ביום שלישי הקרוב, שבועיים אחרי המהפך הדרמטי בסיבוב השני, ייכנס צביקה ברוט ללשכתו בבניין העירייה. בימים שחלפו מאז שניצח ברוב של שני שליש את ראש העירייה היוצא יוסי בכר, הפך ביתו של ברוט למוקד עלייה לרגל. יועצים, נבחרי ציבור ובעלי תפקידים בעירייה מגיעים אליו ומקיימים התייעצויות בשאלה כיצד ניתן להוציא את העיר מהגירעון הכבד שבו היא נמצאת והאם ניתן יהיה בסופו של דבר להוביל לביטול איום האיחוד עם תל אביב בשנת 2023.

מסמך שהגיע לידי 'ידיעות בת ים' חושף את ההמלצות המלאות לתוכנית ההבראה שדורש משרד הפנים מהעירייה לבצע, המלצות שעלולות להיות פתיחה לא נעימה בכלל לראש העירייה הטרי.

צילום: קובי קואנקס

בינואר 2018 מונה זאב רקנטי לתפקיד החשב המלווה של עיריית בת ים, המצויה כבר שנים בגירעון כבד. לפי הפרסומים, עמד הגירעון על 87 מיליון שקלים ובכר הבהיר אז כי העירייה תידרש לערוך תוכנית הבראה כואבת במיוחד שתכלול גם פיטורי עובדים: "מי שהתרומה שלו מועטה, בוודאי שהוא הראשון ללכת ומי שהתרומה שלו גבוהה יכול לישון בשקט", אמר אז בכר ל'ידיעות בת ים'.

במהלך השנה החולפת כבר ניכרו סימני הקיצוץ. בין היתר הופסקה התמיכה בתיאטרון העירוני 'נוצר', גם 'המרכז לעירוניות' שבראשו עמדה העיתונאית אבירמה גולן נסגר, והחשב המלווה שם על הכוונת את ביטול הקמת חנוכיית הענק שהוקמה מדי שנה בטיילת ועלתה 150 אלף שקל לקופת העירייה.

שורת גזירות
כל ניסיון לקבל פרטים מהעירייה על סעיפיה של תוכנית ההבראה לא צלח, שכן בעירייה טענו כי זו טרם גובשה. אלא שממסמך שהגיע לידי 'ידיעות בת ים' עולה כי כבר בחודש מאי הוצגה שורת המלצות קשות במיוחד, שהעירייה נדרשת לבצע במסגרת ההתייעלות. בין היתר נדרשת העירייה לפטר כ־600 עובדים, בטענה כי בשנים האחרונות הלך המנגנון העירוני והתנפח.

לדברי גורם בעיריית בת ים, כיום יש למעלה מ־2,500 עובדים במנגנון העירוני. לשם השוואה, בעיריית חולון השכנה עובדים כ־1,900 איש כולל עובדי מערכת החינוך המועסקים על ידי העירייה ואילו בראשון לציון, העיר הרביעית בגודלה, עומד מספר העובדים במנגנון העירוני על כ־3,000 איש.

"מספר עובדי העירייה בשנים האחרונות עלה בצורה דרמטית", נכתב במסמך, "הכוללת אבטלה סמויה ומינויים כפולים שאין בהם צורך. לצורך עמידה ביעדי הגירעון יש לבצע צמצום של כ־600 עובדי עירייה במהלך השנה הבאה, זאת בשל הצורך לשקם את קופת העירייה".

המלצה נוספת נוגעת להפעלת חופי הרחצה בעיר, אולי אחד היתרונות הגדולים שיש לעיר ושניצול נכון שלהם יכול להכניס כסף רב לקופת העירייה הודות לאפשרות למשוך תיירים לעיר ולהפעיל בתי קפה ומסעדות באיזור הטיילת. "יש לשקול אפשרות לסגירה או לצמצום הפעילות של חוף הים בעונת הרחצה הבאה, זאת במטרה להביא לחיסכון דרמטי לקופה הציבורית בשל עלותם הגבוהה של המצילים".

גם נושא התמיכה בתנועות הנוער ומוסדות שונים עלול להיפגע לפי תוכנית זו וכן קיומם של אירועים ציבוריים כמו מופעי יום העצמאות, שהשנה היו צנועים יחסית וכללו הופעה של הזמר פבלו רוזנברג ולהקות מקומיות: "יש לבצע בדיקה מקיפה של כל ההופעות שנערכו בשנה האחרונה בעיר, לרבות הכספים שהושקעו בהופעות יום העצמאות", נכתב במסמך ההמלצות, "ולבדוק האם מספר המשתתפים המועט מצדיק את קיומן של ההופעות הללו או שניתן לחסוך משמעותית חלק מעלויות ההפקה".

הארנונה תתייקר?
אחת ההמלצות, שעלולה להשפיע על כיסם של התושבים, היא העלאת מחיר הארנונה. צריך להדגיש כי במהלך קמפיין הבחירות שלו הרבה ברוט לעסוק בנושא הארנונה היקרה שמשלמים התושבים.

ברוט טען כי המדידות המחודשות שנעשו בבתי התושבים לא נערכו כראוי, הקפיצו את המחירים שנדרשו התושבים לשלם והתחייב לפעול בנושא ולקיים מדידות חדשות. עם זאת, הארנונה על פי חוק צמודה למדד כך שבאופן אוטומטי התעריף מתעדכן ועולה בכל שנה באחוזים בודדים.

אלא שלפי ההמלצה הזו, לא מדובר בהעלאה השגרתית של הארנונה אלא בייקור נוסף שעליו יכולה מועצת העיר להחליט והיא נדרשת לאישור של משרד הפנים.

כחלק מהניסיון של עיריית בת ים לאזן את הגירעון נמכרו קרקעות עירוניות ליזמים, בחלק מהמקרים בעשרות אחוזים פחות מהמחיר שנקבע על בהערכת שמאי. אחת הבעיות עם מכירת קרקעות אלה היא שרובן יועדו למגורים במקום למסחר, שדרוש לעיר כמו אוויר לנשימה.

צריך להדגיש כי ראש העירייה היוצא בכר הבין את הבעייתיות בבנייה למגורים ואת הצורך של בת ים, שאינה בעלת משאבי קרקע, לשים דגש על בניית מרכזי מסחר ומשרדים אשר יהפכו את בת ים לבעלת עצמאות כלכלית.

כזכור, בכר היה גם זה שדרש כי המדינה תפעל לחלק באופן שווה יותר את המשאבים בין הערים הגדולות וטען כי לא ייתכן שרוב המשרדים הממשלתיים מרוכזים בתל אביב, כך שקופתה נהנית באופן בלעדי מהכנסות שונות שמגיעות מהקופה הציבורית.

מי שנאלץ להתמודד עם האתגר הגדול כעת הוא ברוט, שממשיל את מצבה של בת ים לחולה ששוכב על שולחן הניתוחים בעיצומו של הניתוח, בעת שהמנתח הראשי מתחלף במנתח אחר. "התחלתי בשורת מפגשים עם בכירים בעירייה ובמשרד הפנים. התמונה מאוד שחורה", אומר השבוע ברוט בשיחה עם 'ידיעות בת ים' אך ממהר להדגיש: "אני לא נרתע מזה, באתי לעבוד קשה ולתקן את המצב ולא לכייף".

ברוט. "נוכל גם לבטל את האיחוד" | צילום: קובי קואנקס
לדברי ברוט, כל הנתונים שהוא נחשף אליהם בשבועיים האחרונים מלמדים שמצבה של העיר לא הידרדר רק בשנים האחרונות. "זה לא התחיל בתקופת יוסי בכר אלא כבר בחמש עשרה השנים האחרונות מצבה של העיר קשה. בכר דווקא התחיל מהלך יפה, אם כי נקודתי. אני משוכנע שעם התנהלות נכונה ועם הרבה עזרה מהממשלה נוכל להצליח להבריא את העיר".

עם כל הכבוד, עד כמה אתה בטוח שמשרד הפנים יאפשר לך?
"אני לא יודע איזה מרחב תמרון יתן לי משרד הפנים, אבל בשום פנים ואופן לא אפטר 600 עובדים ולא אסגור את החוף. לגבי הופעות העצמאות צריך לראות. אני לא מוכן שמי שישלם את המחיר על ההתנהלות ב־15 השנים האחרונות יהיו העובדים והתושבים ואני מוכן לשלם על כך בכיסאי".

נשמע קצת שאתה מכין את דעת הקהל ואומר שהנהלת העיר הקודמת אשמה במצב.
"צריך להגיד ביושר, בת ים עשתה זינוק קדימה בכמה תחומים בשנים האחרונות כמו בחינוך, אבל יש מקומות שבהם סדרי העדיפויות היו לא נכונים. נקצץ איפה שיכאב לבעלי האינטרסים, אבל לא איפה שיכאב לתושבים".

לדברי ברוט, כבר בליל בחירתו פעל לעצור עסקאות למכירת עוד קרקעות עירוניות. "היו מקרים שבהם כבר הכל היה סגור אבל איפה שאפשר היה עצרנו. נמכרו קרקעות במחירים נמוכים מאוד, הרבה מתחת לשווי שלהן, קרקעות ששייכות לתושבי העיר".

מטרה נוספת היא חוף הים, "במשרד הפנים עצמו אמרו לנו שחוף הים הוא אחד המשאבים העירוניים שיכולים לסייע לעיר להיחלץ מהמצב הקשה, אבל לצערי יש מקומות שבהם השתלטו גורמים שונים ואנחנו נפעל להוציא אותם. המשטרה כבר הזהירה אותי שלא כולם אוהבים את התוכניות שלנו, אבל אני סומך על המשטרה שתעשה את שלה, ואנחנו נעשה את שלנו".

נושא נוסף שלדברי ברוט נמצא על הפרק הוא עצירת בניית דירות למגורים. "למעט תמ"א 38 ופינוי־בינוי וכן תוכנית מחיר למשתכן שאנחנו פועלים להביא לעיר, בשנתיים הקרובות נעצור בנייה חדשה למגורים ונפעל במקום זאת להקמת מרכזי מסחר.

"אנחנו עובדים במרץ בימים אלה על הבאת מטות של חברות גדולות שמעוניינות להעתיק את מושבן מתל אביב, ומחזרים אחריהן במרץ כדי לשכנע אותן למה כדאי להן להגיע לבת ים. הכי חשוב זה שנייצר מקורות הכנסה עצמאיים בדמות מקומות בילוי ומסחר.

"אני אומר לתושבי בת ים - תסמכו עליי ותדעו שאנחנו נעשה הכל על מנת לשפר את מצבה של בת ים", אומר ברוט אך מדגיש, "שנת 2019 תהיה שנה קשה ומאתגרת, בעיקר עבורנו בהנהלת העיר ואני מקווה שהתושבים ירגישו זאת כמה שפחות.

"עם זאת, אני בטוח שכבר בשנה שלאחר מכן לא רק שיורגש שאין שינוי ברמת השירות לתושב אלא אף יהיה שיפור עצום. אני מאמין שאחרי שנוכיח למשרד הפנים שבת ים בדרך לעצמאות כלכלית, נוכל לשכנע גם לבטל את האיחוד עם תל אביב שנולד בחטא, יפגע בתושבי בת ים ולא יעזור להם בשום דרך".