הנכים בבת ים מעבירים הילוך במאבק נגד העירייה: תביעה ייצוגית חסרת תקדים על סך 25 מיליון שקל, דורש יעקב הורן, נכה תושב בת ים בן 61, שהעירייה תפצה את ציבור הנכים בעיר, בשל נגישות לקויה.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

בתביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין דיקלה ברנס ורם גלבוע, ממשרד עורכי הדין דן אשכנזי ושות' מכפר סבא, מפורטים 71 ליקויים מצולמים שנמצאו במדרכות, באיי תנועה ובאבני שפה ברחבי בת ים.

בתביעה נטען כי, "העירייה הפרה בצורה חמורה" את חוק הרשויות המקומיות בעניין "סידורים לנכים" (התשמ"ח, 1988), בכך שלא דאגה להנמיך את המעברים, כפי שהיא מחויבת לעשות על פי חוק מאז שנת 2003, על מנת שיהיו נגישים למעבר עגלות נכים".

התביעה התקדימית הוגשה לבית המשפט המחוזי ב־8 באפריל, וקדמה לה עבודת שטח יסודית ומקיפה שביצעו אנשי משרד עורכי הדין אשכנזי במשך חודשים ארוכים בצוותא עם הורן ובני משפחתו, שסייעו לבאי כוחם לשרטט את מפת הליקויים החמורים מהם סובלים הנכים והמוגבלים בתנועה ברחבי העיר.

בתהליך מיפוי ובדיקת השטח נמצא כי ברחבי העיר קיימות עשרות מדרכות שלא עומדות בדרישות החוק, מכיוון שלא בוצעה בהן הנמכה באבני השפה, דבר ההופך את תנועת התושבים הנכים והמוגבלים בהן ל"קשה ומסוכנת, עד לבלתי אפשרית".

קשה להיות נכה בבת ים
על פי המפורט בתביעה שהוגשה, 71 מהמדרכות שנמצאו כבלתי עבירות לנכים, הן "רק חלק קטן ממספר המדרכות הבלתי נגישות בעיר, הנאמדות במספר כולל הגדול פי כמה".

הורן, העומד בראש התביעה, עבר לפני כחמש שנים אירוע מוחי שבעקבותיו הפך לנכה המרותק לכסא גלגלים. בשל הפגיעה הקשה, מתקשה הורן בדיבור ומי שמשמשת לו כפה היא אחותו, חנה.

"עד לאירוע הקשה שעבר, היה יעקב אדם עצמאי, פעיל, ספורטאי של ממש", היא מספרת. "'המכה' שחטף הפכה אותו לאדם אחר לחלוטין. פרט להתמודדות הקשה עם תוצאות האירוע המוחי, גילינו פתאום כמה קשה להיות אדם נכה בעיר שלנו, בבת ים.

"יש מקומות שפשוט בלתי אפשרי להתנהל בהם, וברחובות רבים בעיר אין גישה לנכים. יש אזורים בהם חציית כביש למרותקים לכסאות גלגלים היא משימה כמעט בלתי אפשרית ומסכנת חיים.

"יש מקרים בהם אנו נאלצים פשוט לדחוף את העגלה לאורך הכביש, כי זאת הדרך היחידה לנוע ממקום למקום. לצערי, בגלל כל המגבלות, יש דברים שאנחנו פשוט מוותרים עליהם ולא יוצאים מהבית בכלל. זה הרי דבר בלתי נתפש".

לאחר שנואשו מפניותיהם לעירייה בעניין הסדרת נושא הנגישות לנכים, החליטו בני משפחת הורן לפנות לקבלת ייעוץ משפטי בנושא, על מנת להפעיל לחץ על העירייה ולהביא לשיפור מעמדם של הנכים בעיר.

חודשים לאחר פגישתם הראשונה של בני המשפחה עם עורכי הדין ברנס וגלבוע, התגבשה תלונתו של הורן בנושא לכדי תביעת הענק התקדימית.

לטענת התביעה מתגוררים בבת ים 2,240 נכים המוכרים רשמית בידי משרדי הבריאות והתחבורה, לצד 2,200 נכים שלא ביקשו כלל לקבל תו נכה, קשישים המשתמשים בעגלות וחולים סיעודיים המובלים בידי מטפלים צמודים. התביעה דורשת לפצות כל אחד מהנכים והמוגבלים בעיר בסכום של כ־5,000 שקל ובסך הכל ב־25 מיליון שקל.

עורכת הדין דקלה ברנס, אחת ממגישי התביעה הייצוגית אמרה: "מדובר בהפרה בוטה של חוקי הנגישות השונים, אשר נועדו להגן על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות, ולהבטיח את השתלבותם המלאה והשוויונית בכל תחומי החיים".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "תוכנית עבודה רב שנתית תואמה להנגשה ובמסגרתה עד כה בוצעו מאות הנמכות ושיפועים לעליית נכים במדרכות, במעברי חצייה ובמקומות נוספים ברחבי העיר. העירייה תמשיך בפעילותה להנגשה. התביעה המדוברת טרם נתקבלה בעירייה, ועם קבלתה נגיב על פי חוק.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות בת ים"