באגף החופים של עיריית בת ים שוקלים בימים אלה ברצינות את האפשרות להטיל קנסות על הורים שילדיהם הקטנים הולכים לאיבוד בחופי הרחצה בעיר. לטענת יו"ר ארגון המצילים בבת ים, אבי אפיה, בסופי השבוע האחרונים הלכו לאיבוד כ־30 ילדים בממוצע מדי שישי-שבת, נתון המאלץ את המצילים להתעסק שעות ארוכות בנושא ולהזניח את עבודתם השוטפת בהשגחה על המתרחצים בים.

מבלים בחוף בת ים: משכירי השימשיות השתלטו
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

שני מקרים חמורים בהם היו מעורבים ילדים בני 5 התרחשו בשבת שעברה בחופי העיר, בהפרש של שעות בודדות. במקרה אחד ילדה טבעה ונפגעה קשה, ובמקרה שני ילד הגיע ברגל עד לחוף רחצה ביפו הסמוכה. אירועים אלה חיזקו בעירייה את התחושה כי יש מקום לקנוס את ההורים שאינם מגלים אחריות בהשגחה על ילדיהם.

נפלה לבור
"זה אבסורד שכל כך הרבה הורים מגיעים לים ומאבדים את הילדים שלהם", טוען אפיה, "אחרי שזה קורה הם מגיעים לסוכות ההצלה, צורחים על המצילים ועושים מהומות. ההורים חייבים להיות פחות רשלניים, כי אם המגמה תימשך כנראה שלא תהיה ברירה אלא להטיל עליהם קנסות, דבר שנבדק על ידינו מבחינה חוקית ונראה כאפשרי. רק כך נוכל למנוע הישנות של מקרים כאלה".

הנתון המטריד לפיו יותר מ־100 ילדים הולכים לאיבוד מדי חודש בחופי הים בעיר, מצביע לטענת אפיה על מגמה הולכת ומתמשכת של חוסר ערנות מצד ההורים, המגיעים לחוף באלפיהם בסופי השבוע.

"זה מצביע על כך שהורים סומכים יותר מדי על השירותים שניתנים בחוף ונותנים פחות תשומת לב לילדיהם, דבר שמבחינתנו הוא לא הגיוני", אומר אפיה. "לא ייתכן שילדים יסתובבו לבדם בחוף שבו נמצאים אלפי אנשים ויש בו המולה לא קטנה".

בשבת שעברה אירעו בחלקה הצפוני של רצועת החוף העירונית שני מקרים, הממחישים עד כמה מסוכנת אי השמירה על הילדים ועד כמה עובדה זו פוגעת בעבודתם השוטפת של המצילים.

בשעות הצהריים המאוחרות בשבת טבעה בחוף הסלע ילדה בת 5. חוף הסלע מוקף בשובר גלים, ומסיבה זו הוא מהווה מוקד משיכה למשפחות ולילדים, אבל טומן בחובו גם לא מעט סכנות, במיוחד בתקופה זו של השנה.

בשל מבנהו הסגור של חוף הסלע, סחף של חול ים המגיע לרצועת החוף מצטבר בסמוך לרצועת הסלעים בחלקו הצפוני של החוף. הצטברות החולות יוצרת מעין במה מוגבהת בשטח כולל של כמה מאות מ"ר, מקו החוף ועד לעומק הים. תופעה ייחודית זו מושכת מאוד את הילדים שמגיעים למקום וצועדים לאורכו של השטח החולי בהנחה שהם בטוחים, אך אין זה המצב.

"בקצה הרצועה הזו, למרות שזה נראה כאילו יש שם מים רדודים עד לקו הסלעים, יש בור גדול, ומים בעומק של מטר ויותר מכך, דבר שילדים קטנים לא תמיד רואים", מספר אפיה. "מה שקרה לילדה בשבת שהיא פשוט שיחקה שם ללא השגחת הוריה, נפלה לאותו בור וטבעה".

מכיוון שהורי הילדה לא היו בסביבה, חלפו שניות ארוכות עד שמישהו מהנוכחים בחוף הבחין במתרחש. כשהבינו בכך המצילים, הם רצו למקום והחלו בפעולות החייאה. לאחר מכן היא הועברה במצב בינוני לבית חולים 'וולפסון' בחולון, שם אושפזה במחלקה לטיפול נמרץ. בינתיים מצבה השתפר.

צרחה על המציל
מספר שעות לאחר הדרמה בחוף הסלע, התקבל בעמדת השיטור המרכזית בחוף דיווח מדאיג נוסף, לפיו ילד בן 5 נעדר מזה שעתיים. הוריו של הילד סיפרו כי שהו בחוף סי פאלאס בעיר, באיזור האסור לרחצה בשל היעדר שירותי הצלה במקום, ובשלב מסוים הילד נעלם מעיניהם. ההורים המודאגים דיווחו גם כי סרקו את החופים הסמוכים למקום שבו נעלם, אך לא הצליחו לאתר אותו.

מיד עם קבלת הדיווח הופעל בחוף נוהל חירום ומצילי החופים נדרשו לבדוק האם הילד לא נסחף בטעות לעומק הים. בתום סריקה בת שעה לאורך החופים ובמי הים שלא העלתה דבר, קיבל אפיה שיחת טלפון מחבר, מציל בחוף גבעת עלייה ביפו, שסיפר לו כי ילד קטן הובא אליו על ידי מתרחצים.

"המציל אמר לי שבמשך שעה הוא קרא במערכת הכריזה בשמו של הילד אך לא נענה, ולכן החליט ליצור איתי קשר", מספר אפיה, "ואכן, גילינו שהילד שנמצא אצלו הוא זה שנעלם בבת ים".הוריו המבוהלים של הילד נשלחו לחוף ביפו ואספו משם את בנם, שצעד מרחק של קרוב לארבעה קילומטר עד שהגיע לסוכת ההצלה בחוף.

שני המקרים הללו חיזקו לטענת המצילים את הצורך להדגיש בפני ההורים את חשיבות ההשגחה על הילדים, וזאת במטרה לצמצם מקרי טביעה או אובדן של ילדים. כמה מצילים התלוננו בפני אפיה שהורים שמאבדים את ילדיהם מונעים מהם לבצע את עבודתם.

"הבלגן הזה נגרם גם בגלל שההורים נמצאים בחוף שעות ארוכות וגם בגלל עומס האנשים, דבר שמקשה על ההורים לשמור על הילדים בכל רגע נתון", מסביר גבי אלבז, מציל בחוף.

"בימי הקיץ, כל רבע שעה בערך, אנחנו עסוקים בהודעות למתרחצים שכלל לא קשורות לנעשה בים". לדברי אלב