בית ספר 'אורות התורה' | צילום: קובי קואנקס

     

במשך למעלה מחודש התלמידים בכיתות ד'־ו' בבית ספר 'אורות התורה' לא לומדים אנגלית. הסיבה: התעקשותה של ההנהלה לקלוט מורה ממין זכר בלבד.

בית הספר מוגדר על פי משרד החינוך כממלכתי דתי־תורני, על אף שהוא כפוף בעיקר לקהילת 'אורות התורה' בראשות הרב דוד חי הכהן, רב השכונה קריית באבוב, השייך לזרם החרד"לי.

בית הספר, שמהווה בעצם חלק מגרעין תורני בשכונה, משלב בתוכו מקצועות ליבה, והוא קולט ילדים שלא בהכרח נמנים עם הקהילה החרדית או החרד"לית בעיר.

"אחרי סוכות התפטר המורה לאנגלית מבית הספר ומאז המשרה עדיין לא אוישה - וזה לא ייתכן", סיפר השבוע הורה לתלמיד בבית הספר, שהעדיף להישאר בעילום שם.

"אני לא רוצה להיחשף בשמי כי אני חושש  התנכלויות, אבל מישהו חייב לטפל בזה. יותר מדי פוליטיקה מעורבת בחינוך הילדים שלנו. נכון לעכשיו בגלל שהרב של הקהילה דוד חי הכהן לא מוכן שמורה אישה תלמד את הילדים, אין מורה.

"למעלה משבועיים הורים מנסים לקבוע עם הרב פגישה, אפילו רק כדי לבקש שיביאו מורה גבר, אך הוא מתחמק כל הזמן, וטוען שבית הספר תורני.

"כשפנו אל הנהלת בית הספר, תשובתם היתה שרק הדעה של הרב קובעת. לא תקין שבכיתות כאלה לא יהיה מורה לאנגלית. אנחנו, ההורים, מממנים מורה פרטי מכיסנו, כבר כמעט חודשיים, ואנחנו לא יודעים לעוד כמה זמן נצטרך לעשות את זה".

גם כשהעלו את הנושא בקבוצות הווטסאפ הבית ספרית, נתקלו אותו הורה וחבריו למאבק במטח של קללות ועוינות, שהבהירו למבקרים שהם חצו את הגבול.

"החיילים שלו, לכאורה, השתיקו אותנו. אמרו לנו שאנחנו מתערבים בדברים שלא קשורים אלינו. 'זאת דעת תורה', הם אומרים לנו. דעת תורה זה הכל. נאמר לנו גם 'אתם חוצפנים, לא יודעים להעריך את הרב, הוא הקים את הקהילה בעשר אצבעות, איך אתם פותחים עליו פה'".

ההורים ההמומים הופתעו מהתגובה ובעיקר העלו תמיהה כיצד מין המורה רלוונטי כשמדובר בקטינים מתחת לגיל 12.

"עכשיו הוסיפו לילדים שיעור נוסף במערכת השעות כדי להשתיק את הביקורת, ועכשיו לא רק שהילדים ללא מורה לאנגלית וצוברים פער רציני, הם גם לומדים פעם בשבוע עד השעה ארבע, שעה לא הגיונית לילדים בגיל הזה".

אבי ירחי, יו"ר ועד ההורים מסר בתגובה: "בשיתוף פעולה עם הנהלת בית הספר אנו פועלים במרץ למציאת מורה, ואף בוחנים פיתרון לקיים שיעורים מקוונים.

"יש לציין שהורים שפנו לתקשורת לא פנו אליי כיו"ר הוועד. הייתי מצפה מהורים ליצור קשר איתי או עם המנהל לפני הפנייה לכלי התקשורת".

במשרד החינוך נמסר בתגובה: "הטענות המיוחסות לבית הספר אינן נכונות. המורה לאנגלית של בית הספר עזב מסיבות אישיות ובימים אלה מחפשים גבר או אשה כמורים לאנגלית, שיוכלו להשתלב בבית הספר".