לבד בדרך: אילנה ונחמן נשבסקי, בני זוג בשנות ה־70 לחייהם מבת ים, נפגעו לפני כשלושה שבועות בתאונת דרכים בעיר ונזקקו לאשפוז. השבוע הם התלוננו בפני מפכ"ל המשטרה כי בזמן האירוע הם פנו כמה פעמים למוקד 100 ולתחנת משטרת מרחב איילון, בבקשה לזמן בוחן תנועה או שוטרים לזירה, אך אלה לא הגיעו.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

"ידוע לנו שקיימת חובת הגעה של שוטרים לכל זירת תאונה עם נפגעים, וזה לא קרה", הם טוענים. "מבחינתי מדובר במחדל, לא פחות", אומרת אילנה. "בעלי דימם ברכב וטופל על ידי פרמדיק במשך דקות, אך שום שוטר לא היה בסביבה".

התאונה התרחשה באמצע חודש יוני. בני הזוג נסעו אחר הצהריים מפתח תקווה לדירתם שבבת ים. דקות ספורות לפני שהגיעו לשכונת מגוריהם, בצומת הרחובות בר אילן והשקמה, פגע במכוניתם רכב מסחרי, שנהגו לא ציית ככל הנראה לתמרור עצור המוצב בצומת. "הרכב הפוגע התנגש בצידו הימני של הרכב שלנו בעוצמה רבה", משחזרת אילנה. "כתוצאה מכך הסתובבנו ב־90 מעלות ופגענו בעמוד".

בעקבות המכה שספג רכבם נפתחו כריות האוויר ופגעו בפניהם של בני הזוג. אילנה, שישבה בצד שספג את הפגיעה הראשונה, החלה לדמם מזרועה. לוח השעונים וההגה, שקרסו מעוצמת הפגיעה ברכב, גרמו לפגיעות בידיו, בבטנו ובגפיו התחתונות של נחמן.

נהג הרכב הפוגע ועוברי אורח סייעו לבני הזוג להיחלץ מרכבם ועזרו לנחמן לעצור את הדימום מבטנו עד להגעת צוות מגן דוד אדום שהעביר את בני הזוג לטיפול בבית חולים "וולפסון".

לטענת אילנה, דקות ספורות לאחר התאונה התקשרו עוברי אורח למוקד 100 של המשטרה על מנת לזמן למקום שוטרים, אך לדבריה לא הגיע אף שוטר למקום, גם לא לאחר שהיא ובעלה פונו לבית החולים. "הטיפול הרפואי בנו ברחוב ארך כחצי שעה, במהלכה לא נראה שום שוטר", הם טוענים.

בדרך לבית החולים המשיכה אילנה לחייג למשטרה, אך ללא הועיל. "המוקדנית אמרה שהתקבלה הודעה על האירוע, אבל שהשוטרים לא מצאו את המקום, ושהמשטרה כבר לא תגיע לכן עלינו להגיע בכוחות עצמנו לתחנה כדי להתלונן על התאונה".

בינתיים, בצומת בו התרחשה התאונה נגררו מכוניות המעורבים מהמקום, מבלי שבוחן תנועה או שוטר יתעד, כמתחייב, את האירוע. למחרת התבקשו בני הזוג להגיע למשטרת התנועה ביפו למסור את גרסתם.

"למרות מצבנו וגילנו המתקדם, הגענו למסירת עדות ובזבזנו שם חצי יום", אומרת אילנה. "איני מבינה מדוע לא שלחו למקום בזמן אמת, כנדרש, אפילו ניידת סיור רגילה. עכשיו כנראה יתקשו לקבוע מי אשם בתאונה. אני המומה וכועסת נוכח אוזלת ידה של המשטרה".

ממשטרת מחוז ת"א נמסר בתגובה: "מדובר בתאונת דרכים עם נפגעים באורח קל. ניידת נשלחה למקום, אך לא איתרה את המעורבים. באירוע מסוג זה אין צורך בהגעת בוחן תנועה לזירה. החקירה מתנהלת כנדרש באת"ן תל אביב ולא נפגעה. המתלוננים התבקשו להגיע כשיוכלו, למסור עדות במשטרה, וכך היה".