חיסון ברגע האחרון: שתי חולות סרטן תושבות האזור לא העלו על דעתן שביקורן בחדר המיון בשבוע שעבר עלול לסכן את חייהן בשל הידבקות במחלת החצבת.
כמה ימים לאחר ששהו השתיים בחדר המיון באחד מבתי החולים בגוש דן, הן קיבלו טלפון מפתיע ממשרד הבריאות שבישר להן שעליהן לקבל באופן בהול חיסון נגד חצבת.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

חולי סרטן, כך מתברר, חייבים לקבל את החיסון למחלה בתוך שישה ימים מרגע החשיפה לה, אחרת הם עלולים לחלות בה, ובשל המערכת החיסונית המוחלשת שלהם, יכולה המחלה להביא למותם.

לרוע המזל, ההודעה על חשיפתן של המטופלות למחלת החצבת הגיעה בבוקרו של היום השישי מרגע החשיפה של אחת החולות, ובמקרה של החולה השנייה, ביום החמישי לחשיפה. בשל השתייכותן של שתי החולות למרפאת "כללית", האחת בתל אביב והשנייה בבת ים, גופים שונים במרפאה במחוז תל אביב-יפו החליטו לשתף פעולה במירוץ נגד הזמן, על מנת לספק את החיסון שיציל את חייהן.

"ברגע שבית החולים הודיע שקיים אצלו נגע, משרד הבריאות מתחיל בחקירה באופן מיידי ומחפש חולים שמנגנוני החיסון שלהם לקויים", אמר סגן מנהל רפואי ב"כללית" מחוז תל אביב-יפו, ד"ר טוביה סגל.

"זה היה מירוץ נגד השעון, כי גילינו שנותר רק יום אחד לחסן את אחת המטופלות והחיסון לא נמצא בסל התרופות או במרפאות, ורק לחברת תרופות אחת יש אותו". הרופא מדגיש כי כדי שיזכו בחיסון, היה צורך במעורבות של הרבה מאוד גופים. "באופן מיידי הופעל מערך חירום והיה מבצע מאוד מורכב להשיג בתוך זמן קצר חיסון שלא נמצא בסל. ההנהלה, הרוקחות וחברת התרופות נרתמו, ועשינו את כל המאמצים על מנת להביא להן את התרופה".

בסופו של דבר, שתי המטופלות חוסנו עוד באותו יום. "אם הן לא היו מקבלות את החיסון, היה חשש שהן ייפתחו את המחלה", מבהיר ד"ר סגל, "וזה היה יכול להיות מסוכן מאוד בעבורן".