עסקים מהעולם הבא: עורך דין תיווך במרמה בהליך מכירת חנות בבת ים לתושב האיזור, שהופתע לגלות שבעל החנות נפטר לפני שנים רבות, וכי החתימה שהתנוססה על שטר הקנייה כמוכר הנכס, זויפה על ידי עורך הדין.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

הפרקליט, שהודה במסגרת הסדר טיעון במסירת הצהרה כוזבת ביודעין ובזיוף מסמכים, הורשע לאחרונה על ידי בית משפט השלום בתל אביב יפו. רישיונו לעסוק בעריכת דין נשלל לצמיתות ונגזר עליו עונש של שישה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים וקנס של 15 אלף שקל.

מכתב האישום עולה כי בעל החנות האמיתי, שנפטר כאמור לפני שנים רבות, שיעבד את המקום בשנת 1999 לטובת לקוח של עורך הדין, כביטחון להלוואה שזה נתן לו.

בעל החנות לא עמד בתנאי פירעון ההלוואה, ובינתיים נפטר. בשלב זה ביקש נותן ההלוואה, לקוחו של העורך דין, להעביר את החנות על שמו. המורשע הגיש הצהרה על מכירת זכות במקרקעין, וזייף על גביה את חתימת המוכר שנפטר.

בתצהיר הנלווה לשטר המכר הכוזב הוא העיד שהקונה והמוכר, שנפטר שנים קודם לכן כאמור, התייצבו בפניו אישית וכי אימת את חתימותיהם.

בפסק הדין קבעה השופטת יעל פרדלסקי כי הנאשם ניצל את מעמדו כעורך דין. "מקצוע עריכת דין, מטבעו, מושתת על יחסי אמון. האמון אותו רוכש הציבור לעורכי דין הינו יקר ערך, ומכאן נגזרת חובתו לפעול בנאמנות, במקצועיות ובתום לב", אמרה.

היא הוסיפה כי במעשיו גרם הנאשם נזק למעמדם של עורכי דין בקרב הציבור, ומשום כך מצאה לנכון להחמיר בעונשו.
השופטת גם הביעה הסתייגות מהסדר הטיעון, בטענה שהוא "מקל מאוד עם הנאשם".

עם זאת ציינה כי מאחר וההסדר אינו נוגד את האינטרס הציבורי, ובהתחשב בכך שהנאשם קיבל עליו אחריות, ומשום שרישיונו לעסוק בעריכת דין נשלל לצמיתות - היא מקבלת את ההסדר ומעניקה לו תוקף של פסק דין.