הפוך על הפוך: לפני מספר חודשים, לאחר שהתגלה גידול בראשה, פנתה בת 75 מבת ים לביטוח הלאומי וביקשה לקבל קצבת נכות, במקום קצבת הזקנה הרגילה לה היא זכאית.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

הקשישה הצהירה כי היא חיה בנפרד מבעלה, ועל כן נשלח לביתה חוקר מטעם המוסד על מנת לבדוק, כמקובל, האם כל הפרטים עליהם הצהירה הם אמת, בטרם יוחלט האם להעניק לה את הקצבה המבוקשת.

לטענת האישה בדיקתו של החוקר, שארכה כשעתיים, היתה משפילה, וכללה את הוצאת כל בגדיה מהארונות, ריקון מגירותיה וחיטוט פולשני בחפציה האישיים.

ביום רביעי שעבר, בשעה שמונה בבוקר, התדפק על דלת דירתה החוקר מטעם הביטוח הלאומי. לדברי האישה, היא בדיוק הקיצה משנתה וביקשה ממנו להמתין כמה דקות עד שתסיים להתארגן. "ברגע שהוא נכנס ביקשתי ממנו לאפשר לי לשטוף את הפנים, אך הוא אמר לי שהוא ממהר. כבר הבנתי שהבחור לא כל כך נחמד".

לאחר מכן החל החוקר בסדרת שאלות שמטרתן לוודא כי היא חיה בגפה, ובמקביל החל בחיפוש אחר חפצים של אדם נוסף שאולי מתגורר במקום,באופן, שלטענת הקשישה, היה מוגזם.

"הוא פתח את כל הארונות והמגירות ושפך את תכולתם החוצה, פתח מכנסיים מקופלים כדי לוודא שאינם שייכים לגבר ואפילו חיטט בתיבות התכשיטים ורוקן את תכולת מכונת הכביסה, כדי לוודא שהבגדים שם שייכים רק לי. הוא ערך את החיפוש בגסות, והתנהג כאילו בכל רגע ימצא את בעלי מסתתר באחד הארונות".

בשלב מסוים סיפרה הקשישה לחוקר שהיא מתנדבת בעמותה העוסקת בתחום החינוך והחוקר ביקש ממנה אישור כי היא אכן מתנדבת ואינה מקבלת שכר על פעילותה, אך הקשישה לא מצאה אישור שכזה, דבר שלדבריה הכעיס מאוד את החוקר.

"הוא אמר שאם אין לי אישור הוא ישהה את החקירה ואני נלחצתי מאוד. הסברתי לו שאתקשה להשיג אישור כי העמותה פועלת בבתי ספר ועכשיו חופשה, אך הוא התעקש שאשיג את האישור. ככה חוקרים קשישים? איפה הרגישות?".

"זה היה משפיל. הוא התייחס אליי כאילו אני עבריינית", אומרת הקשישה. "כשהוא יצא מהדירה, לאחר שעות של חקירה, כל תכולת הארונות הייתה על הרצפה, כאילו פורצים ביקרו בבית שלי. לקח לי שעות להתאושש מהאירוע".

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר בתגובה: "מבירור שערכנו עולה תמונה שונה. הנציג שהגיע לבית הגברת ערך יחד עימה סיור בבית באווירה טובה ומבלי שנגע בחפצים. היא הראתה לו את הבית, כולל את הארונות. היא נשאלה מספר שאלות בהן התבקשה להביא אישור על התנדבותה. כשענתה בשלילה, נאמר לה שהדבר עשוי להשפיע על אישור תביעתה, לכן הייתה נסערת וביקשה מנציג המוסד לעזוב".