ראש העירייה, צביקה ברוט, כינס היום (ראשון) מסיבת עיתונאים לרגל תום 100 הימים מאז הבחירות. בכנס הציג מגוון נושאים שנעשו ומתוכננים להתבצע בקדנציה הקרובה. בראשם: מלחמה בשחיתות וניקיון הכפיים של עובדי העירייה.

ראש העירייה צביקה ברוט | צילום: קובי קואנקס

בראשית דבריו סקר ראש העירייה ברוט את מצב העיר ותשתיותיה כפי שהגיעו לידיו. "לא הייתה לנו דקה של שקט מבחינת תשתיות. חשמל שלא עבד, וצינורות ביוב שהתפוצצו", אמר והוסיף: "כיום, המצב טוב יותר. מיפינו את הדברים הדחופים. הקצינו
19 מיליון ש"ח שנועדו להחליף את כל רשת החשמל, כמובן שזה לא מספיק לכל, אבל את הדברים הדחופים נעשה כעת".

בהמשך העלה את תכנית ההבראה וציין שהיא צפויה להתחיל לקראת האביב, "בסוף שנת 2020 הגרעון יצומצם בדרך לאיזון כלכלי וגרעון נשלט".

עוד התייחס ברוט להרחבת הקואליציה, אליה הצטרפה לאחרונה גם סיעת ש"ס, ואמר: "הקמנו קואליציה רחבה שמשקפת את כל הציבור בעיר, אנו במצב חירום, ולכן כל מי שמוכן ללא הכבדה על הקופה הציבורית ולשים את האגו בצד יהיה מוזמן להצטרף".

רפי ברנז | צילום: קובי קואנקס

בנושא הארנונה והמדידות מחדש, ציין ראש העירייה: "יש מכרז לבחירת חברה שתעשה מדגם מדידות ל-100 דירות בעיר, אם נראה שהיה פגם במדידות הקודמות, נעשה תוך חמש שנים מדידות לכל העיר".

איפה הכסף?

נושא חמור שהעלה ראש העירייה עוסק במיליוני שקלים שלדבריו נעלמו. "התחלנו לחפש כסף שנעלם מהקופה הציבורית, פרויקטים שלא הסבירו לתושבים, סכומים נוספים של עשרות מיליוני שקלים. אנו נמצאים בהליך בדיקה לגבי הנושאים הללו כדי שהציבור יקבל לפחות חלק מהכסף חזרה". 

לדברי ברוט אין מדובר בסכומים קטנים אלא ב- "פרויקטים קבלניים ועשרות מיליוניים שנעלמו. לכן מעורבים גם גורמים משפטיים בבדיקה, ויש כרגע 5-6 נושאים אצל הרשויות הרלוונטיות. התבקשנו ע"י הרשויות לשתף פעולה, ולא יהיו פשרות ואפס סובלנות לאי נקיון כפיים של עובדי עירייה. צל צלו של חשד כלפיהם שיתאמת, והם לא יהיו פה".

טיילת בת ים | צילום: א.ר.ג

בנושא הבינוי הסביר ברוט שהוא מקדם מדיניות בנייה חדשה, "רוצים לזרז תמ״א ולקצר הליכים", וציין שמצבו של חוף הים קשה במיוחד. "השגנו שבעה מיליון שקלים כדי לתקן את המצוק החופי שנאכל. מסוכן לעמוד שם", הוא הדגיש וציין: "יש צו מבנה מסוכן בחלק הזה. גם הטיילת, בגלל הזנחה של שנים, בחלקה מסוכנת".

מחיר למשתכן בבת ים?

הבשורות לתושבים עוסקות בנושא תברואה וחנייה. לדברי ברוט מעתה זכאי כל תושב העיר לתו חנייה חינם ללא הגבלה ברחבי העיר לחמש שנים, "צריך לפנות ולקבל". גם בחוף הים צפויות הנחות משמעותיות בשירותים, לדבריו.

בנושא הניקיון, הודיע שבימים הקרובים ייערך מכרז להקמת עמדות פחים עם שקיות לשירות ציבור בעלי הכלבים בכל הגינות, "בנוסף נתחיל להיכנס לתוך השכונות, בדגש על עמידר רמת יוסף ורמת הנשיא" וייערכו ביקורות פתע במוקד העירוני.

גם לנושא הדיור התייחס ברוט ואמר שתהיה תוכנית להצעיר את העיר, "אבל כבר הודענו על צמצום יחידות הדיור. שכונת פארק הים היא האזור היחיד שעדיין פתוח, בעיר אבל אנחנו כרגע בוחנים אפשרות לאשר תוספת של עד 20% יחידות דיור בשכונה זו, בתנאי שזה יהיה דירות קטנות יותר לזוגות צעירים".

לדברי ברוט באתר הקרוואנים יש הסכם על פינוי בהסכמה, "אבל זה עוד לא נחתם". באזור זה אומר ברוט נרקם בימים אלה הסכם לפרויקט מחיר למשתכן. "מקווה שנצליח לבנות מחיר למשתכן ונוכל להכריז על זה בחודש הקרוב", אמר. 

אתר הקראוונים בבת ים | צילום: קובי קואנקס

לסיכום הבהיר כי מבחינה כלכלית 2019-2020 יהיו שנים קשות, "נתחיל להרגיש זינוק לקראת סוף 2020 שיפור השרותים העירוניים", וסיים במילת הערכה לראש העירייה הקודם, יוסי בכר. "מגיעה לו מילה טובה, ואני בדיאלוג מתמיד אתו ורואה את הדברים עין בעין איתנו", אמר.