קניה רעה: "החיים שלי לא התהפכו בעקבות המקרה, הם פשוט אינם יותר. פרט לנכות הגופנית, לכאבי התופת, להתמכרות לכדורים נרקוטיים ולמצב הנפשי הרעוע שלי - הפכתי לאדם מפורק, פיזית ונפשית, ואין דרך לתקן. היה לי פעם המון, היום אין לי כמעט כלום. לפעמים בא לי למות".

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

מאחורי המילים הקשות האלה עומד תומר שרפי בן ה־38 מבת ים, שלפני שנה הותקף בצורה חמורה, כך על פי כתב אישום שהוגש לבית המשפט על ידי פרקליטות מחוז תל אביב, על ידי שני עובדים בחנות הבגדים של המעצב הבת ימי, שלומי דדון, ברחוב בלפור בעיר.

באירוע הקשה, שהתרחש בחנות אליה הגיע שרפי עם אשתו ובתו כדי לרכוש שמלה למסיבת בת המצווה של הבת, נפגע שרפי בצורה קשה בפניו. על פי כתב האישום, שני העובדים חבטו ובעטו בו גם לאחר ששכב על הקרקע מחוסר הכרה. שרפי, שסבל משברים בלסתותיו ומפגיעות קשות בראשו ובחלל פיו, אושפז בבית החולים ועבר מספר ניתוחים. במשך חודשים ארוכים נאלץ שרפי לחיות כשפיו קשור, בעודו ניזון ממזון נוזלי בלבד שהוחדר לפיו באמצעות קשית.

בראיון ראשון מאז המקרה, מספר שרפי על המצב הקשה אליו נקלעה משפחתו, על החיים שהשתנו מן הקצה אל הקצה ועל תחושות הכעס, חוסר האונים והבושה. כל זאת, על רקע גל אירועי האלימות הקשים המתפשט ברחבי המדינה.

המקרה הקשה התרחש דקות ספורות לאחר שבתו ניגשה אליו וסיפרה לו כי אחד מעובדי החנות התייחס אליה בגסות. שרפי, שביקש לשוחח עם העובד, ניגש לחלק האחורי של המקום, בסמוך לחדר השירותים, לאחר שהבחין כי העובד נמצא שם. "פניתי אליו במטרה להבין מה קרה", משחזר שרפי. "עוד לפני שהספקתי לשמוע ממנו, הרגשתי שמישהו תופס אותי מאחורה בחולצה ונותן לי שתי מכות, אחת בגב ואחת בראש".

על פי כתב האישום שהוגש כנגד שני העובדים החשודים בתקיפה, אחים תושבי בת ים, הם היכו את שרפי בכל חלקי גופו וגרמו לו לחבלות חמורות, גם כששרפי לא היה מסוגל כבר להגיב. "הנאשמים תקפו בצוותא את תומר שרפי, היכו אותו באגרופים ובמכות בפניו ובכל חלקי גופו", מתאר כתב האישום את התקיפה החמורה. "הם בעטו במתלונן, והמשיכו ותקפו אותו בבעיטות גם כאשר נפל על הרצפה מחוסר הכרה".

ניידת מגן דוד אדום שהוזעקה לחנות פינתה את שרפי למרכז הרפואי "איכילוב" בתל אביב, שם אבחנו הרופאים שברים בלסתותיו, תזוזה של חלק משיניו ופגיעות קשות בחלל פיו ובחניכיים. לאחר בדיקת סי.טי. ראש שעבר, הוכנס שרפי לחדר הניתוח. ארבע שעות לאחר מכן יצא משם, כשבפיו הושתלו שלוש פלטינות וקובעו השברים בלסתותיו, שרוסקו כתוצאה מהמכות שספג.

"אינני זוכר כמעט כלום", מספר שרפי. "פרט לרגע אחד באמבולנס, בדרך לבית החולים, ואת הפעם הראשונה שהבטתי במראה אחרי הניתוח. ראיתי את עצמי מנופח ונבהלתי".

בפועל, ובעקבות פניית עורכי הדין, ורד כהן ורענן בר-און, עצרה המשטרה לחקירה את שני האחים, שלושה ימים לאחר המקרה, אך שחררה אותם כעבור יומיים. בצו שנמסר לידיהם, נאסר עליהם ליצור קשר עם בני משפחת שרפי.

בסמוך למעצרם של האחים, הגיעה לבית החולים חוקרת מתחנת המשטרה בבת ים. היא ביקשה לגבות את עדותו של שרפי, אך לא הצליחה למלא את משימתה מכיוון שהיה נתון להשפעת תרופות הרגעה שניתנו לו בעקבות הניתוח בפניו. במקום לשוב למקום במועד מאוחר יותר, ביקשה החוקרת מרעייתו, פזית, לסייע לה בגביית עדותו. היא הניחה בידיה פתק עם מספר שאלות שברצונה לשאול את שרפי, וביקשה ממנה להעביר אליה, באמצעות הפקס, את תשובותיו. האישה ההמומה, שלא ידעה כיצד לעכל את בקשתה של החוקרת, לא מילאה אותה.

בחודש יולי בשנה שעברה הוגש לבית משפט השלום בתל אביב כתב אישום נגד שני האחים בגין תקיפה וחבלה ממשית, אך מאז לא קרה דבר. ההליך המשפטי בעניינם התנהל בעצלתיים, כולל דחייה נוספת של שלב העדויות, שהיה אמור להתקיים ביום רביעי השבוע אבל נדחה לסוף חודש ינואר 2013.

עם שחרורו מבית החולים נאלצה משפחת שרפי - ההורים וארבעת ילדיהם, להסתגל למציאות הקשה שנכפתה עליהם.

מי שסבלה בעיקר הייתה בתם הבכורה, שהייתה עדה למקרה הקשה. מסיבת בת המצווה שלה, שהייתה אמורה להתקיים שלושה ימים לאחר התקיפה, בוטלה, והתקיימה רק מספר חודשים לאחר מכן, במתכונת מצומצמת במיוחד.

"הילדה חיה בתחושה קשה שהיא אחראית במידה מסוימת למה שקרה לי", אומר שרפי. "היא מרגישה שאם היא לא הייתה באה אליי ומספרת מה שהעובד אמר לה, לא היה קורה כלום. היא מקבלת סיוע שבמסגרתו הוחלט שחייבים לחגוג את בת המצווה שלה כחוויה מתקנת, וכך היה".

למרות ניסיונות בני המשפחה לחזור לשגרה, הם עדיין לא הצליחו לשוב למסלול חיים רגיל, ושרפי בספק גדול אם הדבר אכן יקרה. "החיים שלנו לא התהפכו", הוא אומר, "כאשר משהו מתהפך אפשר להפוך אותו שוב, כמו כו