תאגיד המים. תושבים נוספים יצטרפו? | צילום: קובי קואנקס
במשרדי תאגיד המים של בת ים התקבלה בשבוע שעבר תביעה ייצוגית על ידי הפעיל החברתי שמעון שמואלי, בגין הוצאות גבייה שלא כדין. לטענתו, תאגיד המים גובה מחיר מופקע עבור מכתבי ההתראה הנשלחים למאחרים בתשלום, למרות שדואר ישראל קבע מחיר אחיד עבור דואר רגיל ודואר רשום.

שמואלי, שגר ברחוב טרומפלדור בעיר, מספר שהכל החל כאשר הלך לשלם חוב שהצטבר לו בתאגיד. כשהגיע, ראה שבין השאר חייבו אותו לשלם על מספר מכתבי התראה שנשלחו לו על חובות ותשלומים. "לא התעמקתי יותר מדי בחיובים", הוא מספר. "אבל יום אחד בעודי מדבר עם חבר, הוא הסביר לו שיש סכום קבוע שמשלמים על כל מכתב התראה - על מכתב רגיל 16 שקל ועל מכתב רשום 23 שקל".

אך כששמואלי שילם את חובו לתאגיד הם הוסיפו לו על המחיר הרגיל תוספת של כסף, כ־28 שקל על מכתב רגיל וכ־34 שקל על רשום. "לפי תדפיס שהועבר לידינו", נכתב בתביעה. "נגנבו ממנו הוצאות גבייה בסך 239.7 שקל, עבור מכתבים ועיקולי בנקים. תקנה 1 בתקנות המיסים מסמיכה את התאגיד לגבות הוצאות ישירות בלבד ולא יותר מהתעריפים המרביים שהותרו לכל פעולה".

עד כה שמואלי הוא התובע היחיד בתיק, אך הוא סמוך ובטוח שעוד אנשים יצטרפו אליו, ושהתאגיד טעה וגבה כספים מאנשים נוספים.

מתאגיד המים נמסר בתגובה: "טרם קיבלנו את כתב התביעה. לכשיגיע, נגיב בהתאם". מעיריית בת ים נמסר: "תאגיד מי בת ים הינו גוף נפרד מהעירייה, המנהל את התביעות נגדו באופן עצמאי".