הלך המיזם הכלכלי: ורה מיטוס, סטודנטית בת 27 מבת ים, ביקשה להגדיל את הכנסותיה באמצעות השכרת חניית ביתה השכור. מהר מאוד מצאה עצמה משלמת על המיזם, שלא מצא חן בעיני שני פקחים שחלפו במקום, בימים שונים.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

אלה החליטו לקנוס אותה ב־430 שקל כל אחד, ובשל השתלשלות עניינים בלתי סימפטית היא מחוייבת עתה לשלם לא פחות מ־1,280 שקל.

הכל החל לפני מספר שבועות, כשקיבלה מיטוס אישור מבעלי הדירה ששכרה ברחוב יוספטל בעיר, להשכיר את חניית הרכב של הדירה בחניון של בניין מגוריה. בכך היא קיוותה לשלשל לכיסה כמה מאות שקלים.

"תליתי את המודעה במתחם חנויות קטן ליד הבית, ליד מודעות אחרות, בתקווה שמישהו יראה אותה וירצה את החנייה", משחזרת מיטוס. לצערה, דווקא פקח עירוני היה בין קוראי המודעה, והיא יותר הכעיסה אותו בשל תלייתה ללא היתר, מאשר סייעה לו באיתור חנייה ברחוב המדובר.

מה עשית כשנקנסת?
"הופתעתי לראות שקיבלתי מכתב מהעירייה ובו דרישה לתשלום קנס. בגלל שלא היה ברור לי למה זה קרה, החלטתי לערער עליו והתייצבתי בבית המשפט לעניינים מקומיים. בחודש שעבר, במהלך הדיון בענייני, הסברתי לשופטת שאני רוצה להישפט כי אני סטודנטית ואין לי די כסף לשלם את הקנס. מה עוד, שהוא לא הגיוני בעיניי".

השופטת, כך מספרת מיטוס, נענתה לבקשתה והודיעה לה כי הזימון לדיון בעניינה בבית המשפט יישלח לכתובת מגוריה בתוך מספר שבועות.

מספר ימים לאחר מכן יצאה מיטוס לחו"ל לטיול פרטי שתוכנן מבעוד מועד. כשחזרה ממנו, הבינה כי בסניף הדואר המרכזי בעיר ממתינה לה הודעה מבית המשפט, אלא, שלצערה, היא גילתה כי דבר הדואר, ככל הנראה בשל אי היענות מצידה, הוחזר כבר לשולח.

שיחת טלפון עם מזכירות בית המשפט הבהירה לה כי התקיים דיון בהיעדרה. לא הועילה לא גם טענתה בגין אי שהייתה בארץ בעת קיום הדיון. מאוכזבת התייצבה מיטוס בבניין בית המשפט, אך שם נכונה לה אכזבה רבתי. "התברר לי כי נקנסתי פעמיים על אותה מודעה בידי שני פקחים שונים. חמור מכך, במהלך הדיון הראשוני בענייני, אף אחד לא טרח לעדכן אותי בדבר קיומו של הדוח השני".

בתחילת השבוע, בשל היעדר אוזן קשבת מהגורמים הרלוונטיים במחלקת הפיקוח בעירייה, שבה מיטוס לבית המשפט וביקשה לשלם את הקנס המקורי, בסך 430 שקל, במספר תשלומים.

ושם מצאת אוזן קשבת?
"לצערי, גם שם הבנתי שמתעקשים לגבות ממני את שני הדוחות בתוספת קנס שהוטל עליי בהיעדרי, ובסך הכל 1,280 שקל. ביקשתי להישפט שוב, ואני מקווה שלפחות השופט יבין את המצוקה אליה נקלעתי ויתחשב בי. אני סטודנטית ואין לי כל אפשרות לשלם סכום שכזה".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "במסגרת קידום איכות הסביבה פועלת העירייה לאכיפת הסדר העירוני, ובכלל זה אוסרת הדבקת מודעות באופן פיראטי. משנפתח תיק בבית משפט בעניין אכיפת חוקי העזר, אין לעירייה אפשרות להיות צד בהליך".