מי שמאמין לא משלם (ביוקר): בימים שלקראת החג משפחות רבות חשו על בשרן יותר ויותר את יוקר המחיה וכרעו תחת הנטל הכלכלי. מה עושים? מתברר שממש מתחת לאף, מעבר לכביש או במרחק של כמה פסיעות, המחירים יכולים להיות זולים בהרבה.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

בשכונות החרדיות בחולון ובבת ים אפשר למצוא מוצרים ומוסדות חינוך במחירים נמוכים במיוחד, ויש גם חילונים שעלו על השיטה. יצאנו לבדוק.

בת ים
שכונת קרית באבוב היא השכונה החרדית היחידה בבת ים. מתגוררים בה אלפי תושבים ורוב המשפחות בה ברוכות ילדים. מדובר בכוח קנייה עצום, ומי שהבין זאת כבר לפני שנים רבות הוא אליהו ברדה, בעל חנות "שפע אביב", המכולת היחידה בשכונה. למרות שממש מעבר לרחוב, באיזור התעשייה הסמוך, פועלים מספר מרכולים גדולים, מעדיפים רבים מתושבי השכונה לקנות אצל ברדה, בשל המחירים הנמוכים הנהוגים במקום.סיבוב קצר בחנות מגלה כי מחיריהם של מוצרים רבים אכן נמוכים בהשוואה לרשתות שיווק אחרות, כמו למשל ארבע מברשות שיניים למבוגרים של אחד המותגים המוכרים בעשרה שקלים, צנצנת זכוכית עם מזון לתינוקות בפחות מארבעה שקלים (שישה שקלים ומעלה במרכולים) ודגני בוקר באריזות משפחתיות ב־15 שקל.

לדברי ברדה, הוא הבין כי הוזלה משמעותית של המוצרים ומכירתם לעתים כמעט ללא רווח, משתלמת לאורך זמן.
אתה לא מפסיד מהעניין?
"המחירים האלה הם לא רק לפני בוא החגים או בגלל מבצע, אלא לאורך כל השנה. זה אמנם גורם לי לעבוד על רווחים קטנים וזה לא פשוט, אבל זה כדאי. לפעמים אני מסתובב יום שלם כדי למצוא מוצר שאוכל לקנות בזול ולמכור בזול. אם החנות שלי הייתה מחוץ לשכונה הייתי מרוויח עוד 15 אחוז, ובאמת אני סופג הרבה, אבל זה משתלם. אני מרוויח והלקוחות מרוויחים, וזאת ההוכחה שאפשר גם אחרת".

מחוץ למכולת של ברדה, ברחבת הגינה הציבורית שבמרכז קרית באבוב, פועלים קייטנות וצהרונים מאולתרים לילדי השכונה במחירים שהציבור החילוני יכול רק לחלום עליהם. עבור קייטנה שמפעילה בת 12 המתגוררת בשכונה, משלמים ההורים סכום זעום של 15 שקל ליום פעילות בן ארבע שעות, במהלכו דואגת הילדה לפעילויות שונות, משחקים, ואפילו לארוחת עשר קלה.

אמהות לילדים בשכונה לא מוצאות כל פסול בעובדה שילדיהן בני השלוש והארבע שוהים במחיצתה של ילדה שבעצמה אולי זקוקה להשגחה. "אין לנו בעיה עם זה", אומרת אחת האמהות, "אנחנו מכירות את הילדה וסומכות עליה. זה נותן לנו קצת שקט מהילדים ופנאי להתעסק בדברים אחרים. זה גם משנה לילדים אווירה, כך שבמקום להיות בבית הסגור, הם מבלים עם חברים באוויר הפתוח".

מבצעי מכירה מסוג זה, או "ירידים" כפי שמכנים אותם בקהילה החרדית, מתקיימים לעיתים תכופות, כפי שמספרת תושבת העיר שאינה מתגוררת בקרית באבוב, אך מגיעה לשם על מנת לחסוך כסף. "זו מין שיטה כזאת שפיתחו", היא אומרת.

"דבר המכירה עובר מפה לאוזן. למשל יש מישהו שמוכר מדי פעם חיתולים או מזון לתינוקות מחברות מוכרות בחצי מחיר. יש אחלה מחירים וכולם מרוצים. בימים שלפני החגים, כמו עכשיו, יש אפילו אנשים שמנהלים מהדירה שלהם עסק להשכרת רכב. יש להם קשרים, הם מתווכים בין בעלי הרכבים לציבור, ולכן יכולים להציע הצעות הרבה יותר כדאיות. זה נראה אולי כמו משהו מחתרתי, אבל זה רק כי לא רוצים שכל העולם יתנפל על הדירה ויהיה בלגן בבניין. הכל חוקי, ואין בזה שום פסול".

חולון
מי שמארח השנה בביתו את ליל הסדר ישמח לגלות שרוב הסופרמרקטים המוזלים המיועדים לציבור החרדי פתוחים לכלל הציבור, בתנאי שתגיעו בלבוש צנוע, כמובן. במכולת בשכונת ג'סי כהן, שבעליה חרדי, ניתן למצוא בקבוקי שמפו של מותג מוכר בשבעה שקלים, וחבילות של קטניות נמכרות בשמונה שקלים, בעוד שבמכולת סמוכה, בבעלות חילונית, היא נמכרת ב־11 שקל.

בעל המכולת לא סיפק הסבר לפערי המחירים, אך לקוחות נאמנים העידו כי מדובר באדם נדיב וצנוע המתפרנס בצמצום ואינו גורף רווחים גדולים על חשבון תושבי השכונה. נדיר למצוא במקום אנשים שאינם דתיים. תושב המתגורר מול המכולת הופתע לשמוע על המחירים הזולים בה: "אף פעם לא טרחתי לבדוק את המכולת הזאת, חשבתי שהכל שם כשר בהשגחות קפדניות, דבר שעלול להעלות את מחירי המוצרים".

בעיר פועלים גם דוכני מזון מהיר, המאפשרים למשפחות חרדיות מרובות ילדים לאכול במחירים נמוכים במיוחד. אבי לוי, בן למשפחה שמוכרת פלאפל בחולון משנת 1965, הקים ברחוב דב הוז את "פלאפל רצון". במקום נמכרות מנות בחמישה שקלים, והוא נחשב לאחד המקומות הכשרים המוכרים ביותר בעיר.

גם בחינוך לגיל הרך קיים פער עצום בין המחירים במוסדות החרדיים למוסדות החילוניים. בגן "שירת הים" בשכונת תל גיבורים בחולון גובים 1,800 שקל עבור ילדים עד גיל שנה וחצי, ו־1,50