חוסר רגישות של צה"ל: בן 17 מבת ים, הלוקה במוגבלות שכלית התפתחותית, זומן על ידי הצבא לבדיקות רפואיות לצורך גיוסו לשירות סדיר על אף שבמצבו הוא פטור משירות צבאי. לטענת אמו, היא העבירה ללשכת הגיוס מסמכים רשמיים המעידים על מצב בנה, אך הוא זומן בכל זאת.

יוזמה: בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית יוכלו להינשא
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

בשבוע שעבר התבשרה האם כי למרות שהמסמכים, המוכיחים כי בנה מוגבל מבחינה התפתחותית ושכלית, התקבלו בלשכת הגיוס, זה לא מנע מהצבא לזמנו לבדיקות. "עצוב שזה מה שצריך לעשות", אומרת האם. "הרי ברגע שיראו אותו הוא יישלח בחזרה הביתה. מעבר לטרטור שבעצם הבאתו ללשכה, מדובר בבקשה מעליבה".

הבן, המתגורר עם משפחתו במרכז העיר, למד בשנה האחרונה בבית ספר 'עמל' בחולון, לאחר ארבע שנים בהן שהה בבית הספר לחינוך מיוחד 'מסילות' בבת ים. הוא מאובחן כמי שלוקה בפיגור שכלי ברמה בינונית, ומתקשה בפעילויות יומיומית פשוטות ואף בדיבור. לדברי האם, בנה זקוק, כמו נערים אחרים במצבו, להשגחה מתמדת של 24 שעות ביממה.

לפני מספר חודשים קיבל הבן זימון והאם ביקשה משלטונות צה"ל לבטלו בשל מצבו. "שוחחתי איתם בטלפון ובהתאם לבקשתם העברתי כל מה שצריך", מספרת האם. "בין השאר הצגתי מסמכים ממשרד הבריאות ובהם מפורט מצבו, אבחון בנוגע ליכולותיו ואישורים מרשויות שונות, שמהם ניתן להבין דבר אחד: הילד לא כשיר לשירות צבאי".

למרות שהאם מילאה את בקשתם הביורוקרטית, מתעקשים אנשי לשכת הגיוס כי על הבן להתייצב בחודש אוקטובר הקרוב בבסיס תל השומר.

"זה ממש לא לעניין", אומרת האם. "אצטרך לעזוב הכל, להוציא אותו מבית הספר ולבלות יום שלם בלשכת הגיוס, משימה קשה מאוד עבורו ועבורי. מעבר לכך שזה עלול להזיק לו, זה מאוד פוגע בי. איך לא מבינים בצה"ל שהעובדה שאצטרך לשהות במחיצת בני גילו של בני, נערים בריאים, שמתפקדים בצורה עצמאית, היא עוגמת נפש גדולה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "גורמי הרפואה המוסמכים יצרו קשר עם אימו של המועמד לשירות ביטחון. בהתאם למסמכים הרפואיים שיועברו ייבחן עניין שירותו של המלש"ב בצה"ל".