דקות ספורות לאחר זמן הדלקת נרות שבת, בדיוק בשעה שבה נכנסים תושביה החרדים של שכונת קריית באבוב בבת ים אל הזמן הקדוש והטהור ביותר מבחינתם, הפכה השכונה בשבוע שעבר למוקד התרחשות סוער. תושבים שהבחינו בעשן העולה ממתחם בית הספר היסודי 'בנות ציון' בו לומדות בנות הקהילה, הזעיקו למקום את כוחות כיבוי האש והמשטרה, אך למרות הגעתם המהירה לבית הספר, לא הצליחו הכבאים למנוע לחלוטין את הנזק שנגרם למקום.

הלם בקרעטשניף: מי הצית ספרי תהילים על קבר אבי האדמו"ר?
לחרדים אסור להיכנס לפארק במודיעין
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

רק ביום ראשון בבוקר, כאשר חזרו התושבים לשגרה, התגלו מימדי הנזק למבנה ולציוד שבו, וחמור מכך, התגלה המניע למעשה הקיצוני: שנאת חרדים. על קיר הכניסה לבית הספר רוססה הכתובת "קץ לחרדים", וכתובות נאצה נוספות בגנות תושבי השכונה והציבור החרדי כולו רוססו גם על מתקני השעשועים בגן המשחקים הסמוך לבית הספר.

לאחר שנכנסו למבנה בית הספר, גילו תושבי השכונה כי מסדרון קומת הקרקע של המוסד החינוכי הוצת ונשרף כמעט לחלוטין, כשהמציתים לא פסחו על אף אחד מחדרי הלימוד בבית הספר במסע ההרס שלהם. מחקירת המשטרה עולה כי מבצעי המעשה חדרו לבית הספר באמצעות אבן גדולה שהשליכו אל חלון כיתה בקומת הקרקע של המבנה. מיד עם התנפצות זגוגיות החלון, החלו בזריעת ההרס והוונדליזם.

הם נכנסו לכל אחת מכיתות בית הספר, ניפצו חלונות והפכו שולחנות וכיסאות, הציתו את המסדרון הראשי של בית הספר, בו תלוי לוח מיוחד שנרכש לאחרונה בעלות של עשרות אלפי שקלים ובו תמונות אדמו"רים, וכן לוח שהכינו תלמידות בית הספר עם מורותיהן ועליו סלסלאות קרטון שהכילו ספרי קודש, סידורי תפילה ותשמישי קודש אחרים. לאחר מכן נכנסו לחדרים נוספים בבית הספר, פתחו ארונות שהכילו ציוד לימוד ואביזרים אחרים והטיחו את הציוד על הרצפה. בנוסף, הם הציתו מזגן שנרכש לאחרונה עבור חדר לימוד מיוחד בו מתבצעת למידה פרטנית לתלמידות המתקשות בלימודיהן.

האש שהוצתה במקום אחזה במהירות בתקרת הגבס של המבנה, שנשרפה כולה, כמו גם בקירות המסדרון ובדלתות הכיתות, חדר המורים ותאי השירותים. לפני שעזבו את שטח בית הספר עלו המשחיתים לקומה השנייה של המבנה, בה ממוקם אולם לימוד גדול המשמש כממ"ד, וניפצו באבנים גדולות את חלונותיו
המשוריינים.

בשבת בבוקר, שעות ספורות לאחר הצתת בית הספר, גילו תושבי השכונה כתובות נאצה שרוססו בשטח גן המשחקים המרכזי בשכונה, הסמוך לבית הספר, שבהן נכתב בין השאר: "חרדים = חרא", "חרדים – השימוש אסור לילדים עד גיל 14" ו"חוק חיוב גיוס חרדים למג"ב"."הבסיס לכך הוא פשוט שנאה טהורה, שנאת חרדים, שנאת האחר, שנאת השונה. לא רק התלמידות והצוות החינוכי בהלם, אלא כל הקהילה. זה איום ונורא", אומר גורם הקשור לפעילות בית הספר.

חוקרי משטרת מרחב איילון הגיעו בבוקר יום ראשון למבנה בית הספר ואספו ראיות, וכבר באותו יום עצרו לחקירה שני הנערים החשודים בביצוע המעשה. "מדובר בשני קטינים תושבי בת ים, שנעצרו לחקירה בגין השחתת רכוש בבית הספר, ובסיומה הושמו במעצר בית. החקירה מתנהלת במחלק הנוער של מרחב איילון".

גורם במרחב איילון אישר כי השניים קשרו עצמם לאירוע. "מדובר בנערים בני 13 ו־14", מספר הגורם. "בשלב הראשון הודה אחד מהם בביצוע המעשה מבלי לספק לו מניע וקשר את חברו, שטען בחקירה שלא היה צד בדבר, לאירוע. בכוונת המשטרה להמליץ על הגשת כתב אישום כנגדם".

לטענת גורמים בבית הספר, ראשי המוסד החינוכי העבירו לידי המשטרה צילומים מתוך מצלמת אבטחה בבניין סמוך, בהם נראות שתי דמויות המסתובבות בקרבת בית הספר. "אנחנו מאוד מקווים שזה יסייע בחקירת המקרה", אומרת חברת צוות חינוכי בבית הספר. "יותר מכך, נקווה שהמשטרה תגיע אליהם ושבית המשפט יעניש אותם כיאות. מדובר בפשע על רקע שנאת חרדים, אין בכך ספק".

בית הספר היסודי לבנות על שם חיה בלומא עליאס, 'בנות ציון', פועל במשכנו הנוכחי בלב השכונה מאז שנת 2004, ולומדות בו 90 תלמידות, בכיתות א' עד ח'. זהו בית הספר המרכזי של בנות הקהילה הקטנה, הנחשבת לחלק בלתי נפרד מהעיר, והוא מנוהל על ידי עמותה פרטית בשם 'מוסדות באבוב', אך נמצא בפיקוח של משרד החינוך.

חברי הקהילה השקטה והסגורה אינם מרבים לצאת משטח שכונתם אך נחשבים לליברלים ביחס לשאר הציבור החרדי. הם מקובלים מאוד על תושבי העיר והחיים לצידם במשך עשרות שנים התנהלו ללא כל מתיחות על רקע דתי. מסיבה זאת, ומכיוון שלא נרשמו עד היום אירועים חריגים ביחסים בין תושבי קריית באבוב לשכניהם החילונים, הופתעו מאוד חברי הקהילה מהמעשה שכוון כלפיהם.

לטענת אנשי בית הספר, בשנים האחרונות הם סבלו, במספר הזדמנויות, מהטרדות ומעשי ונדליזם על ידי נערים תושבי העיר