הפעיל החברתי משה אשכנזי הגיע לישיבת המועצה של חודש מרץ, והופתע כשפקח אסר עליו להסריט את הישיבה

ישיבת מועצת העיר בת ים | צילום: קובי קואנקס

"האמת שאפילו לא הספקתי להסריט, כי אחרי שצילמתי כחמש תמונות באמצעות הטלפון שלי, פשוט נעמד מולי פקח ואמר לי בצורה די מאיימת 'אסור לך בכלל לצלם פה, תכניס את הטלפון לכיס'. שאלתי אותו אם יש לו הוראה לכך בכתב ומי שלח אותו, אך הוא התעלם ופשוט חזר על בקשתו".

אשכנזי מתקומם על שתיקת חברי המועצה שהיו עדים לאירוע. "מלבד חברי סיעת 'ישראל ביתנו', אירנה גנין ויבגני אייזנשטט, שאמרו לי שאני לא חייב להקשיב, אף אחד לא אמר דבר. בשלב הזה כבר לא הרגשתי נעים".

לטענת אשכנזי, זו פעם ראשונה שהוא נתקל בבקשה מסוג כזה. "זו היתה הפעם הראשונה שנכחתי בישיבת מועצת העיר בראשות צביקה ברוט ולכן נדהמתי שאמרו לי לכבות את המצלמה, לפני כן מעולם לא נתקלתי בכזו בקשה".

לדברי תושבים ששמעו על המקרה, בתקופת הבחירות עלו הבטחות שישיבות המועצה ישודרו בשידור חי באינטרנט, כפי שכבר נהוג בערים אחרות. "למעלה מארבעה חודשים עברו מאז השלטון החדש בעירייה וזה עדיין זה לא קרה", אומרת תושבת.

"זו זכות בסיסית של כל אזרח במדינה, בהם כמובן תושבי בת ים, לחופש המידע", מוסיף אשכנזי. "הרבה עיריות כבר מפעילות את נוהג השידור החי ממועצת העיר, חובת השקיפות וניהול התקין היא על חברי המועצה וראש העירייה".

"אחת מהבנות שלי לא הרגישה טוב ויצאתי לפני סוף הישיבה. לכן לא נכחתי באירוע המדובר", אומרת חברת מועצת העיר קטי פיאסצקי, אשר אמונה על ניהול ישיבות המועצה וכחלק מתנאי כניסתה לקואליציה הציבה דרישה להעברת ישיבות המועצה בשידור חי באינטרנט לכלל הציבור. "אם אכן מנעו מאחד התושבים לצלם, זה לא מקובל. חברי מועצת העיר מייצגים את התושבים ועליהם לנהוג בשקיפות, שהיא אבן יסוד".

בנוגע לשידור ישיבות המועצה, פיאסצקי מבטיחה כי הדבר עתיד לקרות בקרוב. "הבירוקרטיה מעכבת את העניין הזה, אבל זה בהחלט משהו שיקרה. אני מקווה שבמהרה". 

מעיריית בת ים נמסר: "התלונה תיבדק. בקדנציות הקודמות נאסר לצלם וייתכן שהפקח הכיר רק את הנהלים הישנים. ראש העירייה הורה עם כניסתו לתפקיד לאפשר לצלם ללא הגבלה, ובקרוב אף יתקיים שידור חי של כל דיוני המועצה״.