הידעתם שבגיל 18 פג אוטומטית וככל הנראה ללא התראה מוקדמת תוקפו של כרטיס "רב קו" לנוער, המיועד להעניק הנחה גם לתלמידים עד לסוף י"ב? רבים מבני ה-18 שטרם סיימו את לימודיהם, עשויים לגלות זאת בצורה לא נעימה. אחת מהן היא תלמידת י"ב מבת ים שעברה השבוע חוויה מביכה כשגילתה שאינה יכולה לשלם על האוטובוס לביה"ס, ונראה שהיא איננה היחידה.

"ניסיתי לנסוע באוטובוס", מספרת התלמידה שנעזרת מדי יום בתחבורה הציבורית כדי להגיע לתיכון בו היא לומדת בכיתה י"ב ולפעולות הצופים. "להפתעתי כרטיס הרב קו שלי לא עבד, ולא יכולתי לשלם על הנסיעה. התבקשתי ע"י הנהג לפנות לשירות לקוחות ולבדוק מדוע".

התלמידה הגיעה בתלבושת בית הספר ותיק הלימודים למוקד שירות הלקוחות בבת ימון, שם הוסבר לה, לדבריה, שהכרטיס נחסם כיוון שחצתה את גיל 18. לטענתה הוסבר לה שכדי להאריך את תוקף הכרטיס עליה להביא אישור מבית הספר המוכיח שהיא עדיין תלמידה.

התלמידה, שנותרה ללא כרטיס רב קו בתוקף כדי להגיע בתחבורה ציבורית לביה"ס, ביקשה לטענתה משירות הלקוחות שיאריכו במספר ימים את תוקף הכרטיס, ולו כדי שתוכל לנסוע לביה"ס ולהביא את האישור המבוקש, אך נענתה בשלילה.

"נוצר מצב שלא יכולתי לעלות לאוטובוס כדי להגיע לכיתה בזמן, נאלצתי ללכת ברגל, ואף לאחר לשיעור. אפילו לשלם לנהג במזומן לא יכולתי כי היום התשלום באוטובוסים הוא רק ברב קו!", היא מספרת.

נכון לעכשיו הבעיה טרם הוסדרה, ונראה שהתלמידה מבת ים אינה היחידה שנתקלת בקושי הזה. "כל מי שחוגג יום הולדת באמצע שנה, סובל מאותו אבסורד", היא אומרת.

 "על משרד התחבורה לפעול על מנת לעדכן את הנערים על השינויים הצפויים להם בגיל 18", כועסת אמה, ומוסיפה: "בתי בעלת תושייה ומסתדרת, אבל מה לגבי ילדים אחרים פחות עצמאיים שהיו נותרים ללא כסף, בלי כרטיס ובלי אפשרות לעלות על אוטובוס? זה ממש חוסר רגישות וחוסר גמישות". 

ממשרד התחבורה נמסר: "תוקף כרטיס הרב קו לנוער, המקנה 50% הנחה, הינו עד גיל 18 או עד לחודש אוגוסט של אותה שנה, המאוחר מבין השניים. הארכת תוקף הפרופיל ברב קו, מותנה בהצגת אישור לימודים מבית ספרם".