תושבי שכונת רמת יוסף בבת ים התרגשו מאוד כאשר ראו את עובדי העירייה מנקים את השכונה, ושותלים ברחובותיה פרחים ועצים חדשים. אך השמחה נמשכה זמן קצר בלבד, והתושבים הבינו שההשקעה נועדה רק כדי לייפות את השכונה לקראת כנס ארצי של הוועידה ליזמות בחינוך שהתקיים בעיר.

העצים הותיקים בבת ים עוברים דירה
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

בכנס השתתפו שר החינוך גדעון סער ואישי ציבור בכירים נוספים, שדנו ביוזמות חינוכיות חדשניות במערכת החינוך בישראל. העירייה עשתה את כל המאמצים כדי שבאי הכנס יקבלו רושם חיובי על העיר, ומכיוון שהגישה להיכל היא מאיזור המרכז המסחרי של רמת יוסף, אחת השכונות החלשות יותר בעיר מבחינה סוציו־אקונומית, קיבלו עובדי העירייה הוראה למרק את שטח המרכז.

ביום ראשון בבוקר התייצבו במקום צוותים רבים של עובדי ניקוי, שבסיוע מכונות קיטור שטפו את המרכז, שבשגרה נראה מלוכלך ומוזנח.

בשעות הצהריים של אותו יום הגיעו למקום עובדי קבלן ושתלו עצים ושיחים חדשים בשטח המרכז. הדבר שימח מאוד את תושבי השכונה ובעלי העסקים במקום, אלא שמהר מאוד הם הבינו שההשקעה היא לטווח הקצר בלבד."ניגשתי לאחד העובדים אחרי שראיתי שהם שותלים צמחים מבלי לפרק את מיכלי הפלסטיק שבהם השתילים נמצאים, ושאלתי למה הם עושים את זה", מספר רפי תמאם, אחד מתושבי השכונה. "והוא, בלי למצמץ, אמר שהם שמים את הצמחים רק בשביל 'שיהיה יפה', ויום אחרי האירוע יוציאו אותם מכאן. הבחור ראה שאני קצת בהלם ואמר שזה מצחיק גם אותו, כי העירייה משלמת אלפי שקלים על השתילים והעבודה, שלמעשה היא בשביל כלום, מכיוון שהשתילים האלה לא יהיו כאן יותר מיומיים".

בעל עסק במרכז כועס מאוד על העניין, ואומר: "המרכז שלנו נראה על הפנים והפך בשנים האחרונות למוקד משיכה לטיפוסים מפוקפקים. עכשיו, אחרי שחשבנו שכבר עושים משהו למעננו, קיבלנו עוד סטירה לפרצוף. זה מעליב".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "השתילה שבוצעה במתחם היכל התרבות לקראת ועידת היזמות בחינוך, תישאר במקום באופן קבוע, לטיפוח הסביבה ולהנאת התושבים והמבקרים".