פצצה מתקתקת: דיירי אתר הקרוואנים בבת ים צפו לפני כשבוע וחצי בתמונות מהשריפה ברחובות ונחרדו. "האסון הזה מפחיד אותנו בטירוף. אנחנו דואגים מאוד שיום אחד דבר כזה יקרה כאן, וקצר חשמלי יגרום לשריפה. העניין הוא שפה זה לא נזק לבית אחד, אלא לשכונה שלמה של עשרות משפחות שגרות בצפיפות. אם לא יטפלו מייד בליקויים, הסוף של המקום יהיה אסון דומה".

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

חששותיהם של התושבים נבעו מהערכה לפיה השריפה ברחובות, בה נספו גיא שאער וחמשת ילדיו בני שנתיים עד 11, נגרמה ככל הנראה מקצר חשמלי במבנה הארעי שבו התגוררה המשפחה.ביקור באתר הקרוואנים, שהוקם לפני למעלה משני עשורים בצומת הרחובות ניסנבאום והקוממיות בעיר, חושף שרשרת של ליקויים חמורים. תשתיות החשמל והגז רעועות, וניכר כי חיבורים פיראטיים רבים בוצעו שם. במקום מתגוררות כ־50 משפחות, 35 מתוכן יושבות בו באישור העירייה וחברת "עמידר", בעוד שיתר דייריו נחשבים לפולשים. לטענת תושבי האתר, במהלך השנים הם פנו במספר רב של הזדמנויות לגורמים האחראים על המקום ועל התשתיות השונות בו – העירייה, חברת "עמידר" וחברת החשמל – אך לדבריהם, הליקויים לא טופלו כראוי.

מוטי עמר, המתגורר באתר 20 שנה, טוען כי מזה שנים הוא מבקש מחברת החשמל לחבר את הקרוואן, שבו הוא מתגורר עם אשתו ובתו הקטנה, לשירותי החברה. הוא מספר כי לפני כשנתיים, לאחר שהעביר כבלי חשמל מתחת לקרוואן שבו הוא גר, נוצר קצר בעת שפעלה מכונת כביסה שהוצבה מחוץ לדירתו. בשל כך ניצתה אש, שגרמה נזק למבנה וכובתה על ידי כוחות הכיבוי. "זו סכנת נפשות ומישהו חייב לדאוג פה לדברים האלה, לפני שיקרה משהו רע. עדיף שיקחו אחריות עכשיו מאשר אחר כך", מזהיר עמר.

כיום משתמש עמר בחיבור מאולתר: הוא מתח כבל חשמל מבית אחיו, המתגורר במבנה הסמוך, והתקין בביתו תיבת מפסקי חשמל. אלא שהתיבה חשופה לגמרי והכבל שנמתח בין המבנים קרוע ומתדלדל. "כשפניתי לחברת החשמל שיעזרו לי בחיבור, אמרו לי שאני צריך טופס 4 מהעירייה, אבל זה מגוחך, כי בעירייה לא יתנו לי טופס כזה, כמו שרוב התושבים באתר לא מקבלים אותו".

לפני מספר שנים חברת "עמידר", האחראית על האתר, חיברה חלק מהמבנים לשירותי החשמל, אך שאר הקרוואנים נותרו ללא חיבור תקני ובטיחותי. "ב'עמידר' אמנם דאגו פה לחלק מהחבר'ה, אבל מבחינתם בזה נגמר הסיפור, וזה לא הגיוני", טוען עמר. "נכון שיש פה אנשים שלכאורה אינם חוקיים, אבל גם אם אין פתרון בשבילם והם פה, חייבים לדאוג לבטיחות".

הולכת לישון בפחד
רחל סבג, המתגוררת באתר עם שתי בנותיה, טוענת כי במהלך החודשים האחרונים היא הייתה עדה לשלושה מקרים שבהם התרחשו קצרים במערכת החשמל החשופה. "פחד אלוהים, אין לי מה לומר, ובמיוחד אחרי האסון המזעזע ברחובות", אומרת סבג."רק לפני שבועיים ישבתי בסלון ושמעתי רעש מוזר. קמתי לכיוון הכניסה לבית וראיתי שיש גיצים קטנים בקופסת החשמל שתלויה ליד דלת הכניסה. רצתי מהר וכיביתי את מכונת הכביסה ואת הדוד כי חשבתי שזה אולי קשור לעומס במערכת, ובאמת זה הפסיק. ניסיתי לסדר את הקופסא והזמנתי חשמלאי, אבל הוא רצה המון כסף. פניתי לחברת 'עמידר' ושם לא ממש עזרו לי, למרות שאני חיה כאן קרוב לעשרים שנה והקרוואן שלי חוקי ומאושר למגורים".

על פי הודעת משרד השיכון, האתר צפוי להתפנות בקרוב, ולטענת סבג זו הסיבה לכך שהגורמים השונים דוחים את הטיפול בליקויים שבו. "זה עצוב ומדכא, אבל כנראה שאין מה לעשות", היא אומרת. "בכל לילה לפני השינה אני מוודאת שאין מטענים בשקעים החשמליים ואפילו מכבה מכשירי חשמל כדי למזער את הסיכוי לקצרים ולבלגן, בתקווה שנקום בבוקר והכל יהיה בסדר".

התקלות הפכו לשגרה
באחת החצרות באתר, במקום הפנוי היחיד, מוצב לול תינוקות בסמוך לשלושה בלוני גז. מיכלי הגז, שאינם מותקנים כנדרש, צמודים לקיר החדר שבו מתגוררת צעירה עם שלושת ילדיה. "לא השאירו לנו ברירה", היא טוענת. "אין לנו אישורים לחיבור לחשמל ולגז, ככה שאנחנו עושים את זה בעצמנו. מי ידאג לזה אם לא אנחנו? חברת 'עמידר' צריכה לטפל במבנים כאן, אבל החבר'ה שם לא עושים יותר מדי.

"פנינו כבר עשרות פעמים לחברת החשמל, שם שולחים אותנו לעירייה, וזו שולחת אותנו ל'עמידר', וככה בכל פעם. פשוט אין עם מי לדבר. כולם יודעים, אבל אף אחד לא עושה כלום. הבעיות והתקלות כאן הפכו לשגרה. כל שבוע שומעים על דליפה של גז או קצר בחשמל, וזה לא פלא. זה מפחיד, אבל אין לנו מה לעשות".

תגובת העירייה: "המדובר בשכונה שלא ניתן להוציא בה היתרי בנייה לאור פקיעת תוקפה של תוכנית בניין העיר. בנוסף בוצעו בה חריגות בנייה רבות, אשר כנגדם הפעילה העירייה צווי הריסה. האחריות על המקום הינה בבעלות מינהל מקרקעי ישראל".

תגובת חב