גורמים בעירייה טוענים כי משלחת של אגף החינוך העירוני, שחבריה השתתפו בסיור להכרת מערכת החינוך בפינלנד, הנחשבת לטובה בעולם, לא הייתה מקצועית מספיק ולפיכך לא תוכל העירייה להפיק תועלת ממשית מהסיור.

המפקחות יצאו למשלחת במימון חלקי של העירייה
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

המשלחת כללה מספר מנהלות בתי ספר בעיר ואב בית אחד שזכה להשתתף בנסיעה כפרס על הצטיינותו בעבודה בשנה שעברה. מטרת הנסיעה, כפי שהוגדרה על ידי גורמים בעירייה, ללמוד על המערכת המקומית במטרה לאמץ גישות שונות שהפכו את פינלנד לאחת המדינות המתקדמות בתחום החינוך. הממשלה הפינית השקיעה עשרות מיליוני דולרים בשיפור התשתיות, בשינוי מבנה המערכת מבחינה פדגוגית, בהעלאה משמעותית של שכר המורים ובצמצום ניכר של מספר התלמידים בכיתה.

המשלחת מבת ים הייתה אמורה לספק לאנשי אגף החינוך מידע אודות המתרחש במדינה, אלא שבפועל חבריה לא הביאו איתם מידע ונתונים ממשיים העשויים לסייע בקידום מערכת החינוך העירונית. "בפועל, החבר'ה היו בפינלנד, ביקרו בכל מיני בתי ספר ומקומות, נפגשו עם נציגים של מערכת החינוך המקומית, אבל בשורה התחתונה לא קרה שום דבר מסעיר ולא נאסף מידע שעשוי לסייע לנו בצורה כלשהי", טוען גורם בעירייה."מי שירצה להגזים יאמר שהחבר'ה פשוט נסעו לטיול, וברור לכל שזו לא הייתה מטרת נסיעתם לשם. לו היו נוסעים לשם ראשי אגף החינוך אולי הדברים היו נראים אחרת. עם כל הכבוד, לא היה איש מקצוע של ממש, בעל סמכות, שבעזרת הידע שרכש שם יוכל לעשות משהו, וחבל", הוא מוסיף.

יו"ר האופוזיציה במועצת העיר, אלי יריב, שהתנגד לנסיעת המשלחת במתכונת עליה הוחלט, נשמע חריף הרבה יותר. "חבל שראש אגף החינוך לא נסע לשם. אם רוצים ללמוד על מערכת חינוך מתקדמת אפשר לנסוע הרבה יותר קרוב, לחולון למשל, כדי ללמוד איך מגיעים ל־70 אחוזי בגרות. הרפורמה שבוצעה בפינלנד נעשתה תוך הקצאת משאבים עצומים של המדינה. עם כל הצער, אין לאף עירייה בישראל אפשרות לעשות זאת".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "מערכת החינוך בבת ים פורצת דרך בזכות חתירה מתמדת להרחבת אופקים ברמה בינלאומית. משלחת העירייה בראשות עו״ד ארז פודמסקי שקד, מנכ"ל העירייה, כללה מנהלי בתי ספר, מורים, מפקחים, ועובדי אגף החינוך. משלחת זו נערכה במסגרת פעילותה של העיר בתוכנית ערי חינוך והיא ממומנת על ידי התוכנית".