כבר חודשים ארוכים שמיכל (שם בדוי) בת ה־30 מבת ים חיה בפחד, בעקבות מאבק משפטי שהיא מנהלת כנגד ירון (שם בדוי), לו נישאה לפני כשש שנים, במטרה לקבל ממנו גט.

איים לשחוט את בתו כי ביקשה בת מצווה
הנייד נגנב? מהמשטרה לא תבוא הישועה
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

במסגרת המאבק, שנמשך למעלה משנתיים, הוגשו נגד ירון בן ה־32 שלושה כתבי אישום בגין מעשי תקיפה ואיומים שביצע כלפי מיכל ובתם המשותפת בת החמש, אך למרות זאת הוא לא נשפט עד היום לתקופת מאסר בגין מעשים אלה, דבר שמגביר את תחושת הפחד שבה חיות מיכל ובתה. חששה של מיכל לא התפוגג גם אחרי שמשטרת מחוז תל אביב, שבה היא משרתת למרבה האירוניה כחוקרת פשעים חמורים, הצמידה לה אבטחה צמודה, בתקופה שבה האיומים כלפיה מצד בעלה היו מוחשיים וממשיים.

"אני חסרת אונים וחוששת מאוד שמשהו נורא יקרה", היא אומרת השבוע. "וזה אחרי תקופה ארוכה של חיים בפחד. היו ימים שלא יכולתי לצאת מהבית בגלל ששמעתי שהוא מחפש אותי ולא ידעתי מה יקרה. הוא מאיים עליי ואומר שיסכים לתת לי גט רק אם אבטל את התלונות שהגשתי נגדו במשטרה, אבל זה כמובן לא יקרה. אני לא יכולה להרשות לעצמי שהוא יסתובב חופשי. אם לא תהיה לי ברירה אאלץ לשים את חיי מאחור ולהיכנס למקלט לנשים מוכות. אני פשוט שבויה בידיים שלו, נתונה לחסדי הרשויות, שלא עושות מספיק בעניין".

לפני כשנתיים, לאחר שיחסיהם של השניים נקלעו למשבר ומיכל החלה, לדבריה, לסבול מאלימות פיזית קשה מצד ירון, היא ביקשה ממנו להתגרש, דבר שלדבריה התקבל אצלו בכעס רב. זמן קצר לאחר מכן היא נקטה בצעד חד צדדי ועזבה יחד עם בתם את דירתם המשותפת ועברה להתגורר בדירה אחרת בעיר.

במקביל פנתה לבית הדין הרבני האזורי בתל אביב בבקשה להורות לבעלה לתת לה גט. ירון קיבל זימון לדיון בבית הדין והתייצב במועד שנקבע, אך סירב לתת למיכל את הגט עד אשר ייחתם ביניהם הסכם חלוקת רכוש שיהיה מקובל עליו ועד שהוא יאשר את הסדרי הראייה שלו עם בתו.

לטענת מיכל, אין כל סיכוי שיצליחו להגיע להסכם בנושאים אלה, בין השאר בעקבות מצבה הנפשי של בתם המשותפת, שסבלה לדבריה מנחת זרועו של אביה. "זמן קצר לפני שעזבתי את הבית הוא תקף אותה במכות וזה גרם לה, באופן טבעי, לפחד ממנו ולא לרצות לראות אותו", מספרת מיכל. "כך שקשה להאמין שיהיה איזה שהוא הסדר בנושא הילדה, מה גם שהגשתי לעובדת הסוציאלית המטפלת בנו חוות דעת מפסיכולוגית ילדים שממליצה שהילדה לא תראה את אביה".

הנשק הוחרם
בשנה האחרונה, בעקבות המתחים הרבים בינה לבין ירון, נאלצה מיכל לעבור מספר דירות כדי שבעלה לא יידע היכן היא ובתה מתגוררות. הפגישות היחידות ביניהם במהלך תקופה זו התקיימו בין כותלי בין הדין הרבני, אך נכון לעכשיו ממשיך ירון לעמוד בסירובו לתת למיכל גט.

בחודשים האחרונים סבלה מיכל במספר הזדמנויות מאלימות שהפעיל כלפיה ירון. אחרי כל תקיפה היא התלוננה במשטרה, ועד כה הוגשו נגדו שלושה כתבי אישום.באפריל האחרון יצר ירון קשר עם מיכל וביקש ממנה להגיע לדירתו, במטרה לשוחח עמה על הסדר אפשרי ביניהם. "למרות החשש החלטתי לתת צ'אנס במחשבה שאולי הוא התרכך קצת והגעתי לדירתו בלוד", היא מספרת. "אבל מיד כשהגעתי הוא הכניס אותי לרכב המשותף שלנו שהיה אצלו, נעל אותי בתוכו, לקח ממני את התיק ואיים לפגוע בי". מכיוון שחששה שהוא יחזור למכונית ויפגע בה, ניפצה מיכל את שמשת הרכב ונמלטה מהמקום בריצה. זמן קצר אחר כך זומנה לחקירה במשטרה, לאחר שירון התלונן כי שברה את השמשה.

מכיוון שהיא משרתת במשטרה הועבר הטיפול בתלונה למח"ש ונשקה של מיכל הוחרם, דבר שלדבריה הגביר עוד יותר את חששה מירון. "הרגשתי שנותרתי ללא הגנה וזה לא היה נעים כי באותה תקופה הוא המשיך לאיים עליי", היא אומרת. "ממש הרגשתי חשופה, וכחוקרת פשעים במשטרה אני יודעת מה יכול לקרות במצבים כאלה".

באותה תקופה, בעקבות החשש שהביעה בפני מפקדיה לפיו ירון עלול לפגוע בה, תגברו שוטרי מרחב איילון את השמירה סביב מיכל, שנאלצה להסתגר בביתה ולהיעדר מעבודתה. "זה היה מאוד קשה", היא נזכרת. "ישבתי ימים שלמים בבית, לא עבדתי והייתי זקוקה להגנה, כי הוא הסתובב חופשי, אף אחד לא ידע איפה הוא. ממש פחדתי על החיים שלי ושל הבת שלנו".

החרדות חזרו
לפני מספר חודשים, לאחר שלדברי מיכל ירון לא שילם מזונות עבור בתם המשותפת, היא פנתה להוצאה לפועל והתלוננה כנגדו. התעלמותו מדרישת ההוצאה לפועל לשלם דמי מחיה בסיסיים עבור בתו הביאה להוצאת צו מעצר כנגדו, עד שיתייצב בפני שופט ויסדיר את ענייניו.

לפני חודש, במהלך דיון בבית הדין הרבני, נקבע כי ירון יישלח למאסר בן 21 יום, ובתום הדיון הוא הועבר לכלא ברמלה. כשבועיים מאוחר יותר התייצב ירון לדיון נוסף בבית הדין הרבני שבסיומו ש