הפסז'. "החיים שלנו הפכו לגיהינום" | צילום: להבה בלום

      
בעבר הוא נחשב למרכז עירוני חשוב המשלב בתי דירות, עסקים ובית קולנוע, וכיום הוא משמש כמקום מגורים מוזנח. פסז' עצמאות בבת ים הפך ממרכז מסחרי משגשג לשכונה מאולתרת ומלוכלכת.

מעל חניון ענק בשדרות העצמאות 62' ו־64' ממוקמות עשרות חנויות, ומעליהן בנייני דירות מאוכלסים, אך לאחר שנים שבמהלכן ירד קרנה של השכונה, רוב החנויות נעזבו והתרוקנו, והדיירים שגרים מעל הפסז' הנטוש נקלעו למציאות בלתי אפשרית. "החיים של התושבים הפכו לגיהינום", מספר ליאור בן אור, דייר בבניין. "המרכז חווה נפילה מטאורית, ובעלי החנויות לא מצליחים למכור את החנויות או להשכיר אותן. האיזור מת".

אותן חנויות הפכו מתחת לאפה של עיריית בת ים לשכונת מגורים לא רשמית, כאשר בעלי הנכסים משכירים את החנויות לאנשים ללא שום אישור מהעירייה, וללא תנאים ראויים למגורי אדם. "האוכלוסייה שגרה במתחם ברובה מורכבת מקשישים, פליטים ושב"חים", מספרים דיירי המקום.

בן אור מסביר: "זה נגד החוק, אי־אפשר להפוך חנות למגורים, ברגע שרוצים להפוך ייעוד של נכס לבית למגורים, צריך לפנות לעירייה להגיש בקשה ולעבור ועדה מיוחדת, שבודקת את כשירות המבנה. הצרה הגדולה מתחילה דווקא מחוץ לחנויות, בשטח הציבורי. התושבים החדשים ששוכרים את החנויות הפכו את השטח לחצר הפרטית שלהם, ומאז אין שקט לדיירים הגרים מעל".

התופעה החלה כבר לפני ארבע שנים, בחנות אחת שלא עוררה דאגה רבה בקרב תושבי העצמאות, והיום התפשטה לכל המתחם. "כבר יותר מ־20 חנויות מושכרות למגורים, ורק שלוש חנויות ממשיכות למלא את ייעודם הראשוני. מאחד המחסנים האלה הוציאו לא מזמן גופה. כשאנחנו פונים לעירייה, אומרים לנו שזה בטיפול משפטי, וכשראש העירייה הגיע לביקור במקום, לא היו לו תשובות. ההתעלמות מהתושבים כאן חייבת להסתיים".


מעיריית בת ים נמסר בתגובה: מביקורת שנערכה במקום על ידי הפיקוח על הבנייה נמצא כי קיימים במקום שימושים חורגים במבנה. המקרה מצוי כעת בחקירה, שבסופה יועברו הממצאים לטיפולה של המחלקה המשפטית".