מצוקת החנייה בבת ים היא בעיה ידועה, אך מה הקשר בינה לבין פינוי פחי האשפה? התשובה היא רכבים שחונים בניגוד לחוק וחוסמים באופן קבוע את המעברים המשמשים את עובדי התברואה לפינוי הזבל. "אנחנו עושים כמיטב יכולתנו, מתמרנים פחים מלאים ששוקלים 400-450 קילו, אבל לא תמיד זה אפשרי", מספר אחד מעובדי התברואה בעיר.

חוסמים את הפחים | צילום: פרטי

מדובר בבעיה שתושבים רבים בעיר מכירים היטב. בשל מצוקת החנייה, תושבים מחנים את רכביהם על מדרכות, על מעברי גישה וגם בשבילים שמיועדים לפינוי פחי הזבל. בחלק מהמקרים משאיות פינוי האשפה כלל אינן יכולות לעבור, במקרים אחרים, לא ניתן לגרור למשאית את הפחים הירוקים. 

"לצערנו זוהי בעיה שמוכרת לכולנו. כאשר אנחנו מגיעים לפנות את הפחים, לעיתים הדרך לפחים חסומה ופשוט אין לנו המפנים, גישה להוציא את הפחים. הפחים כבדים, ויש בעייתיות גדולה בניווט שלהם", מספר אחד מעובדי הפינוי.

מה עושים במצב כזה?

"אנחנו עושים כמיטב יכולתנו. מתמרנים, סוחבים, מנסים לעבור בין המכוניות, אבל אם אי אפשר, צריך לדווח על חסימה. אז האשפה פשוט נערמת, העבודה שלנו מתעכבת וזה מאט את קצב פינוי האשפה בעיר".

במקרה שאין גישה עובדי התברואה מעבירים את המידע למשרד, ונשלחת מאוחר יותר משאית נוספת שאוספת אשפה לאורך היום בכל המקומות שהגישה אליהם הייתה חסומה בבוקר.

משאית הזבל לא יכולה לעבור | צילום: פרטי

"עובדי התברואה באמת עושים כמיטב יכולתם, אבל יש מצבים שהגישה לפחים חסומה גם בניסיונות הבאים כי אנשים לא מתחשבים וממשיכים לחנות שם", מספר תושב רמת הנשיא, ומוסיף: "ואז מה קורה? בגלל שאת האשפה לא מפנים כל יום כל הבניין סובל מאשפה שעולה על גדותיה, ובעקבותיה ג'וקים וחולדות שמגיעים לבניינים".

התושבים המוטרדים מבקשים מהעירייה לקחת אחריות על הבעיה ולקנוס. "כל מי שחוסם מעבר של פח אשפה או משאית זבל חבל לקבל קנס ולשלם על הפגיעה באיכות החיים של כולנו", אומר תושב רמת הנשיא, ומפנה בקשה לשכנים: "תתחשבו באחרים, חפשו חנייה רחוק יותר, אבל אל תפגעו בכולנו!".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "לפי מה שידוע לנו, לא קורים מצבים כאלה ותמיד אגף תברואה מוצא פתרון מיידי".