רבותי, ההיסטוריה נשכחת: "זו פגיעה חמורה, בוטה וכואבת בנו ובמורשת ההיסטורית של העיר, ופגיעה בכבודו ובזכרו של דניאל. אין בעיר מספיק רחובות בלי משמעות שאפשר לשנות את שמם? זה חוסר רגישות, חוצפה ואטימות. לא ניתן לכך יד". את הדברים אמרו השבוע בני משפחתו של דניאל קריגר, אחד ממייסדי בת ים וגיבוריה במאבק בבריטים ובמלחמת העצמאות, שעל שמו נקרא רחוב דניאל בעיר.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

בני המשפחה מנהלים בשבועיים האחרונים מאבק עיקש כנגד הצעה שהתקבלה בעירייה לקרוא את הקטע מרחוב דניאל שבין רחוב רוטשילד לרחוב עוזיאל על שמו של ראש העירייה לשעבר אהוד קנמון ז"ל, שהתגורר שם. בני המשפחה זועמים על כך שהעירייה לא טרחה ליידע אותם על המהלך. מאז ששמעו על ההחלטה במקרה, פועלים בני המשפחה מסביב לשעון כדי להביא לביטולה, וגייסו לשם כך מאות מתושבי הרחוב.

תושבי הרחוב בהפגנת מחאה. "חוסר רגישות וחוצפה". צילום: קובי קואנקס

השבוע הוזמנו בני המשפחה להשמיע את טיעוניהם בפני ועדת השמות העירונית, שחבריה אמורים להמליץ למועצת העיר אם לשנות את שם הרחוב. ישיבת הוועדה, שהתכנסה ביום ראשון, היתה טעונה. אל מול בני משפחתו של קריגר - בתו, חתנו נכדתו ונכדיו - ולא מעט מתושבי הרחוב שמילאו את אולם הישיבות בבניין העירייה, התייצבו. יו"ר הוועדה, אסף כהן, מזכיר העירייה, אהרון סוחמי, חבר מועצת העיר שמעון ועקנין, שהיה היחיד מבין חברי המועצה שהטריח את עצמו לישיבה, ונציג הציבור, חבר המועצה לשעבר אורי בן עטיה.

נכדתו של קריגר, טלי בר (48) כעסה על חברי הוועדה והטיחה בהם: "למה לקחת שם של אדם שפועלו כה גדול, ולהחליפו בשם של פוליטיקאי? אל תדברו איתנו בסודות. מי הביא אותנו לכך שאנו צריכים לשבת כאן? הבטחתם שאתם באים לכאן נקיי כפיים, אך יש לנו הרגשה שזה לא כך".

"נודע לנו על החלטה רק שלושה ימים לפני תום המועד להגשת ההתנגדות וזה לא הוגן", טענה בתו של קריגר, ליאורה אליאב (67). "מאז עצרנו את חיינו, הפכנו את סדר יומנו והתרוצצנו מדירה לדירה, מבניין לבניין, על מנת לגייס את התושבים לצדנו".

דקות ארוכות לאחר נעילת הישיבה המשיכו בני משפחת קריגר ותושבי הרחוב לנסות ולשכנע את חברי הוועדה שלא להמליץ למועצת העיר על שינוי שם הרחוב.

ימים קשים וארוכים עברו על בני משפחת קריגר מאז 24 ביולי, אז נודע להם במקרה על החלטת העירייה לשנות את שמו של חלק נכבד מהרחוב. "יו"ר עמותת מייסדי בת ים, 'בית וגן', יעקב זיו, התקשר אלי ובישר לי על כך", מספרת אליאב. "הייתי בהלם. לא האמנתי שלא מודיעים על כך מראש או בכלל לבנותיו של האיש שנהרג כשהיו ילדות".

משרדו של אבנר אליאב הפך לחמ"ל. בימים הבודדים שבין קבלת הידיעה המפתיעה ועד לקיומה של ישיבת ועדת השמות השבוע בילו בני משפחת קריגר ברחוב דניאל ובמסדרונות העירייה. במאמציהם לרתום את תושבי הרחוב לצדם, הידפקו בני המשפחה, ובמיוחד שתי בנותיו של קריגר, ליאורה אליאב ותלמה ששון, מלוות בילדיהן, כמעט על כל הדלתות בקטע הרחוב ששמו מיועד להשתנות. הם אספו מאות חתימות של תושבים, והעבירו לעירייה עשרות רבות של מכתבים הקוראים לעירייה לחזור בה מההחלטה.

בנוסף נתלו על מרפסות רבות ברחוב כרזות המתנגדות לשינוי השם. עשרות מתושבי הרחוב התגייסו לסייע לבני המשפחה.

תגובת העירייה: "העירייה קראה לתושבי הרחוב להביע את דעתם בכתב, ונערכה ישיבה עם נציגי הדיירים והמשפחה על מנת לדון בנושא".

תגובת אלמנתו של אהוד קנמון, שושנה: "אינני מעורבת בזה ואינני רוצה להגיב. זו לא היתה בקשה שלנו, לא שלי ולא של ילדי. אני מצטערת על מה שנגרם כתוצאה מכך. זה לא נעים לנו ולא מכבד אותנו או את אלה שפועלים בנושא, אבל אני לא מתערבת".

אמש התקיימה בבניין העירייה ישיבת מועצת עיר, ואחד הנושאים שעלו על הפרק היה אישור הצעת ועדת השמות לשינוי קטע משמו של רחוב דניאל לרחוב על שם קינמון.

אל הדיון בנושא הגיעו בני משפחת קריגר, כמו גם נציגי עמותת מייסדי בת-ים ועשרות מתושבי הרחוב, שהמתינו בסבלנות עד לתחילת הדיון בנושא. כהן, יו"ר ועדת השמות, הבהיר, כי לאחר ששמעה את התנגדות בני המשפחה והתושבים, בדקה הועדה את הנושא, וחבריה החליטו כי "הפגיעה במשפחת קריגר אינה ברמה הזועקת לשמיים", ולכן, אישרו חברי הועדה את שינוי שם הרחוב.

בטרם עלה הנושא להצבעה בקרב חברי המועצה, נתן מ"מ ראש העיר, אורי בוסקילה, שניהל את הישיבה בהיעדרו של ראש העיר, שלומי לחיאני, זכות דיבור לחברי המועצה. יהודה הרוש, חבר סיעת הליכוד, אמר: "יש מספיק רחובות אחרים בעיר. אפשר, וצריך להחזיר את ההחלטה לוועדה. חשוב שנבין שיש משקל רגשי עמוק מאוד לכך. במצב הזה, של כל המהומה, אנחנו לא מכבדים אף אחד מהצדדים".

לאחר שנרגעו הרוחות, נערכה הצבע