בהשפעת השקט הביטחוני המתמשך באזור גוש דן מאז מלחמת המפרץ, הפכו שישה ממקלטיה הציבוריים של שכונת עמידר בבת ים לבתי כנסת. אלא שבשבוע שעבר, עם הישמע האזעקות, ניצבו תושבי השכונה, שרובם מתגוררים בבתים ישנים בהם אין מקלטים או ממ"דים, חסרי אונים מול דלתות המקלטים הנעולות. הפיכת המקלטים לבתי כנסת נעשתה אומנם באישור העירייה, אך כעת, עם כניסת העיר לטווח הטילים מרצועת עזה, מוצאים עצמם מאות מתושבי השכונה ללא הגנה בשעת אזעקה.

160 משפחות: בשעת חירום נהיה מופקרים
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

המקלטים הציבוריים המדוברים ממוקמים בצומת הרחובות השלושה וקדושי לוצק, ברחוב הפלמ"ח, רחוב הגיבורים וברחוב וייצמן. התושבים שניסו בסוף השבוע שעבר להגיע למקלט הסמוך למקום מגוריהם, נאלצו לחזור לבתיהם לאחר שנתקלו בדלתות סגורות ובמנעולי מתכת כבדים. "בשבת אחר הצהריים, מיד כשנשמעה האזעקה, רצתי מהסלון לרחוב אל עבר המקלט אבל גיליתי שאין עם מי לדבר", מספר חיים בניטה, אחד מתושבי רחוב השלושה. "ידוע לי שבמקלט פועל בית מדרש, אבל הייתי משוכנע שכאשר הודיעו בעירייה שהמקלטים הוכשרו ונפתחו לציבור הרחב, דאגו גם למקום הזה".

לדבריו, לא ייתכן שהעירייה לא תטפל במקלטים האלה ותזניח ציבור שלם של אזרחים. "בזמן חירום, כמו עכשיו, המקלטים האלה חייבים להיות פתוחים לכולם, עם כל הכבוד לכל אותן עמותות שפועלות במקלטים במשך השנה", אומר בניטה.

לרבים מתושבי שכונת עמידר, אחת משכונותיה הוותיקות של העיר, אין כלל מרחב מוגן בדירות. "אין יותר מדי בתים שיש להם ממ"ד. שאר האופציות, עבור מי שאין לו מרחב מוגן סביר, הן ממש לא לעניין", טוענת רחל עמרם, תושבת השכונה. "זה ידוע שכל הבתים בשכונה כאן נבנו טלאי על טלאי בצורה מאולתרת, מבלי שניתן יותר מדי דגש על בטיחות או תקנות לשעת חירום".

לדבריה, לא רק שלחלק נכבד מהתושבים אין מרחב מוגן, אלא שהבתים עצמם כלל אינם עמידים. "כל מקום בבית הוא סכנת נפשות. הכל מורכב מבלוקים עם מחיצות גבס לחדרים. הבנייה פה מלפני שלושים וארבעים שנה, בימים שבהם לא היה שום תקן של פיקוד העורף. אנשים כאן חיים על הקצה במובן הזה. ברוב המקרים, אם רקטה תפגע בבית, הוא פשוט יתמוטט לגמרי".

כמה מתושבי השכונה טוענים כי הפיכת המקלטים לבתי כנסת נעשתה מטעמים פוליטיים. בתחילת השבוע פנו חלקם ליושב ראש האופוזיציה, אלי יריב, בבקשה לבדוק את הטענות.

"המקלטים בבת ים לא נפתחו לציבור היות ומרביתם נמסרו למקורבים לפעילות ובכלל זה בתי כנסת ועמותות", אומר יריב. "מעשים אלה מקוממים וחסרי אחריות ומסכנים את חיי התושבים. במקום לפנות את המקלטים ולהעמידם לרשות הציבור בחרו בעירייה לבחור בדרך הקלה ולא לעשות זאת".

מהעירייה נמסר בתגובה: "המקלטים בשכונה הינם דו תכליתיים ומשמשים בעת רגיעה, באישור גורמי הביטחון והעירייה, כבתי כנסת. במסגרת פעולות השגרה של מחלקת הביטחון, נערכות פעולות בקרה שוטפות של תחזוקת מקלטים אלה, והם עומדים בכל התקנים במידה ויצטרכו לשמש בעת חירום. כרגע ישנה הנחייה ברורה שלא לפתוח את המקלטים הציבוריים בכל רחבי גוש דן".