חלק מהמשתתפות במיזם | צילום: ורד בר

לא אחת מתפרסמים סיפורים על נערות שנפלו קורבן לאירועים פסולים ותרמיות ברשת. במחלקת 'קהילה ומניעה' של הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול, וב'חברה לתרבות פנאי וספורט' בבת ים, חשבו איך ניתן להגן על נערות צעירות ברשת והחליטו כי הכי נכון ויעיל הוא שנערות ישמרו זו על זו.

במסגרת התוכנית הייחודית 'תומכות ברשת, צומחות ברשת', הוכשרו 27 תלמידות כיתות י' מרחבי בת ים לתפקיד 'שומרות סף'. תפקידן הוא לסייר ברשתות החברתיות, לגלות עירנות ולהגיש סיוע במידת הצורך.

"כדי לגייס נערות עברנו בבתי ספר ברחבי העיר ועניינו את הנערות בתוכנית", מספרת דניאל טולדנו־שרייבר, רכזת קהילה ומניעה בחברה לתרבות פנאי וספורט. "ערכנו מבדק לבנות באמצעות שאלון, ומי שנמצאה מתאימה התקבלה לתוכנית והחלה בהכשרה".

במסגרת ההכשרה נפגשו הנערות עם צוות מקצועי מאתר '4GIRLS’ וקיבלו כלים לזיהוי מצוקה ותמיכה נפשית, תרגלו התמודדות עם שאלות וסוגיות שונות כמו מגדר, דימוי גוף, דימוי עצמי, זוגיות ראשונה ועוד.

"הרשת החברתית 4GIRLS נועדה לעזור לצמיחה בריאה של נערות בזכות הכוחות שלהן", מסבירה מנהלת האתר, חווה דורון־סופרמן, “נערות כותבות בעילום שם על מגוון נושאים המעסיקים אותן, נערות אחרות רואות מה הן כותבות, עונות ומייעצות להן. כל זה נעשה בסביבה מאוד מוגנת, 24 שעות ביממה, תוך שמירה על סביבה מכבדת ובטוחה לנערות. כמובן שבמקרה הצורך הפניות מועברות לאנשי מקצוע, עמותות למינהן, פסיכולוגית, דיאטנית וכו'".

"עבורי זו הייתה חוויה מדהימה", משתפת קארין וולוביק בת 17 מבית ספר 'תיכון חדש דרכא', אשר לקחה חלק בתוכנית, שבין יוזמיה נמצאת גם ענת לבנת, יועצת ראש העירייה למעמד האישה. "הכרתי בנות שעברו בדיוק אותו הדבר כמוני ויכולתי לסייע להן עם הכלים שקיבלתי וגם בעזרת ניסיון אישי, כי בעיניי זה אחד הדברים הכי חזקים, שאפשר להראות לאחרים שחוויתי והתגברתי".
לדברי מובילי התוכנית, 16 מתוך 27 הבנות שלקחו חלק בפרויקט במסגרת מחויבות אישית ביקשו להמשיך גם בשנה הבאה.

"זהו פרויקט ראשון מסוגו בארץ והכוונה היא בהחלט להעתיק אותו גם לרשויות אחרות", אומרת דורון־סופרמן. "בפגישת סיכום הבנות שלקחו חלק בפרויקט סיפרו כי מלבד התמיכה שנתנו לנערות אחרות זה תרם להן לתחושה של מסוגלות והערכה אישית, לימד אותן לקחים ותכנים שאחר כך הן המשיכו והעבירו הלאה לחברות בכיתה ולמשפחה בבית".