מסדרון במגדלים. "יש פה דיירים שסובלים מאסתמה וממחלות נשימה" | צילום: באדיבות תושבים 

עשרות קשישים, דיירי מתחם 'מגדלי הים התיכון' בבת ים, מנהלים מזה שבועות ארוכים מאבק מול הנהלת הרשת במטרה להביא לשיפור בתנאי מחייתם. זאת על רקע שיפוצים נרחבים המתבצעים בשטח המגדלים מאז חודש דצמבר 2018.

מדובר במתחם הדיור המוגן הראשון של הרשת המוכרת, והוא ממוקם ברחוב הים 3, בקצה הצפוני של הטיילת העירונית. המתחם כולל 300 דירות לאוכלוסייה הבוגרת ובתמורה למגורים במקום משלמים הדיירים תשלום חודשי קבוע.

לפני למעלה מחצי שנה התבשרו מאות מדיירי המתחם הכולל שני מגדלי מגורים, כי הנהלת הרשת החליטה לבצע, לראשונה מזה שנים ארוכות, שיפוץ נרחב בשטח המתחם. על פי ההודעה שנמסרה לדיירים השיפוץ היה אמור להימשך כחודשיים, אולם נכון לעכשיו חלק מהמתחם עדיין  תחת שיפוץ.

אך העיכוב הממושך בעבודות אינו הדבר העיקרי המטריד את דיירי המקום, אלא העובדה שבעקבות השיפוצים, המבוצעים בכל פעם בשתי קומות מכל מגדל, הפכו חייהם לסיוט של ממש.

בפנייה שהעבירו לפני מספר שבועות עשרות מדיירי המתחם להנהלת מגדלי הים התיכון מפורט הסבל שאותו חווים הדיירים.

נצחיה הדיה מתגוררת בקומה ה־12 של אחד המגדלים עם בעלה, וחתומה גם היא על המכתב החריף שהועבר להנהלת הרשת: "מה שקורה פה הוא סבל מתמשך שקשה לתאר במילים והמזל שלי ושל האנשים שגרים בקומה שלי הוא שהוא הסתיים בשלב זה, אחרי חודשים של עבודה. בנוסף, השיפוצים על פי ההודעה היא אמורים לכלול החלפה של הריצוף וחיפויי הקיר והשטיחים במסדרונות, אלא שמסיבה כלשהי העבודה הסתבכה. אצלנו בקומה אחרי שניסו לקלף את החיפוי והטיח גילו שזה בלתי אפשרי והחליטו להכניס לעבודה מכשירי קידוח כבדים, מקדחי קונגו, מה שגרם לנזק גדול. הקידוחים החזקים גרמו לאבק רב, לרעש נוראי ובעקבות השימוש במכשירים נגרמו גם סדקים בקירות בתוך הדירות עצמן".

מסדרון במגדלים. "משלמים לא מעט כסף וראוי שיהיה פיצוי" | צילום: באדיבות התושבים

עוד מספרים דיירים במתחם כי במהלך העבודות בקומות הוצאו ממקומן דלתות הכניסה לדירות ועד לסיום השיפוץ הותקנו דלתות זמניות. "הדלתות שהוצבו לא היו מתאימות בגודל וכל האבק שעף כתוצאה מהקידוחים חדר לדירות שלנו", מספרת דיירת אחרת במתחם, "מה שאילץ אותנו לעבוד, כל יום, בניקוי כמויות אדירות של אבק וסיד. יש פה דיירים שסובלים מאסתמה וממחלות נשימה וזה פשוט סיוט, משהו שאי־אפשר לתאר".

פרט למטרדים אלה, טוענים הדיירים כי החברה הקבלנית שמבצעת את העבודות לא מקפידה על התנהלות בטוחה בשטח המתחם. בשיחות שקיימו נציגי הדיירים עם הנהלת מגדלי הים התיכון נמסר לנציגי ההנהלה כי כלי עבודה, סולמות וחומרי בנייה שהושארו במסדרונות גרמו לנפילתם של מספר קשישים.

כעת דורשים עשרות מדיירי המתחם פיצוי כספי על הנזק והסבל שנגרם להם בעקבות הימשכות עבודות. "אנשים פה משלמים לא מעט כסף ולגיטימי שההנהלה תדאג לפיצוי כספי לדיירים כמו למשל מתן הנחה חד־פעמית", אומרים הדיירים. "נכון לרגע זה הפיצוי היחיד שקיבלנו מהנהלת המתחם הוא עציץ רקפות וזה מבחינתנו ממש ללא לעניין".

מ'רשת מגדלי הים התיכון' נמסר: "בהיותה רשת הדיור המוגן המובילה בישראל, מגדלי הים התיכון דואגת לשפץ ולטייב את בנייניה, מעת לעת ובמידת הצורך, לרווחתם של דיירי הבית ותוך התחשבות תמידית באורך חייהם. העבודה במסגרת השיפוץ המדובר מתבצעת בין השעות שמונה בבוקר לאחת וחצי אחה"צ, בלבד, כאשר בסיום מנקים ביסודיות את הפרוזדור.

"בכל מקרה, ובזמן בו הדיירים חשו מופרעים מהרעש, הצענו להם לעבור לדירת אירוח מאובזרת בבניין השני. נמשיך לפעול לתחזוקת הבניינים ולהעמידם בסטדרנט הגבוהה ביותר לרווחת כל דיירינו".