חשופים: עובדי אגף המשק והתחזוקה בבית החולים הפסיכיאטרי 'אברבנאל' בבת ים נאלצו לעבוד בתיקון וצביעה של גגות אסבסט, וזאת, מבלי שסופקו להם אמצעי הגנה בסיסיים.

בואו להצטרף לעמוד הפייבוק של "ידיעות השפלה"
כבר לפני שנה התריעו שם העובדים: האסבסט מסכן אותנו

העובדים גם לא קיבלו הסבר כלשהו על הסיכון הכרוך בעבודה, כנדרש על פי הוראות הטיפול בחומרים מסוכנים, המעוגנות בחוק. יש לציין כי כבר לפני שנה הורה משרד הבריאות להחליף את הגגות הישנים, אך בשל פרישת הקבלן המבצע "נתקעו" בבית החולים עם העבודה.

במהלך השבועיים האחרונים עסקו עובדי בית החולים בעבודות שיפוץ גגות האסבסט, כאשר במקרה הטוב, הם צוידו במסכת מגן בסיסית, מהסוג שניתן להשיג בכל חנות לחומרי בניין. חלק מהעובדים, שהבינו כי המסכה אינה יעילה, כלל לא השתמשו בה, אך כולם, ללא יוצא מהכלל, ביצעו את העבודה וזאת מחשש שאם לא ימלאו אחר ההוראות, יפוטרו מעבודתם.

"פחד אלוהים, אין מילה אחרת", אומר אחד מעובדי 'אברבנאל', "אבל אין לנו ברירה. אנשים שעובדים כאן מקבלים משכורת מינימום, אין להם הכשרה מקצועית או השכלה, ואם יפוטרו, לא יהיה להם לאן ללכת בגילם המתקדם. כולם יודעים שיש על הגגות לוחות סדוקים וכולם יודעים עד כמה מסוכנים שבבי האסבסט, אבל כנראה שיש אנשים כמונו, שלא ממש חשובים. כשהעובדים מרססים צבע חדש והאבק עף להם לפנים, אנחנו רק מקווים שהכל יעבור בשלום".

הנהלת 'אברבנאל' החליטה לצבוע ולשפץ חלק נכבד מגגות האסבסט בבית החולים, שחלקם פגום ומתפורר, ומסרה הודעה על כך לעובדי אגף התחזוקה לפני מספר שבועות. במכתב שהועבר לידי ראש האגף, התבקשו העובדים להשלים בתוך מספר שבועות את תיקון וצביעת גגות האסבסט של כעשרה מבנים בבית החולים ביניהם אגף אשפוז הנוער, המבנה של מחלקת הנשים, המבנים בהם נמצאות המכבסה והמתפרה של בית החולים, מספר מבני מנהלה והבניין שבו סדנת העבודה של אגף המשק והתחזוקה.

"מעניין שרק במרכז לחלוקת המריחואנה טיפלו, החליפו את האסבסט ושיפצו בהשקעה של מיליונים", אומר אחד מעובדי בית החולים, "ואילו את שאר המבנים רק משפצים, אם אפשר לכנות צביעה של גגות אסבסט מתפוררים כשיפוץ. זה מחדל".

מנהל 'אברבנאל', ד"ר יהודה ברוך, מסר: "הצביעה נדרשת כדי לעשות הגנה ללוחות, ועד כמה שאני ראיתי העובדים ממוגנים. לדברי המנהל האדמינסטרטיבי רפי כלב, העובדים קיבלו את כל המיגון הנחוץ, אך אני מודה שאני לא מבין מספיק במיגוני אסבסט".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אכן לפני כשנה נעשה מכרז לפינוי גגות האסבסט ב'אברבנאל'. נבחר קבלן אך לצערנו הוא פרש ולא ביצע את העבודות. אנו פועלים לפרסום מכרז מחדש. עד לפינוי גגות האסבסט ועל פי הוראות המשרד להגנת הסביבה, יש לצבוע את הגגות.

"מדובר בפעילות צביעה רגילה שבוצעה על ידי מספר מצומצם של עובדים ובפיקוח והדרכה של הממונה על הבטיחות
ב'אברבנאל'. יצויין כי להנהלת המוסד לא הגיעה כל תלונה בנושא. עובדי 'אברבנאל' יודעים כי באפשרותם לפנות להנהלת המוסד בכל נושא מבלי לחשוש למעמדם".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות בת ים"