הוציאה עליהם חוזה: עיריית בת ים דורשת מבני משפחת חזז לפנות לאלתר את הקיוסק שהיה בבעלותם ב־30 השנה האחרונות.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

הסיבה: הם השכירו את מבנה הקיוסק לאדם פרטי ללא היתר. כעת, יוצאים תשעת ילדי אבי המשפחה נגד ההחלטה וטוענים: הצעד האסור נעשה ללא ידיעתנו על ידי אחד מבני המשפחה שהסתבך בחובות.

הרומן בין העירייה למשפחת חזז החל לפני שלושים שנה. במשך שנים ארוכות ניהל אבי המשפחה, יעקב, כיום בן 72, דוכן מצליח למכירת אבטיחים בשטח פתוח ברחוב יוספטל בעיר.

באחד הימים הודיעו לו נציגים מטעם העירייה כי יהיה עליו לפנות את הדוכן מכיוון שבשטח עליו הוא פועל יוקם מרכז מסחרי. מספר שנים לאחר מכן אכן הוקם במקום הקניון הגדול המשמש כאחד ממרכזי הקניות המצליחים באזור.

כאשר ביקש לדעת האם יזכה לפיצוי כלשהו, הבטיחו לו אנשי העירייה כי יוקצה לו מקום חלופי להקמת העסק, וכך אכן היה.
הוא קיבל מהעירייה, במסגרת הסכם מיוחד עליו חתם, שטח ברחוב הרב לוי, מרחק שני רחובות מהמקום בו נבנה הקניון, עליו בני המשפחה הקימו במו ידיהם קיוסק.

על פי ההסכם, אושר לבני המשפחה להפעיל במקום קיוסק, אולם נאסר עליהם להעבירו לידיו של גורם אחר, שאינו בן משפחה.

במהלך השנים עבדו במקום, פרט ליעקב, גם תשעת ילדיו, אליהם הצטרפו בעשור האחרון ילדיהם, נכדיו של יעקב.
הקיוסק, הממוקם בליבה של שכונת מגורים צפופה, זכה להצלחה גדולה, במיוחד לאור העובדה שהוא העסק היחיד מסוגו בשכונה. מי שניהלה את המקום במשך העשור האחרון הייתה שרית, אחת מכלותיו של יעקב.

"אין אדם בשכונה שלא מכיר אותנו", מספרת שרית. "עבדנו כמו שצריך, העסק הרוויח יפה ושילמנו מדי חודש את המיסים לעירייה, בלי בעיות. כל זה השתנה, לצערי, כאשר אחד מבני המשפחה החל לנהל את הקיוסק".

בן המשפחה המדובר נקלע לחובות ולא היה מסוגל לשלם את מיסי העירייה. הדרך מכאן לצבירת חובות גדולים, הייתה מהירה והטיפול בנושא הועבר לידיה של המחלקה המשפטית. לטענת שרית, בעיותיו האישיות הן שגרמו למצב הקשה אליו נקלעה המשפחה. סך החובות לעירייה נאמד כיום בכ־370 אלף שקל.

"יש לו ילד והוא ניסה לעשות הכל כדי לעזור לו והוציא עליו כספים רבים, מה שגרם לצרות", מספרת שרית. "בשלב מסוים, בעקבות העניינים האלה, הוא העביר את הקיוסק לידיים אחרות, מבלי שידענו על כך בכלל".

במכתב שהעבירו לעירייה לפני כחודשיים, בשמו של אב המשפחה, גוללו בני משפחת חזז בפני ראש העירייה, שלומי לחיאני, את שארע להם, וציינו כי בן המשפחה דיווח לאביו כי הוא נעזר בגורמים אחרים בניהול הקיוסק על מנת שיתפנה לטפל בענייניו האישיים. לדברי בני המשפחה, לא ידע אביהם, שאינו יודע קרוא וכתוב, על כוונתו האמיתית של בנו.
למרות המכתב, בתוך זמן קצר גילו בני המשפחה על הוצאת הקיוסק מידיהם. לפני כחודשיים, מעט לפני חג הפסח, הם הופתעו לקבל צו פינוי מהמקום.

ימים ספורים לאחר מכן עשו בני המשפחה מעשה. הם הגיעו לקיוסק באישון לילה, החליפו את המנעולים וחזרו לנהל את המקום בעצמם.

"מי שעבד כאן לא אמר לנו דבר וכנראה שהייתה לו סיבה טובה לא לומר כלום אחרי שהוא סיבך אותנו בחובות מול העירייה", אומרת שרית. "חזרנו לכאן ואנחנו מקימים את המקום מחדש, משלמים לספקים ומעבירים תשלומים שוטפים לעירייה".

בחודש האחרון פנו בני משפחת חזז ללחיאני, לממלא מקומו, אורי בוסקילה ולמנכ"ל העירייה, ארז פודמסקי, וביקשו להסדיר את נושא החוב לעירייה, אך לטענתם, נדחו על הסף.

מה בכוונתכם לעשות ברגע שיגיעו המפנים, ככל הנראה בתחילת החודש הבא?
"ברגע שהעירייה והמשטרה יגיעו לכאן, תשב כל המשפחה צמודה לבלוני גז ולא תזוז. אין מצב. אף אחד לא יוציא אותנו מכאן בחיים".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "הקיוסק ברחוב הרב לוי 8 הינו נכס עירוני, שהושכר למר יעקב חזז בשנת 1983. עקב אי תשלומי ארנונה, שכר דירה, ובהמשך העברת השימוש בנכס העירוני לצד שלישי, בניגוד לחוק, ננקטו כנגדו הליכים משפטיים. בסופם הורה בית המשפט על פינוי הנכס והשבת ההחזקה בנכס לידי העירייה".