קשה להאמין, אבל כבר קרוב לשלושה שבועות שיאנוש חולוש בן ה־72 כמעט ולא יוצא מפתח ביתו ברחוב אילת בבת ים, למעט מקרים דחופים.

לינץ' ברמזור: גבר מבת ים הותקף מול משפחתו
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

ניצול השואה, שמתגורר בדירת עמידר קטנה משנת 1978, מעדיף להסתגר בבית כי הוא חושש שחלק משכניו, עימם הוא מסוכסך, יפגעו בו. איפה המשטרה בסיפור הזה, ואיך ייתכן שדייר תמים ואזרח מן השורה פוחד לצאת לרחוב?

מדמם במטבח
לחששות של חולוש יש על מה להסתמך. ב־9 ביולי השנה, כך על פי תלונה שהגיש במשטרת מרחב איילון, נכנס אחד משכניו לדירתו, חבט בו באגרוף בפניו והותיר אותו מדמם על רצפת המטבח. בעקבות התקיפה אושפז חולוש למשך חמישה ימים בבית חולים 'וולפסון' בחולון, לאחר שנמצא כי מכת האגרוף החזקה שספג גרמה לסדק בגולגולתו.

לפני כשבועיים, לאחר שנואש לדבריו מ"הטיפול הלקוי" של המשטרה בעניינו, פנה חולוש למשרד מבקר המדינה, במכתב שבו פירט את העוולות שלטענתו נגרמו לו. "כבר שלוש שנים שאני מגיש תלונות נגד שכנים בנושא ההתנכלות אליי שהגיעה לשיאה בחודש שעבר, אבל דבר לא קורה", אומר חולוש, "האמת היא שאני חושש מאוד ממה שעלול לקרות. יש בשכונה שלנו הרבה מאוד בלאגן ובארץ יש הרבה אלימות ורציחות, לפעמים בלי סיבה אמיתית. אני ממש פוחד שמשהו רע יקרה לי".

פנייתו של חולוש למבקר המדינה מפרטת מסכת ארוכה של התנכלויות, מילוליות ופיזיות, מהן סבל לטענתו מצד שכניו. בנוסף טוען חולוש כי כל התלונות והפניות שלו לתחנת המשטרה העירונית בעקבות אותם מקרים כלל לא טופלו, או שתיקי חקירה שנפתחו בעקבות הגשת התלונות נסגרו מחוסר עניין לציבור.
"איך אפשר לומר 'חוסר עניין לציבור' או כל הגדרה אחרת, כאשר גורמים לי נזק לציוד, מאיימים עליי ומכים אותי?", תמה חולוש. "זה הרי אבסורד בלתי נתפס. משהו כאן לא תקין ומה שעצוב הוא שכמו תמיד הקורבן והחלש הוא זה שסובל, במקום שזה יהיה הפוך".

"חי בפחד"
העוינות כלפיו, כך טוען חולוש, החלה לפני מספר שנים לאחר שהתנגד להקמת גינה פרטית שאותה הקים אחד מדיירי הבניין בחצר הבית המשותף. "אותו שכן השתלט על שטח בחצר ולאחר שהעזתי להתלונן עליו החלה מסכת של איומים", מספר חולוש. על פי המכתב שהעביר למשרד מבקר המדינה, העוינות כלפיו מקורה בעובדה כי "הוא אשכנזי וניצול שואה". "האווירה פה נוראה וכמה שזה נורא לומר, אנשים פשוט לא אוהבים אותי כי אני שונה מהם, פשוט ככה", טוען חולוש, "אחרת אין שום דרך להסביר את מה שקורה כאן. אני אדם מבוגר מאוד, ללא משפחה או ילדים ואיני מפריע או מזיק לאיש".

בחודשים האחרונים, טוען חולוש, גברו מאוד ההתנכלויות של כמה מהשכנים כלפיו, דבר שלטענתו הפך את שגרת חייו ל"מפחידה ומאיימת". "לפני כשנתיים גיליתי שאחד השכנים שבר את צלחת הלוויין שלי שמוצבת על גג הבניין. לפני כחודשיים, לאחר שדרשתי ממנו לשלם עבור הנזק, הוא פגש אותי ברחוב, דחף אותי וצעק לעברי: 'חבל שלא הרגו אותך באושוויץ'".

עוד באותו יום, כשהוא נסער ונרגש מהאמירה הבוטה, התייצב חולוש בתחנת המשטרה העירונית והגיש תלונה נגד השכן. "סיפרתי לחוקרים שאני ממש חושש, אבל שום דבר לא קרה מאז, השכן לא זומן לחקירה ואני ממשיך לחיות בפחד", מספר חולוש, יליד הונגריה, שבמלחמת העולם השנייה הופרד מהוריו ונשלח למנזר."עברתי זוועות רבות ואחרי השואה נשארתי לבד לגמרי, כי בעקבות הטראומה שחוו במחנות הוריי לא יכלו לגדל אותי, מה שגרם לכך שאת שנות ילדותי ונעוריי, כמו גם את חיי הבוגרים, ביליתי לבד. קשה לי מאוד לקבל את זה שעד היום, עשרות שנים אחרי, אני מקבל יחס שכזה. מוזר עוד יותר שהרשויות לא משכילות לטפל באנשים האלה, שצריכים להיענש בחומרה", אומר חולוש.

שמונה ימים לאחר שהגיש תלונה בתחנת המשטרה בגין התקיפה הפיזית והמילולית שחווה, התרחש האירוע האלים שהביא לאשפוזו של חולוש בבית החולים. לדבריו, שכן אחר המתגורר בבניין, חייל בשירות סדיר בצה"ל, נכנס לדירתו ותקף אותו.

"ישבתי במטבח ובסביבות השעה שמונה בערב נכנס הבחור הזה לפינת האוכל שלי ובלי לומר כלום נתן לי אגרוף בפנים", מספר חולוש בהתרגשות. "כתוצאה מהמכה שקיבלתי באיזור הרקה הימנית שלי פשוט צנחתי לרצפה והתחלתי לדמם מהעין ומהאוזן, הרגשתי מטושטש לחלוטין. שכנים ששמעו את הצעקות וראו שנפגעתי בצורה קשה הזמינו אמבולנס שפינה אותי לבית החולים".

לאחר קבלת טיפול ראשוני בחדר המיון של בית חולים 'וולפסון', קבעו הרופאים את מה שאומת בבדיקת סי.טי שעבר זמן קצר לאחר מכן, כי חולוש סובל מסדק בגולגולת. בנוסף, כדי לטפל בחתך העמוק שנגרם לפניו כתוצאה מהאגרוף שספג, נתפרה לחיו של חולוש, בסמוך מאוד לעינו הימנית.

צו הגנה
במכתבו למבקר המדינה כותב חולוש כי מספר ימים לאחר שחרורו מבית החו