הכלבה צ'יקה בגינה ברחוב בר אילן | צילום: קובי קואנקס

ברשימת המפגעים התברואתיים שמטרידים את תושבי בת ים בולטת צואת הכלבים, שעוברי אורח ופקחים עומדים מולה חסרי אונים. בהודעה שהוציאה העירייה באחרונה, הובהר לבעלי הכלבים כי "מעכשיו אין תירוצים", ובזכות מתקני 'שקי־קקי' חדשים שהותקנו ברחבי העיר, יוכלו התושבים "לשמור על בת ים נקייה יותר".

בעלי הכלבים בעיר אמנם מרגישים כי העיר הפכה לידידותית יותר עבורם, אבל הם גם מדגישים שמדובר רק בצעד ראשון בדרך ארוכה. ובכל הנוגע למפגעים על המדרכות, הם מאמינים שהפתרון לא יכול להיות טכני בלבד.

עניין של חינוך

כחלק מהניסיון למיגור המפגעים על המדרכות הותקנו בשבועות האחרונים עשרות תיבות עם שקיות המיועדות לאיסוף צואת כלבים ברחובות ובגינות הציבוריות, כל זאת בנוסף לאכיפה שמפעילה העירייה באמצעות הפיקוח העירוני (ראו מסגרת). המהלך המבורך אשר פורסם בעמוד הפייסבוק של ראש העירייה צביקה ברוט, עורר תגובות חיוביות מצד תושבי העיר, אשר סובלים מהתופעה במשך שנים.

מה חושבים על זה בעלי הכלבים? כ־5,000 מהם רשומים במחלקה הווטרינרית בעירייה, והם נהנים מ־12 גינות כלבים הפזורות ברחבי בת ים. "גם אני כבעלת כלב יודעת שהרבה מבעלי הכלבים האחרים פשוט לא אוספים את הצואה של כלביהם", משתפת תושבת העיר, לובה איוונוב אשר מגדלת את כלבתה ג'ודי. "ולכן, מצד אחד אני מאוד שמחה על הצעד שביצעו בעירייה בכיוון אכיפת הניקיון בעיר. אבל מצד שני, יש הרגשה שהאוכלוסייה בעיר פשוט לא יודעת איך להתנהג והראשון שרואה את המתקן מלא בשקיות, מוציא ממנו את כל השקיות ולוקח אותן לעצמו".

איך אפשר להתמודד עם טיפוסים מהסוג הזה?

"קודם כל, יש צורך לחנך את התושבים לכבד אחד את השני ולא לגנוב רכוש ציבורי. מדובר במתקנים שאמורים לשרת את כלל התושבים".

גם לימור חיימוביץ', תושבת העיר המגדלת את כלבה אוסקר, טוענת כי העמדות שהותקנו לפני כשבועיים פשוט עומדות ריקות מאז. "הכל טוב ויפה, פיזרו את העמדות ברחבי העיר ובסמוך לגינות כלבים, אך מאז ועד היום כבר עברו שבועיים, וכל פעם שאני מטיילת עם אוסקר אני בודקת אם יש שקיות אצלנו במתקן ב'גינת הניצחון' ומגלה כל פעם מחדש שהעמדות פשוט ריקות".

לימור חיימוביץ' והכלב אוסקר, ב'גן הניצחון' | צילום: קובי קואנקס

הסיבה לכך טמונה לדעתה או בתושבים שלוקחים את כל השקיות או בעירייה שלדבריה אינה טורחת לחדש את המלאי: "אני מאוד שמחה לראות בעיר פעילות למען בעלי חיים ואני יותר מאשמח לראות את הפרויקט הזה מצליח, אך לצערי, כרגע זה נראה כמו בזבוז כספי ציבור".

אלעד המגדל את כלבתו דסטי, מוסיף כי אצלם ב'גינת דקר' "כלל לא הותקנו המתקנים המדוברים ואני בכלל לא שמעתי על הפרויקט הזה. הגדר של גינת הכלבים במקום נמוכה מאוד וזה לא כזה בטיחותי לשחרר פה את הכלבה שמא תקפוץ מעל הגדר ותברח החוצה לכביש".

"הכל נופל עלינו"

ניקי דורשביץ' המגדל את כלבתו צ'יקה דווקא מעודד מהיחס של הרשות לכלבים בעיר, "בגדול, עד עכשיו לא ראיתי שיש אכיפה בנושא איסוף הצואה, או טיפוח של הגינת כלבים. אך כעת אולי נתחיל להרגיש שלמישהו בעירייה אכפת גם מאיתנו, בעלי הכלבים הרבים שיש בעיר".

ניקי דורשביץ' והכלבה צ'יקה בגינה ברחוב  בר אילן | צילום: קובי קואנקס

דורשביץ' מפרט: "הכלבים שחופרים באדמה בגינות כלבים נתקלים בסלעים ועל העירייה להגיע ולפנות את המפגעים הללו. כמו כן, עליהם לדאוג לתחזק ולהוסיף חול בגינות ומתקנים המיועדים לכלבים, כדי שיוכלו ליהנות מהגינה שנבנתה עבורם.

"אני מרגישה שיפור ביחס אלינו ולבעלי חיות המחמד בעיר", מסכמת איוונוב, אשר פעילת במסגרת עמותות למען בעלי חיים בעיר. "אך הדרך עוד ארוכה להרגשה שבאמת למישהו אכפת. גם הווטרינר העירוני צריך לתת מענה בסופי שבוע לכלבים נטושים או חיות במצוקה. נכון לעכשיו, מיום חמישי בשעה 16:00 ועד יום ראשון בבוקר, הכל נופל עלינו, הפעילים החברתיים בתחום".

לובה איוונוב וג'ודי בגינת הכלבים ברחוב קרייתי | צילום: קובי קואנקס

ראש העירייה, צביקה ברוט, מסר בנושא: "מעכשיו אין תירוצים, וכל תושב יכול לאסוף אחרי הכלב שלו, ולכולנו תהיה בת ים נקייה יותר. העירייה תפעל בנחישות כנגד התופעה, תוך שמירה על איזון בין זכות התושבים לגדל חיות מחמד לבין הצורך לא לפגוע באיכות חייהם של שכניהם. יירשמו דוחות לבעלי כלבים שלא יאספו את צואת הכלבים שלהם, התושבים לא צריכים לסבול נוכחות כזו במרחב העירוני, כך נשמור על סביבה נקייה וירוקה".

שימו לב: עודכנה דרגת הקנס

בעיר בת ים רשומים כ־5,000 כלבים ובעלי כלבים.

ברחבי העיר ישנן 12 גינות לכלבים הפזורות בשכונות השונות.

עד כה הותקנו בעיר 46 עמודי 'שקי־קקי', אליהם יתווספו 16 נוספים בשבוע הקרוב ובסך הכל יותקנו בשלב הראשוני כ־70 עמודי 'שקי קקי' בעיר בת ים.

המתקנים החדשים צבועים בירוק כדי למשוך את תשומת לבם של בעלי הכלבים. העירייה באמצעות אגף גנים ונוף, המחלקה הווטרינרית והסיירת הירוקה ידאגו לתחזוקת העמדות.

עיריית בת ים עדכנה את דרגת הקנס על אי־איסוף צואת כלבים. עבריין שנתפס ייקנס ב־730 שקל.