אמו של סלים (שם בדוי), נער בן 16 מבת ים, שהיה מעורב בקטטה בעיר בחודש מארס השנה, קובלת על כך שבנה נמצא במעצר, בעוד ששני נערים אחרים שהיו מעורבים בקטטה שוחררו למעצר בית. האם סבורה כי למוצאם הערבי יש השפעה על קבלת ההחלטות בפרקליטות ובבית המשפט, ודורשת את שחרור בנה למעצר בית, בכל מקום שהרשויות יבחרו.

טענה: ילדתי הורחקה מהגן כי אביה ערבי
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

"נעשה לנו עוול נוראי, הנזק שבהחזקת הילד בבתי כלא לנוער ובמוסדות לעבריינים רב על התועלת", היא אומרת. "כבר כמה חודשים שהבן שלי סובל מהתעללות לא פשוטה, בין השאר משום שהוא ערבי. הוא בסך הכל היה מעורב במכות עם נערים אחרים, אז איך יכול להיות שכבר יותר מחצי שנה הוא לא ראה את הבית? אין כאן שום פרופורציה או היגיון. גומרים לי את הילד, אני כבר לא יודעת מה לעשות".

סלים ושניים מחבריו נעצרו בעקבות קטטה בין בני נוער, שלטענת משטרת מרחב איילון נעשה בו שימוש גם בסכינים ובאגרופן. השלושה הועברו למעצר באבו כביר, שם הופרדו האחד מהשני, כדי שלא יתאמו ביניהם גרסאות ויחבלו במאמצי חקירת המקרה. נגד השלושה הוגש כתב אישום בגין תקיפה בנסיבות מחמירות, החזקת אגרופן או סכין שלא כדין ואיומים. מבית המשפט הועברו שניים מהשלושה, וביניהם סלים, למתקן "אופק", בית הכלא לנוער של שירות בתי הסוהר (שב"ס).

לאחר כחודש לא קל במתקן הכליאה, במהלכו סבלו מהתנכלויות של נערים אחרים, שוחרר אחד מחבריו של סלים למעצר בית. הנער השלישי שהיה מעורב באירוע שוחרר אף הוא למעצר בית, ובית המשפט אישר לו ללכת לבית הספר בתקופת מעצרו. חודשיים לאחר מכן שוחרר סלים למעצר בית מלא, כשאזיק אלקטרוני צמוד לרגלו ומפקח על תנועתו 24 שעות ביממה.

כחודשיים לאחר מעצר בבית אחד מקרובי משפחתו, הודיעה קצינת המבחן לאמו של סלים כי הוחלט להעבירו להוסטל לנערים בסיכון, דבר שהתקבל בכעס על ידי האם, שטענה כי אנשי שירות המבחן מתנכלים לבנה על רקע מוצאו. "קצינת המבחן החליטה שהבן שלי לא משתף עימם פעולה, ומה הפלא? באחד הדיונים בבית המשפט הבן שלי קם ואמר לשופטת שהוא מבקש להחליף את קצינת המבחן, אבל בית המשפט לא הסכים לכך. הוא לא עשה שום דבר רע והיה ילד טוב. שלא יתפלאו אחרי זה שהוא יהפוך לעבריין. הם גורמים לכך בזה שהם שולחים אותו למוסדות כאלה".

כחודש לאחר שנכנס להוסטל, ברח סלים מהמקום. לטענת בני משפחתו, הוא סבל מהתנכלויות של נערים אחרים בהוסטל ואמו אומרת כי זה קרה בגלל שהוא ערבי. בחודש אוקטובר האחרון הוא נעצר ומאז הוא שוהה במתקן "אופק". הדיון הבא בעניינו של סלים צפוי להתקיים בפברואר 2013.

"מעולם לא השתמשתי בתירוץ שאני ערבייה כי מעולם לא היה לי צורך. אנחנו חיים בבת ים והילדים שלנו לומדים בבתי ספר בעיר, אבל הפעם זה כבר מוגזם", אומרת האם. "האחים שלי שירתו בצבא ואחד מהם אפילו היה קצין, אבל היחס שהבן שלי מקבל עכשיו הוא פשוט לא הוגן. זאת גזענות לשמה".

שירות המבחן בתגובה: "שירות המבחן במשרד הרווחה בוחן לעומק וביסודיות כל חלופה המוצעת ולוקח בחשבון את מכלול הנסיבות ואת המאפיינים הייחודיים והאינדיבידואליים של כל מקרה לגופו. מפאת חיסיון המטופל לא ניתן להתייחס למקרה הספציפי".