תמונה של השכנים כפי שהופצה ברשת

     

איפה עובר הגבול בין מחאה לגיטימית מחשש לשינוי פניה של שכונה קשת יום, לבין תגובה בניחוח גזעני? מכתב שנשלח השבוע ללשכת ראש עיריית בת ים, יוסי בכר, חתום ע"י תושב שכונת עמידר, אלי אלבס, מלמד על חשש שתוקף בימים האחרונים את תושבי השכונה.

"כתושב עמידר נוכחתי אתמול לראות לראשונה בשכונתי בשעות הלילה, ולא סתם בשעה שכזו הם הגיעו, הגעה של מספר אריתראים ששכרו דירה ברחוב הפלמ"ח", כותב אלבס ומוסיף. "זה מצב מסוכן בפרט לילדנו, אבל לא רק לנו כתושבי השכונה, אלא לך כראש העירייה, שבקרוב תצטרך להתמודד במצב קשה מאוד של הרס העיר.

"לראיה ודוגמא יש את תושבי דרום ת"א שעד היום לא מצליחים להתמודד עם התופעה. אני פונה אליך בשם כל תושבי השכונה לא לתת לזה יד. כניסתם לעיר יכול להפוך לכדי תחילת קינון שלא יהיה ניתן להיפטר ממנו".

"הבעיה היא לא צבע העור", מסביר אלבס למיינט בת ים. "אנחנו לא גזעניים ולא מעניין אותי מאיפה הגיעו ואיך הם נראים. אנחנו מפחדים מההשלכות".

אילו השלכות?

"כרגע זו דירה אחת, שאני לא יודע לכמה חולקה וכמה מתגוררים בה, אבל החשש הוא שבת ים תהפוך להיות כמו אחת מהשכונות בדרום תל אביב שבהן התושבים סובלים. העובדים הזרים מביאים איתם תופעות שליליות של פשע, אלכוהול, הטרדות מיניות. בשכונת התקווה למשל, התושבים לא מחו כשזה התחיל, ועכשיו העובדים הזרים שולטים בשכונה והאנשים מפחדים ללכת ברחוב".

נתקלתם בתופעות שליליות?

"לא. הם שקטים מאוד, ואין בשכונה שום דבר אישי נגדם, אבל אם זה לא ייעצר בזמן ויהיה כאן ריכוז, האופי של השכונה ישתנה ויהיה מאוחר מדי. התגובה שקיבלתי מהעירייה הייתה שאין מה לעשות, וצריך לבדוק אם הם עובדים חוקיים. אם אינם חוקיים אפשר לפנות למשטרה. הייתי רוצה שישימו עין וידאגו לנו".

אלבס אינו היחיד שמודאג. ברשתות החברתיות הופצו תמונות השכנים החדשים, וכבר נשמעו קולות רבים נגד בעלי הדירה, שהשכירו אותה לעובדים הזרים. "הדרך היחידה שלנו להילחם היא למנוע השכרת דירות לאריתראיים, ואת זה נעשה", מוסיף תושב השכונה, שמבקש לא להזדהות, ומסכם: "אם העירייה לא יכולה לפעול, אנחנו נפעל, והדרך שלנו תהיה מול בעלי הדירות".  


תגובת עירייה טרם התקבלה