החיילים הרבים אשר עושים שימוש ברכבות". 

מוועד עובדי הרכבת נמסר בתגובה:

"ועד העובדים בראשות גילה אדרעי לא נתן שום הנחיה או הוראה לאף מנהל תנועה להשבית שום פעילות! אין שביתה ואין עיצומים בעבודת הפקדים. הנהלת הרכבת החליטה לפגוע ברכבת ובנוסעים כדי לייצר משבר מבויים ופיקטיבי. ועד העובדים וגילה אדרעי קראו על ההחלטה חסרת האחריות והמיותרת של הנהלת הרכבת לעצור את תנועת הרכבות מהתקשורת.

המדובר בעובדים שחולים כבר כמה ימים, הועד פועל על מנת לסייע למצוא עובדים שיחליפו את מנהל המשמרת החולה. במקום להפיץ דברי שקר בתקשורת על ההנהלה לדבר עם עובדיה.

המדובר במהומה רבה על לא מהומה ובהנהלה שלא בוחלת בכלום כדי לנסות להשניא את עובדיה שלה, על הציבור". 

כעבור כשעה וחצי, לאחר התכתשות בין הנהלת הרכבת לועד העובדים, הוציאה דווקא ההסתדרות מסר הרגעה: "בחצי השעה הקרובה הנהלת רכבת ישראל תחל להשיב את כל תנועת הרכבות ברחבי הארץ, לסדרה", נמסר סמוך לשעה 9:00.

"יו״ר ההסתדרות ארנון בר דוד, הורה הבוקר לוועד העובדים לאתר באופן מידי עובדים שיגיעו למלא את תפקידם. ההסתדרות קוראת להנהלת הרכבת לבטל את שביתת המגן ולפעול ביחד לבניית מערכת יחסי עבודה תקינים. יו״ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, נמצא בקשר רציף עם ועד העובדים והנהלת הרכבת."