"מדאיג למדי'", כך מעריכה מנהלת המחלקה לגננות בהסתדרות המורים, לילי פוקמונסקי, את ההיערכות בשטח ליישומו של חוק חינוך חינם לגילאי שלוש, כשבועיים לפתיחת שנת הלימודים. השבוע התקיים בוועדת החינוך של הכנסת דיון של שלוש שעות בנושא, בהשתתפות בכירי משרד החינוך. "יש רשויות שנערכו טוב יותר ויש כאלו שנערכו מעט פחות טוב", אומרת פוקמונסקי, "שר החינוך, גדעון סער, ומנכ"לית המשרד, דלית שטאובר, הרגיעו אותנו וסיפרו שהמערכת ערוכה, ואני בהחלט מקווה שלא יהיו יותר מדי תקלות".

לא נגמלת מחיתולים? לא תתקבל לגן עירוני
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

הנושא הבעייתי ביותר מבחינת פוקמונסקי הוא שחלק גדול מהרשויות לא בנו מספיק מבנים עבור גני הילדים, ולכן ייאלצו להשתמש בכיתות ריקות בבתי הספר בתחומן. "לקחו כיתות, הפכו אותן לגני ילדים וזה מאוד מטריד אותי", היא אומרת. "סידור כזה לא מאפשר את הנוחיות וההתארגנות הדרושים לגן ילדים. גן שונה מכיתה בבית ספר, ויש בעניין הזה שתי בעיות עיקריות. ראשית, אין מטבחון שבו אמורים להכין מזון לילדים, ושנית, הילדים הקטנים יצטרכו לשהות בפרוזדור. מטריד אותי מאוד שתהיה רק גננת וסייעת, ולא עוד סייעת, והילדים יצטרכו להתפנות לשירותים בליווי מבוגר, בניגוד למה שקורה בגן רגיל, שבו הם ניגשים לנוחיות לבדם".

ואגב שירותים, פוקמונסקי סבורה כי ההחלטה שלא לקבל לגנים ילדים שלא נגמלו מעשיית צרכים בחיתולים, נכונה ומוצדקת. "עמדתי בנושא ברורה ונחרצת", אומרת פוקמונסקי. "אם הרשויות היו מקבלות ילדים שלא נגמלו, הן היו עושות טובה להורים, אך זה לא תפקידנו. זה בלתי אפשרי. הנחיתי את הגננות לקרוא להורים בכל פעם שצריך להחליף לילד חיתול".

דבר כזה נראה לך ישים והגיוני?
"בהחלט. הגננות לא למדו לתואר ראשון, שני ושלישי כדי להחליף חיתולים לילדים, והסיייעות טוענות, ובצדק, שזה לא תפקידן. ההורה אמור לקחת אחריות על הילד ולגמול אותו לפני שהוא מגיע לגן ציבורי".

בעיה נוספת שהועלתה במסגרת ההכנות להחלתו של החוק היא הסמכתן לתפקיד של מאות גננות, אך פוקמונסקי אינה מודאגת, למרות שהליך ההסמכה טרם הושלם. "נוספו למערכת קרוב ל־1,000 גננות, וזה המון", היא אומרת, "יש בעיה עם הסבת אקדמאים ואני כלל לא בטוחה שכל אקדמאית מתאימה להיות גננת. ההסבה לוקחת שנתיים וזה יושלם תוך כדי התהליך. נדאג, בעזרת משרד החינוך, לעקוב אחר ההתפתחויות".

בשורה התחתונה, את חושבת שהיה נכון, בשלב הזה, להוציא לפועל את חוק חינוך חינם לבני שלוש?
"ועדת טרכטנברג החליטה והממשלה אימצה. אני סבורה שלא היה צריך לעשות זאת בצורה אימפולסיבית, אבל אנחנו במדינת ישראל - קודם עושים ואחר כך חושבים. יהיו חריקות, אני בטוחה, אבל נפקח מקרוב ונקווה לטוב".