הכל התחיל מפוסט בפייסבוק של שי צינו (37) המתגורר בבת ים, אשר טען שהוא לא קיבל שכר ממטה המפלגה של המועמד לראשות העירייה יוסי בכר. בפוסט שהעלה, שאל צינו אם פעילים נוספים נתקלו בבעיה בתשלום עבור עבודתם בבחירות, אבל אפילו הוא לא ציפה לכל כך הרבה תגובות.

עמדת מטה ביום הבחירות (למצולם אין קשר לכתבה). "לא סופרים אותנו" | צילום: קובי קואנקס

השכר היה מפתה

על פי דברי צינו, כחלק מעבודתו במטה בכר, הוא הגיע להרצאה שבה היתה נוכחות חובה והוסבר במהלכה לפעילים מה עושים, מהן שעות העבודה ומהו השכר. "בסיום ההרצאה שאלתי מתוך ה־18 שעות שנעבוד מתי יוצאים להפסקות, להפתעתי נאמר לי בתשובה כי אין הפסקות. אמרתי להם כמובן שזה לא נשמע לי הגיוני.

"אבל בשלב הזה אני הייתי היחידי שהשמיע קול. מיד לאחר מכן שאלו לשמי ואיפה אני אמור לעבוד, וכל זה לאחר שכבר חתמו עימי על חוזה עבודה. כמה ימים לאחר מכן יצרו עימי קשר ואמרו לי שיש יותר מדי כוח אדם ושעכשיו לא זקוקים לי".

צינו, שכבר ויתר על משמרות בעבודה הרגילה שלו, לא הסכים לקבל את רוע הגזרה וטען בפני מנהלת המטה, כי נחתם עימו חוזה והוא דורש לעבוד כפי שהובטח לו. בתגובה הוא נענה ש"אתה תקבל את התשלום על עבודתך, אנו נעמוד בחוזה מולך, למרות שלא תעבוד בפועל".

כאשר הגיע יום התשלום צינו לא קיבל את כספו ואף נאמר לו שכל חוזה עימו לא בא בחשבון שכן הוא לא עבד. "מזל שכל השיחות שלי מוקלטות ויש לי הוכחות להבטחות שווא".

באותה העת ויקי תורג'מן, אשר חברה לצינו, פתחה קבוצת ווטסאפ שבה ריכזה הרבה מהפעילים אשר לא קיבלו תשלום כמוה. "אני עבדתי יום עבודה של 17 שעות והובטח לי 45 שקל נטו לשעה, כאשר בפועל קיבלתי 28 שקל, שזה פחות מהמינימום", מעיד תורג'מן. "יש לנו בקבוצה יותר מ־50 פעילים אשר חלקם עבדו בסבב הראשון והשני, חלקם לא קיבלו כלל תשלום וחלקם רק רבע ממה שהובטח להם.

"אמנם התאגדנו, אבל בטוח ישנם עוד פעילים שלא מודעים לקבוצה הזו. אנשים מבוגרים העדיפו לוותר על חלק מהסכום, העיקר שיקבלו תשלום כלשהו תמורת עבודתם. כל השיחות שלנו למטה ולעומדים בראשו אינן נענות, מורחים אותנו ומבטיחים הבטחות שווא, אבל אנחנו לא מוכנים לוותר".

צילום: קובי קואנקס

בר מכתבי, חייל מבת ים, ביקש חופשה מיוחדת מהצבא כדי "לעשות קצת כסף. חבר סידר לי עבודה במטה של יוסי בכר ואמר שמבטיחים שם סכום נאה תמורת העבודה. הגעתי להרצאה, שבה הבטיחו שהתשלום יגיע כחודש אחרי הבחירות, כלומר בחודש דצמבר".

ביום הבחירות עבד מכתבי מהשעה 14:00 אחה"צ עד השעה 2:00 לפנות בוקר, סה"כ 12 שעות. "העבודה הסתיימה רק כאשר הלכתי לשים את המעטפות לספירה בבניין העירייה. מאז עבר חודש ועוד חודש וכל הזמן הזה מבטיחים לי את התשלום.

לבסוף אמא שלי הלכה לאסוף עבורי את ההמחאה וראינו שקיבלתי רק 235 שקל ברוטו ו־176 שקל נטו, כאשר בכלל לא אמורים לקחת לי מיסים משום שאני חייל. אמא שלי אמרה להם שזה לא הגיוני. עבדתי 12 שעות וזה אפילו לא המינימום הנדרש על פי החוק. בתגובה נאמר לה על ידי הנציגים שאין מה לעשות".

"את מבינה, אני חייל, יש נשים בהריון שעבדו במטה, אנשים מבוגרים וצעירים שנתנו מעצמם במהלך הבחירות למען ראש העירייה לשעבר ומתייחסים אלינו כמו לאוויר. לא סופרים אותנו, אבל אנחנו כאמור לא מתכוונים לוותר ובימים אלה מתכננים להגיש תביעה לבית הדין לעבודה".

מהמטה של יוסי בכר נמסר בתגובה: "כל מי שמגיע לו כסף - מגיע לו ואנו דואגים לכך שיקבל את המגיע לו. המקסימום שאפשר לעבוד זה 8 שעות ותמורת השעות הללו מקבלים תשלום. במידה ויש אנשים הטוענים שעבדו יותר מזה, הם יכולים להגיש ערעור ואנו בודקים כל מקרה לגופו כיוון שכל אחד יכול לטעון לשעות נוספות. יוסי בכר עומד מאחורי ההתחייבויות שלו".