כמה מחובשי ארגון 'איחוד הצלה' בחולון ובבת ים — מתנדבים המגישים סיוע לנפגעי תאונות דרכים — טוענים כי הרשויות המקומיות אינן מפעילות שיקול דעת בהקשר לעבודתם.

הצילה חתול ממוות אך לא ניצלה מדוח חנייה
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

לדברי המתנדבים, בתקופה האחרונה ספגו כמה מהם קנסות בזמן שהחנו את רכביהם במקומות אסורים לחנייה כשהגיעו להגיש טיפול חירום לפצועים.
"נסעתי באזור כיכר קוגל בחולון וקיבלתי קריאה שבכיכר ויצמן ישנו אדם מחוסר הכרה, שככל הנראה סובל מאירוע לב ולחייו נשקפת סכנה", מספר ג'קי אביב מבת ים, המתנדב בארגון כחובש.

"מכיוון שיש לי ברכב דפיברילטור, מכשיר נייד למתן שוק חשמלי בעת דום לב, נסעתי מיד למקום כדי לטפל באיש. בגלל שבמקרה של אירוע לבבי כל שנייה חשובה החניתי את רכבי, המסומן בשלט המציין שהוא משמש כרכב חירום בתפקיד, במפרץ חנייה של תחנת אוטובוס ורצתי להגיש עזרה לנפגע".כאשר הגיע אל הנפגע גילה אביב לשמחתו שבניגוד לדיווח מצבו טוב יחסית והוא אינו זקוק לפעולות החייאה. כעבור כמה דקות הגיע למקום צוות של מד"א שהשלים את הטיפול באיש. אביב, שחזר לרכבו, הופתע לגלות כי נרשם לו קנס על סך 250 שקל.

למחרת היום פנה אביב לאגף הפיקוח של העירייה וצירף מכתב רשמי של 'איחוד הצלה' המדגיש כי היה בתפקיד באותה העת, אך לדבריו בקשתו לבטל את הקנס נענתה בשלילה.

"זה פשוט לא ייאמן", אמר השבוע, "גם ככה מתנדבי האזור אינם רבים, אנחנו בקושי עשרה, ומוקפצים לטיפול במקרים דחופים כמעט כל יום בשבוע. אם הרשות לא תיתן לנו גיבוי, המשמעות לא טובה עבור תושבים שיזדקקו לסיוע בזמן חירום.

"כולנו מתנדבים שמממנים מכיסנו את הדלק, את שיחות הטלפון וההודעות, שלא לדבר על כל מה שאנחנו חווים בשטח, מצבים שאינם פשוטים כלל. כל הדברים האלה משפיעים על החיים האישיים שלנו, אבל אם הרשויות לא יתייחסו אלינו כמו כוחות הצלה לכל דבר, לא נוכל לעבוד".

מתנדב נוסף של 'איחוד הצלה', קובי אבסטודי, האחראי בארגון על הטיפול באירועים בגזרת בת ים, טוען כי לא מדובר במקרה ראשון של אטימות מצד הרשויות.
"העבודה שאנחנו עושים כל כך חשובה כי אנחנו מגיעים בדרך כלל ראשונים לאירועים ומעניקים את הטיפול המיידי הדרוש עד להגעת מד"א. אסור שהעבודה שלנו תיפגע".

מעיריית חולון נמסר: "חנייה בתחום תחנת אוטובוס היא עבירה חמורה ואף המחוקק ראה בה שכזו, משלא התיר אפילו לבעל תו נכה לחנות בתחום תחנת אוטובוס.

"טענותיו של הפונה נבדקו על ידי התביעה העירונית ואולם לא נתמכו בכל אסמכתא אשר יש בה כדי לאשש אותן. לפיכך הערר נדחה ועל כן הדוח לא בוטל. בכל מקרה, כפי שנמסר לפונה, הוא רשאי להגיש בקשה להישפט".