בימים האחרונים, וככל הנראה מאז החל הרמדאן, נפתח מה שנראה כחיכוך בין תושבי בת ים לשכנה הצפונית, יפו. הסיבה: קולות המואזין מהמסגדים, שמאז ומתמיד נשמעו בשכונות הצפוניות, אך כעת מגיע קולם עד לדרום העיר וקניון בת ים.

מסגדים. צילום: אבי מועלם

תושבים מדווחים שקולות המואזין נשמעים בעוצמה רבה בשעות הבוקר המוקדמות (04:30) וגם בשעות הערב (19:00). ככל שעוברים הימים מצטברות התלונות, ומתרחב המרחק שאליו מהדהדת התפילה. "אם זה מגיע עד אלינו, לשכונת רמת הנשיא, ובעוצמה כזו שהכלבים מתחילים לנבוח, אני מאמינה שבשכונות שצמודות ליפו זה נשמע בעוצמה בלתי אפשרית", אומרת תושבת השכונה. 

"זה לא הרמדאן הראשון שלנו, אבל בשנים קודמות לא זכור לי שזה היה כל כך חזק", מספר תושב המתגורר בגבול בת ים-יפו. "הפעם זה מעיר אותנו משינה באמצע הלילה", הוא מוסיף.

בימים האחרונים פתח סגן ראש עיריית בת ים, אורי בוסקילה, במהלך שמטרתו הפסקת מפגע הרעש. הוא שלח מכתב לראש עיריית ת"א, רון חולדאי ובפתח דבריו ציין: "אנחנו מכבדים כל דת וכל עדה במדינת ישראל על מנהגיה והמורשת שלה. כל זה כאשר הדבר אינו מפריע או מהווה מטרד או מפגע שפוגע בתושבים ואזרחים שנחשפים על כורחם בהפרעות שאינם גזירת גורל".

אורי בוסקילה | צילום: קובי קואנקס

לדברי בוסקילה, בימים האחרונים התקבלו מאות פניות של תושבים שמתלוננים על "רעש שאינו סביר בכל שעות היום והלילה", ובמכתב הוא שואל: "אינני מבין מדוע תושבי בת ים צריכים לשמוע את קריאות המואזין, מדוע אי אפשר לעשות את הפולחן הדתי בלי להפריע לתושבי עיר אחרת?".

לסיום ביקש מחולדאי: "אנא הכנס לעובי העניין, ותסיר מאתנו את המטרד הבלתי נסבל אשר מהווה מפגע לתושבי העיר בת ים. אני מבקש להפנות אותך לתקנות למניעת מפגעים מניעת רעש תשנ"ג 1992 סעיף 3 וסעיף 15, המדברים על רעש באמצעות מכשירי קול ורעש שנשמע באזור מגורים".

מאחר ומדובר במנהג דתי, יש לדעתך משהו שאפשר באמת לעשות?

"ממש לא מדויק לומר שאין מה לעשות. יש חוק, ופניתי לעיריית ת"א בנושא חוק העזר העירוני למפגע ורעש, וכעת זה לפתחו של ראש עיריית ת"א". 

מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "ככלל, תלונות רעש מטופלות על ידי משטרת ישראל כולל תלונות רעשי מסגדים. לעיתים רעש חזק לא נובע מהגברת ווליום, אלא מכיווני רוחות. בכל מקרה, הנושא הועבר לטיפול משטרת יפו".