מה הרבי היה אומר?: הוא אמנם ניצב שם כבר שנים רבות, אולם רק לאחרונה, כאשר בקרבת משרדיה הראשיים של תנועת חב"ד בבת ים בוצעו עבודות גיזום וגינון, גילו תושבי הסביבה כי צורתו של המבנה מזכירה, לא פחות ולא יותר, צלב קרס.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

ואכן, מבט עילי מחלון אחת הדירות הסמוכות אל הגן, חושף שיש אמת בטענת תושבי האזור. מארבע פינותיו של מבנה הבטון יוצאות ארבע תוספות בנייה, מעין כנפיים מעוקלות. שילוב האלמנטים יוצר צורה הדומה לצלב קרס.

"זה די מביך לגלות לפתע שהמבנה הוא בצורה כזאת, לא עלינו", אומר משה אייזמן, המתגורר בבניין המגורים הסמוך לגן. "מעניין רק איך בשלב התכנון והבנייה, לפני הרבה מאוד שנים, אף אחד לא הסב את תשומת ליבו של האדריכל לכך".

המבנה, השוכן ברחוב אבא ברדיצ'ב בעיר, שימש במשך שנים רבות כגן הילדים הראשי של ילדי תנועת חב"ד, ונחשב לאחד המבוקשים.לאחר סגירתו של הגן, החלו לפעול במקום משרדיה הראשיים של התנועה.

"ידענו שלמבנה הגן יש צורה שונה, עם ארבע פינות שלא קשורות למבנה המרכזי, אבל אף פעם לא חשבנו שזה נראה כך מלמעלה", מודה רחל לוי, תושבת הרחוב שילדיה התחנכו בגן בעבר. "האמת היא שזה מאוד לא נעים כשחושבים על זה, בעיקר כשמדובר במקום המשמש את אחת התנועות היהודיות המובהקות ביותר".

יצוין כי לפני כחמש שנים התעוררה סערה בארצות הברית כשצילומי לווין חשפו שמבנה של הצבא האמריקאי בקליפורניה, שנבנה 40 שנה קודם לכן, נראה במבט עילי בצורת צלב הקרס המזוהה עם התנועה הנאצית. בהמשך התגלו מבנים נוספים שתוכננו באופן זה ברחבי העולם.

בנוגע למבנה חב"ד בבת ים, אומרים התושבים המתגוררים בסמוך כי הם מקווים שאנשי התנועה יפעלו בעניין וישקלו לבצע שיפוץ לשינוי צורת המבנה.

ראש תנועת חב"ד בבת ים, הרב זמרוני ציק: "זה בסך הכל דמיון של בני אדם. בכל משבצת של מרצפות יש צלב, כך שלדעתי זה לא קשור אלינו. אנחנו יושבים כאן כבר המון שנים. אם יש בעיה עם הנושא, צריך לפנות למי שתכנן ובנה את הבניין".