מכת ברזל: תארו לעצמכם את המציאות הבאה: מתחת לחלון ביתכם מוקם מפעל, שהחל משעות הבוקר המוקדמות מגיעות אליו משאיות, שפורקות מתכת ברעש אדיר.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

עבור הקשישים בדיור המוגן ברחוב אורט ישראל 7 בבת ים, מדובר בעובדה מוגמרת. שש שנים אחרי שהצליחו להביא לסגירתו, שב מפעל לגרוטאות ברזל לפעול ברחוב מצודת בית"ר, הממוקם במרחק של 15 מטר מביתם, והפך את חייהם לבלתי נסבלים.מדי יום, קצת אחרי השעה חמש בבוקר, זה קורה. משאיות אשפה מגיעות למפעל ומרוקנות את מרכולתן ברעש מחריש אוזניים, שמעיר משנתם את הדיירים, שגיל רובם נושק ל־80. לאחר מכן, משונעת הפסולת מהמקום או מרוסקת לחתיכות.
ביום ראשון קיבלנו הדגמה חיה למתרחש: בסביבות השעה עשר בבוקר הגיעה למקום משאית שהרעישה את האזור.

לדיירים המסכנים לא נותר אלא לרכוש אוזניות מגן, מהסוג בו משתמשים במטווחי צה"ל ובמפעלי תעשייה כבדה, ולהרכיב אותן לאורך רוב שעות היממה.

נחזור שש שנים אחורה. בשנת 2006 קבע בית המשפט כי מיקומו של העסק אינו חוקי, וכך גם הפעלתו. בצו שניתן נסגר מטרד הרעש הגדול, שכעת נפתח מחדש וגרם לדיירים לצאת למאבק נוסף לסגירתו. הם פנו לנציגי העירייה וצירפו מסמכים רפואיים המעידים, לכאורה, על הרעה במצבם הבריאותי של חלק מהדיירים הקשישים בשל מטרד הרעש והזיהום. לטענתם, עד כה לא עשתה העירייה דבר.

באפריל שב מפעל הברזל לפעול. הדיירים המופתעים, שהתעוררו בוקר אחד למשמע רעש ריסוק המתכת, חידשו בשבועות האחרונים את מאבקם לפינויו. "פניתי לעירייה וסיפרתי להם שהעסק חזר לפעול", מספרת ריטה ביאזמן, מנהלת בית הדירות. "הזכרתי להם את החלטת בית המשפט, כמו גם את העובדה שעסק כזה, על פי הנחיות משרד הבריאות, לא יכול לפעול אלא במרחק של 200 מטר ממקום מגורים. כאן הוא במרחק של פחות מ־20 מטר".

לטענת ביאזמן, בתום שיחתה עם אנשי המחלקה העירונית לרישוי עסקים, נמסר לה כי במקום פועל עסק מסוג אחר. "לא הבנתי למה הם מתכוונים ולכן פניתי לד"ר יוספי, כדי שיבדוק את הנושא וידווח לעירייה. הוא הבטיח לטפל בכך, אך דבר עדיין לא קרה", טוענת ביאזמן.

העירייה בתגובה: "מפעל הברזל שפעל לפני שנים אחדות ברחוב מצודת בית"ר 3, נסגר בצו שיפוטי בחודש יולי 2006. עם קבלת תלונת התושבים, עוד טרם פניית העיתון, החלה העירייה בבדיקת הנושא והיא תפעל בהתאם לחוק".

מפעיל מפעל הברזל סירב להגיב לטענות שהועלו בכתבה.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות בת ים"