בחודש יוני השנה הגיש ראש העירייה, יוסי בכר, תביעה נגד יו"ר סיעת מר"צ בבת ים, קטי פיאסצקי-מורג, על שהשתלחה בו בישיבת מועצת העיר בינואר 2017 וכינתה אותו גזען.

התביעה, שהוגשה לבית משפט השלום בתל אביב ביוני האחרון, עוסקת בישיבת מועצת עיריית בת ים שהתקיימה ב-11 לינואר 2017.

לפי כתב התביעה, במהלך הדיון אמרה פיאסצקי-מורג, יו"ר סיעת מר"צ בבת ים, את הדברים הבאים לבכר: "את הגזענות שלך תשמור לעצמכם", "מי שקורא לילדי הארץ עולים חדשים, זה לא גזענות?", "אתה לא גזען?! זה אבא של הגזענים","אני יושבת עם ראש עיר גזען", "מי שקורא לילדי הארץ 'עולים חדשים' בגלל שצבע העור שלו שונה הוא גזען ברמה הכי נמוכה שיכולה להיות" ועוד.

בכתב התביעה מצוין שהדברים שנאמרו תועדו בפרוטוקול הישיבה וכן בסרטון שצולם בה, ובנוכחות משתתפים רבים. עוד נטען בכתב התביעה שראש העירייה, דרש מחברת המועצה להתנצל, אולם לדבריו סירבה לעשות כן.

קטי פיאסצקי-מורג ויוסי בכר - 'יחסינו לאן'-

לדבריו בת ים מהווה מאז ראשיתה דוגמה ומופת לקליטת עליה מכל המדינות והעדות וההאשמות שהוטחו בו מהוות פגיעה אדירה, ובעלת השלכות רחבות היקף, תוך הפיכתו במכוון למטרה לשנאה, לבוז או ללעג, הן ברמה האישית והן במשרתו הציבורית. בכר טען שמדובר בהוצאת לשון הרע, וביקש מבית המשפט להורות על חברת המועצה לפצותו במאה אלף שקלים בתוספת הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד.

הבוקר (ג') נערך דיון בבית משפט השלום בת"א. יש לציין כי כבר בראשית דבריו אמר השופט כי קיים ספק רב, אם בכלל, יש בסיס לתביעת לשון הרע ושההתבטאויות חוסות תחת הגדרת חופש הביטוי.

עורכת הדין של חברת המועצה, דפנה הולץ-לכנר ציינה שהדברים נאמרו מכאב עמוק ואמיתי, ומתוך סערת רגשות, ואין לנתבעת "שום כוונה להתבצר באמירה שהוא גזען".

בכר הודיע שהוא מוותר על פיצוי כספי, אך ביקש מבית המשפט לחייב את חברת המועצה בהתנצלות. לאחר התייעצות, הושגה בין הצדדים הסכמה של התנצלות בנוסח הבא: "בנוגע לאמירות המיוחסות לי בהן כיניתי את ראש העיר גזען, חשוב לי להבהיר כי לא הייתה לי שום כוונה לפגוע בראש העיר באופן אישי וככל שנפגע צר לי על כך ואני מתנצלת".

"החלטתי לוותר על הפיצוי הכספי", אומר בכר לאחר קבלת ההחלטה ומסביר: "הכסף לא חשוב לי. עשיתי זאת רק כדי שחברי מועצה ידעו איך להתנהג".

מנגד טוענת פיאסצקי-מורג שתביעת ראש העירייה הסתיימה בלא כלום. לדבריה, ראש העירייה נסוג מתביעתו והסתפק באמירתה הכנה שלא הייתה לה כוונה אישית לפגוע בו.
פיאסצקי-מורג: "אני שמחה שבית המשפט מצא לנכון להבהיר לכל הצדדים כי אמירותיי, קשות ככל שיהיו, נמצאות תחת המטריה של חופש הביטוי. באופן אישי, הייתי מוכנה להמשיך להלחם עד סוף ההליך שכן אני נאמנה לאמת שלי ובאותה הנשימה הייתי מוכנה להתנצל אם ראש העירייה נפגע מאמירותיי וכך עשיתי. 
"מלכתחילה הלנו על כך שהתביעה היא קנטרנית ונועדה אך ורק כדי לסתום פיות ולהטיל מורא על נבחרי ציבור שמשקיעים ממרצם ומזמנם וללא תמורה. אני מתכוונת להמשיך להלחם למען טוהר המידות ולמען הצדק, נסיון ההשתקה הזה הוא רק מכה קלה בכנף. אני מקווה שראש העירייה הבין כי הגשת תביעות סרק לא הניבו לו ולא יניבו לו כל פיצוי".
 
בסופו של עניין חברת המועצה הביעה סיפוק מכך שלמרות הדרישה לפיצוי כספי, זכה בכר להתנצלות בלבד.