כעשרה פעילים למען זכויות בעלי חיים מבת ים היו שותפים לעימות קולני, שאף התדרדר לעימות פיזי, לאחר שניסו למנוע את קיומו של טקס כפרות מקומי, שכלל שחיטת תרנגולות בשטח הכלבייה העירונית לפני יום הכיפורים.

החגים באים - בעלי החיים ננטשים
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

הפעילים הגיעו לכלבייה, הפועלת במתחם השירות הווטרינרי העירוני באזור התעשייה, כדי למחות על שהכפרות מתבצעות בשטח השייך לעירייה, וכן על שהשחיטה לא נעשית בצורה היגיינית וגורמת לטענתם לסבל רב לעופות.

"נסענו לאזור התעשייה בשעות הבוקר של יום חמישי אחרי שהבנו שכל הטקס הזה מתבצע בתוך מבנה הכלבייה, דבר שכמובן אינו מקובל עלינו", סיפרה סנדי וייס, אחת הפעילות. "כשהגענו למקום גילינו ששער הכניסה למתחם סגור, אבל שלט שהוצב בחוץ אשר הצהיר על כפרות במקום, לא הותיר כל מקום לספק. ביקשנו להיכנס פנימה כדי לראות מה קורה, אבל לא נתנו לנו".לטענת וייס, למרות ששער הכניסה למתחם היה חסום, הצליחו חברותיה והיא להבחין במתרחש בתוך המתחם. "ראינו בבירור קבוצה שעסוקה בטקסי כפרות ואחר כך בשחיטה של התרנגולים, וכל זאת בצורה מאוד לא ראויה", סיפרה. "אחד הנערים שם את התרנגולים בידו ושיסף את גרונם לאחר ששייף את הסכין במשטח הבטון, דבר שאינו סטרילי ואינו תקין. היחס לבעלי החיים היה מזעזע".

בשלב מסוים הצליחו וייס ופעילה נוספת, רעיה דוקטורנקו, להיכנס למתחם, אך לדבריהן גורשו מהכלבייה במהירות, מה שגרם להן להזמין למקום את משטרת מרחב איילון. צוות סיור של המשטרה שהגיע למתחם הפריד בין הניצים וביקש מהצדדים להירגע.

"נשארנו שם עוד כמה שעות, אבל לצערי לא היה לנו הרבה מה לעשות. והיה קשה מאוד לראות את הסבל של בעלי החיים האלה", סיפרה וייס. "בשלב מסוים חלק מהתרנגולות הוצאו החוצה ונדחסו לעגלת סופר, כשחלקן עוד בחיים. הערנו על כך לשוחטים והם פשוט ביצעו בהן וידוא הריגה, כשדחפו את ראשיהן לדלי מים. זה היה מזעזע".

במהלך שהייתן במקום התקשרה דוקטורנקו ללשכת ראש העירייה, שלומי לחיאני, אך לטענתה, לא זכתה לכל מענה. "ביקשתי שישלחו מישהו למקום, או שיתנו הוראה להפסיק את מה שקורה שם, אבל אף אחד לא עשה כלום. איך בעירייה מאפשרים לעשות את זה במבנה שלהם? זה מאוד לא ברור ומאוד לא לעניין".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "העיר בת ים מכבדת את תושביה ממגוון הקהילות והמגזרים. במסגרת זו, עורכת העירייה, כבכל שנה את מנהג הכפרות למען תושביה שומרי מסורת ישראל. בשנים האחרונות, על מנת להסדיר את הנושא, מאפשרת העירייה את עריכת מנהג הכפרות במתחם מופרד בכלבייה העירונית באופן מכובד, תוך הקפדה על הנחיות השירות הווטרינרי".