חצר ביה"ס 'דוד אלעזר'. הכניסה אסורה | צילום: רגינה קאשי

מוסדות החינוך בעיר בת ים, גני ילדים ובתי ספר עוברים בימים אלה, עבודות נרחבות להסרת מסוכנות. איזה בתי ספר הוגדרו כמבנים מסוכנים? זו השאלה שריחפה בימים האחרונים מעל ראשי ההורים בבת ים, ורבים מהם הביעו מחאה וטענו כי זכותם לדעת באיזה בתי ספר מדובר. 

"ב-5 למרץ השנה התקיימה ישיבה של ועדת חינוך בעיר שבה נאמר שיש רשימה מסודרת של מוסדות חינוך הנדרשים בדחיפות לשיפוצים למען הסרת המסוכנות שלהם". מספרת נציגת הציבור בוועדה איריס פרדלין המוסיפה כי בישיבה לא נמסרה לה הרשימה. "הבטיחו להעביר לי לאחר הישיבה עם הפרוטוקולים, אך גם כעת חמישה חודשים אחרי ועדיין אנו ההורים לא קיבלנו מהנהלת העיר את רשימת המבנים".

לאחר שלדבריה לא נענתה יזמה פרדלין הפגנה שאמורה להתקיים הערב (יום ה' 25/7 בשעה 19:30), והדגישה כי: "ההורים לא שותקים, דורשים את רשימת מבני החינוך המסוכנים, ילדי בת ים אינם הפקר".

בהתאם לכך, ביקשנו ממחזיק תיק החינוך ומ"מ ראש העירייה אלי יריב את רשימת המבנים המסוכנים בעיר וכעת היא נחשפת לראשונה ב"מיינט בת ים". מדובר במבנים הדורשים שיפוץ לאלתר בחודשי הקיץ, בנוסף למבני מוסדות החינוך, בתי הספר וגנים עירוניים רבים אחרים שישופצו אף הם.

הרשימה כוללת 19 בתי ספר הדורשים תיקונים דחופים רבים החל מאיטום גגות, תיקון חצרות, בורות במגרשים, הקמת גדרות וסלים וכו'.

ברשימה הדחופה נמצאים בתי הספר:

'חשמונאים', 'זבולון המר', 'ירושלים', 'שרת', 'דוד אלעזר', 'האיש משה', 'אורט מלטון', 'אורט רמת יוסף', 'ראשונים', 'גורדון', 'יד מרדכ'י, 'סוקולוב', 'יגאל אלון', 'מסילות', 'הראל', 'רמות', 'שז"ר', 'אדרת' ובית הספר הימי- צופי הים.

בגני הילדים העירוניים רוב העבודות הדחופות הן להקמת יציאות חירום בעבור ילדי הגן.

אלה הם גני הילדים העירוניים שיטופלו:

'אגם', 'הים התיכון', 'זהרון', 'כחל', 'כנרת', 'לוויתן', 'מיצ'ר, 'סוס הים', 'סירה', 'פוסידון', 'פעמון ים', 'קורל', 'ריביירה', 'רפסודה' ו'תמנון'.

מעיריית בת ים נמסר כי "עם כניסת הנהלת העיר החדשה נתבקשה מחלקת תחזוקת מבני חינוך ומהנדס העירייה לערוך סריקה יסודית לוודא שמוסדות החינוך עומדים בדרישות החוק והם בטוחים לתלמידים. בבדיקה התברר ש -17 בתי ספר הם מבנים מסוכנים כמו גם מתקני ספורט בחצרות בתי הספר. באופן חריג ראש העירייה צביקה ברוט וממלא מקום ראש העירייה אלי יריב הובילו מהלך מול משרד הפנים לגיוס כ -20 מיליון שקלים לצורך שיקום בתי הספר וגני הילדים להסרת המסוכנות" .

לצורך העבודה הלוגסטית הנרחבת גויסו מהנדסים וקבלנים רבים על מנת לעמוד בלוחות הזמנים, כיוון שלא היה ניתן לעבוד בבתי הספר והגנים בתקופת הלימודים ולכן, מבוצעים רק עכשיו בחופשת הקיץ .

אלי יריב | צילום: קובי קואנקס

ממלא מקום ראש העירייה ומחזיק תיק החינוך, אלי יריב: "החינוך בבת ים עומד בראש סדר העדיפות של הנהלת העירייה ואנו עושים מאמץ עליון להבטיח שמוסדות החינוך יהיו בטוחים וישרו אוירה נעימה ומזמינה לתלמידים ולצוותי החינוך. בחודש וחצי של חופשת הקיץ אנחנו מפעילים עבודות בעשרות מוסדות לטובת פתיחת שנת הלימודים הבאה באופן חלק וטוב".

בתגובה לפרסום הגיבה איריס פרדלין ואמרה: "אנחנו שמחים שמישהו בעירייה מבין שעל בטיחות לא מתפשרים וההורים בבת ים לא ישבו בחיבוק ידיים. אנחנו דורשים מסמך רשמי של גורם מוסמך בעיריית בת ים עם שמות מוסדות החינוך והליקויים בהם. כולם מוזמנים להגיע להפגנה היום 7 וחצי בערב בטיילת בת ים מול קפה קפה".

על הדברים הללו הוסיף ירון לוי סגן ראש העירייה, המכהן כיו"ר ועדת החינוך בעירייה ואמר: "הופתעתי לגלות שיש מחדלים במוסדות החינוך שלא טופלו עוד משנת 2014 וההנהלה הקודמת התעסקה בעיקר בקוסמטיקה ופחות בביטחון הילדים. ולכן, בעקבות הוועדה, אמר לנו ראש העירייה שלא יקרה מצב שבתחילת השנה, יפתח בית ספר עם סכנה ממשית לשלום הילדים".

לוי התייחס להפגנה המתוכננת הערב (חמישי) ואמר: "בחודשי הקיץ מבוצעים כל העבודות ואף חלקם כבר הסתיימו. אנחנו לא הבנו את המצב לכדי זה, אבל אנחנו פה כדי לטפל בזה ולכן ההפגנה המתוכננת להיערך הערב מגוחכת בעיניי כיוון שזו פעם ראשונה שעירייה מעלה את הבעיות כדי לטפל בהם. אנו בהחלט לא מסתירים שום מידע ודנו בליקויים בפורום מאוד רחב. כהורה לילדים אני מבין את הצורך לבטיחות הילדים, ומהמקום הזה אנחנו פועלים ודואגים שהבטיחות של הילדים תהיה בראש סדר העדיפויות בעיר".