בניין הפחד: דיירי בניין מגורים ברחוב נורדאו בבת ים נמצאים במלכוד. קירות המבנה בן חמש הקומות מתפוררים ונסדקים מול עיניהם, והעירייה העניקה כבר לפני כשלוש שנים חותמת רשמית למצבו העגום כשהכריזה עליו כעל מבנה מסוכן.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

והדיירים? לא רואים כל קצה חוט בפלונטר אליו נקלעו: מצד אחד, המראות הקשים והמאיימים של המקום, מצד שני, הפתרונות המוצעים להם יקרים מדי בעבורם. ואם לא די בכך, באה רעידת האדמה שהורגשה לפני כחודש באיזור, ונתנה להם תזכורת לא סימפטית במיוחד למצב. כעת הם חוששים שמחלקת ההנדסה בעירייה תשתמש בשוט הפינוי, לאור המצב ההולך ומתדרדר, וחלקם ימצאו עצמם ברחוב.מדובר בבניין שנבנה רק לפני עשרים שנה, זמן לא רב בקנה מידה הנדסי. העובדה שהוא מצוי בקרבת חוף הים, חשוף ללחות ולרוחות, בשילוב בנייתו מחומרים, שלטענת הדיירים, אינם איכותיים - השפיעו כנראה על מצבו.

חלק מעמודי הבניין התקלפו לגמרי מטיח ומבטון, דבר שגרם לחשיפתם של מוטות הברזל מהם נבנו. חלקים מתקרת קומת הקרקע של הבניין, שהיא למעשה בסיס הרצפה של דירות הקומה הראשונה, התפוררו לחלוטין. גם חזיתו המערבית של הבניין, הפונה לכיוון חוף הים, מתפוררת, כשחלקי טיח ובטון צונחים מדי פעם מהגג וממקומות נוספים, אל עבר חניית כלי הרכב.בנוסף, תופעות דומות של התפוררות טיח ובלוקים, רטיבות וטחב, מופיעות בחלק גדול מהדירות בבניין.

לפני כשלוש שנים, לאחר שהתגברה שחיקת קירותיו החיצוניים של הבניין וכמה מעמודיו החלו להתפורר, ביצעה העירייה בדיקת מהנדס במקום, שהעלתה כי המבנה מסוכן למגורים.

לאחר קבלת ממצאי הבדיקה, ובהתאם לנוהל, נשלחו לדיירים הודעות בדבר מצבו של הבניין והם נדרשו לדאוג לחיזוקו ושיפוצו של המבנה על פי דוח המהנדס שהוכן. הדיירים בדקו את האפשרויות העומדות בפניהם לחיזוק הבניין, ובהן את הצעת העירייה לביצוע העבודות בתמורה לתשלום של 70 אלף שקל מכל אחד מהם, אך לא הצליחו להגיע להסכמה.

אסתר בן דור, המתגוררת עם בעלה חיים בקומה החמישית מאז שנת 2000, פסימית מאוד בנוגע למציאת פתרון לבעיה. "כבר שנתיים שמנסים להגיע להסדר ולא מצליחים", היא אומרת.

"פעם בגלל הדיירים שלא רוצים או לא מסוגלים לשלם ופעם בגלל אי הסכמה בינינו על מהות התיקונים. במצב כזה לא נראה שנצליח להגיע לפתרון. המחלוקות כל כך מסובכות שאפילו לא הצלחנו להגיע להסכם עם העירייה לפינוי שלנו לדירות אחרות עד שהבניין יחוזק או ישופץ".לפני מספר חודשים שקלו בני הזוג בן דור לשפץ את דירתם, שבחלקים ממנה הטיח והבלוקים מתפוררים בגלל רטיבות, אך בסופו של דבר החליטו לוותר על הרעיון, לאחר שהבינו כי הוא אינו יעיל בטווח הארוך.

"חבל להשקיע כסף שיילך לפח", אומרת אסתר. "הבניין במצב כל כך רע, שבחורף אני שמה שלושה דליים במטבח ובסלון כי התקרה מטפטפת בלי הפסקה. בימים סוערים אנחנו פשוט עוזבים את הבית, מהפחד שהתקרה תתמוטט עלינו. במטבח כבר רואים את הברזלים של התקרה וזה מאוד מפחיד".

רעידת אדמה לתזכורת
לפני כחודש, בעת שבאזור המרכז הורגשה רעידת אדמה קלה, התעוררה אסתר בבהלה ורצה לחדר המדרגות של הבניין. "ישנתי במיטה והרגשתי את הכל רועד", היא נזכרת. "הייתי בטוחה שזה קשור למצב של הבניין ושהכל מתמוטט. זה היה מאוד מפחיד. רק אחרי כמה שניות הבנתי שמדובר ברעידת אדמה. מזל שזה היה רעש קל, כי אם יקרה פה משהו רציני, הבניין הזה יתמוטט בשניות".

את מפחדת שדבר כזה עלול לקרות?
"בטח. הכל פה רקוב וגמור ועד שלא יהרסו הכל ויבנו מחדש, או יחזקו כמו שצריך וכמו שבעירייה מבקשים, הבעיה לא תיפתר".

אם המצב כל כך קשה, מדוע הדיירים לא מצליחים לקבל החלטה? הם לא מודעים לחומרת המצב?
"כולם מודעים למצב החמור. לא צריך להיות מהנדס בשביל להבין את זה, אבל הדיירים טוענים שאין להם את היכולת הכלכלית לעמוד בדרישות העירייה או הקבלנים. לצערי, יש גם אנשים שפשוט לא אכפת להם".

"יש אנשים שבאמת אין להם יכולת כלכלית לממן את השיפוץ, אבל יש אנשים שפשוט עושים שריר, לצערי, מבלי להבין על מה מדובר", טוענת אחת מדיירות הבניין. "גם במהלך השבוע הבא צפויה פגישה עם בעל מקצוע מתחום הבנייה שאמור להציע לנו הצעה לשיפוץ ואני מאוד מקווה שהעניינים יתקדמו לכיוון חיובי, כי אנחנו במצב מאוד לא פשוט".

עתה, בעקבות הקושי במציאת פתרון לבעיית הבניין, שוקלים חלק מהדיירים את האפשרות למכור את דירותיהם, אולם גם המחשבה על מהלך זה מעמידה אותם בפני דילמה.

"אשתי ואני חשבנו לפרסם מודעה למכירת הדירה, אבל במחשבה שנייה הבנו שזה לא יהיה סיפור פשוט בכלל", אומר אחד הדיירים. "ברגע שנפרסם, אנשים יגיעו לכאן וכל מה שיראו זה עמודי ברזל חשופים, בטון וטיח נופלים והזנחה לא פשוטה