מיובש: המהנדס זאב יאסין פגוע. שלוש שנים אחרי שעיריית בת ים הטילה עליו לתכנן ולבנות את בריכת המים הגדולה במזרח העיר, הודיע לו לאחרונה תאגיד המים העירוני "מי בת ים", כי החוזה שנחתם עימו מבוטל.

בואו להצטרף לעמוד הפייבוק של "ידיעות השפלה"

הסיבה: התאגיד הוקם לאחר חתימת החוזה, ועל פי התקנות החדשות הם אינם יכולים לכבדו. בימים אלה שוקל יאסין אם לתבוע פיצויים על שעות העבודה שהשקיע בתכנון ועלו בתהו, אולם דומה כי הפגיעה האישית בו גדולה יותר.

לפני שלוש שנים חתמה העירייה על חוזה עם יאסין, שהועבר לתאגיד המים ואף אושר בישיבה מיוחדת. יאסין הבין כי הוא ממשיך את עבודתו על הפרויקט כמתוכנן, אך לפני כמה חודשים הוא קיבל מהתאגיד הודעה כי שירותיו אינם נחוצים. לדבריו, הוא ניסה לברר את הסיבה, אך לא נענה. כפי שזה נראה כעת, בית המשפט יהיה זה שיכריע בעניין.

"הוא בודק אפשרות לתבוע את שני הגופים", אומרים מקורביו של המהנדס, שסירב להתראיין בעצמו לכתבה. "זאב נפגש עם יו"ר התאגיד, אסף כהן, ועם ממלא מקום ראש העירייה, אורי בוסקילה, וביקש לדעת מה פשר התרת החוזה, אך לא קיבל תשובה. מאוחר יותר קיבל מכתב בו צויין שהוא לא יעשה את העבודה. אחרי שנים בהן השקיע בתכנון הפרויקט, פשוט אמרו לו שלא צריכים אותו יותר. זה בלתי נתפס".

בתאגיד "מי בת ים" טוענים השבוע כי מתוקף המינוי שלהם הם עובדים על פי הנחיות הרגולטור, ולכן כל חוזה שנחתם קודם להקמתם נחשב ל"מושאל" מהעירייה - ולכן אינו מחייב אותם.

"עם הקמת תאגיד המים התקבלו מהעירייה חוזים עם נותני שירות בנושא תשתיות המים, שהפכו עם מעברם אלינו לחוזים 'מושאלים'. חוזה העסקתו של יאסין היה כזה", מסביר היו"ר אסף כהן. "הרגולטור מכתיב לנו מה לעשות וההנחיות הן לא לעשות חוזים 'מושאלים', אלא שהתאגיד יהיה עצמאי. ראינו שבפרק הזמן שהדבר היה בטיפול העירייה, הנושא התעכב, לא בגלל יאסין, אלא בגלל ענייני ביורוקרטיה".

אז למה בעצם שיאסין לא יפקח על התהליך, אחרי שעמל רבות על תכנונו?
"לא אכנס לזה. זו החלטה של הנהלת התאגיד. מה שבטוח, זה לא עניין אישי".

יאסין סירב להתייחס לדברים, והסכים רק לומר: "אין לי שום עניין להגיב. יש בתי משפט שיחליטו מה שיחליטו".

עו"ד הזאע נטור, בא כוחו של יאסין: "לאחר שעברתי על החומר ונוכחתי שיש כאן בעיה, פניתי בכתב לעיריית בת ים בבקשה לקבל הסברים בנוגע להפסקת ההתקשרות החד צדדית עם מרשי".

תגובת תאגיד "מי בת ים": "החוזה בו התקשר התאגיד עם יאסין הינו חוזה פיקוח, ובשל העובדה שהביצוע טרם החל, הוא אינו זכאי לתשלום. תהליך העבודה החל עוד בתקופת העירייה, ומשכך התאגיד לא חב חובת עבודה עם יאסין.

"בהתאם לחוות דעתו של מהנדס התאגיד, נדרש משרד פיקוח (המסוגל להתחייב למתן שירותים מסוגים שונים של מהנדסים) ולא מפקח יחיד ועצמאי כדוגמת יאסין. על אף האמור ולפנים משורת הדין, תאגיד 'מי בת ים' ניסה להגיע לפשרה עם מר יאסין, אך ללא הועיל".

מעיריית בת ים נמסר: "יאסין, במסגרת היותו עובד שכיר בעירייה, ביצע עבודות פיקוח בתחום המים והתשתיות. בעת פרישתו מתפקידו, הוקם תאגיד המים, ויאסין ביקש להתקבל כקבלן עצמאי בתחום הפיקוח. אין קשר בין עבודתו כשכיר בעירייה לעבודתו כקבלן חיצוני בתאגיד המים".