פותחים דף חדש: הם היו עם רגל וחצי מחוץ לגבולות מדינת ישראל. 16 שנה חיו בני משפחת מליג'ין כאן בתוכנו, עד שהמדינה החליטה שהמסמכים שבידיהם לא מספיק אמינים ואינם מעידים על יהדותם באופן ודאי. בג"צ הורה לגרש אותם, אלא שבשל פירוק מדינתם, לא היה להם לאן ללכת.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

מספר ימים לפני שנגזר דינם להיכנס לכלא, בשל היעדר מדינה שתקלוט אותם, זכו בני המשפחה לרחמיה של המדינה, והם קיבלו ארכת שהייה להסדיר את המסמכים הנדרשים לקליטה במדינה אחרת. את הפסח הם יחגגו בבת ים. מבחינתם הבשורה שקיבלו לאחרונה מהווה עבורם את החרות האמיתית.

סיפורה של המשפחה התפרסם לראשונה ב-mynet לפני שלושה חודשים, ובעקבות הפרסום, הם קיבלו היתר שהייה עד סוף מאי של השנה הזו. בינתיים הספיקו בני המשפחה להוציא ויזה לרוסיה. "זה לא הפיתרון הטוב ביותר", אמרה השבוע רוסלנה מליג'ין, "אבל לפחות עכשיו יש לנו מספיק זמן להתארגן".

בחודשים שחלפו מכרו בוריס ורימה מליג'ין את כל הרהיטים שלהם, ועברו מביתם בשנה האחרונה בשערי תקווה, לדירה קטנה בבת-ים. "אנחנו גרים עכשיו אצל חברים", מספרת רוסלנה מליג'ין, "אנחנו מרגישים בלי בית, לכן אנחנו מעדיפים לנסוע כמה שיותר מהר". כעת ממתינה המשפחה רק לחידוש הדרכון הרוסי של אב המשפחה, בוריס מליג'ין. "הוא אמור להגיע כל יום", מספרת רוסלנה.

בני המשפחה מספרים שבעקבות הארכת אשרת השהייה שלהם, הם חשים בעיקר הקלה. "ללא ספק אנחנו מרגישים הקלה, מה שרצינו זה שהמדינה תיתן לנו זמן להוציא מסמכים ולמכור את הרהיטים, וזה מה שקיבלנו".

"כשאגיע לרוסיה אני אפתח דף חדש", אומרת רוסלנה בבטחה, "כולנו נתחיל מחדש". הם עדיין לא יודעים היכן ישתקעו ברוסיה, "כנראה במוסקבה או סן-פטרבורג", הם אומרים. רוסלנה היא שפית במקצועה ועבדה במסעדות יוקרתיות בתל-אביב. "אני חולמת להיות עצמאית ולפתוח יום אחד מסעדה משלי", היא מספרת. בינתיים היא מנסה למצות את הזמן המועט שנשאר לה בישראל. "אני בעיקר מבלה עכשיו עם חברים והולכת הרבה לים", היא אומרת ומוסיפה באותה נשימה, "לא יהיה ים ברוסיה".

עורכת הדין של המשפחה, נועה תאורי, ברכה על החלטת המדינה להאריך את השהות של בני המשפחה ולאפשר להם מספיק זמן להתארגן. "אני שמחה שהמדינה השכילה להבין שמדובר בחסרי אזרחות שאיבדו את האזרחות שלהם בעקבות התפרקותה של ברית המועצות, ושהדברים האלה לוקחים זמן", היא אומרת, "גם אם הוחלט לגרש את המשפחה, הרי שיש לעשות זאת בכבוד ולוודא שהם ייקלטו עם ויזה בצורה מכובדת".