שבועיים חלפו מאז נרצח החייל תומר חזן ז"ל על ידי נידאל עמאר, שאיתו עבד במסעדת 'צחי בשרים' בבת ים. הרצח המזעזע הציף בעיה שכולם יודעים על קיומה, אך עד עכשיו לא התמודדו איתה: השוהים הבלתי חוקיים (שב"חים), שרבים מהם לא רק עובדים בחולון ובבת ים, אלא גם מתגוררים בערים.


הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

לדברי סנ"צ יגאל סנקר, קצין אגף המבצעים (אג"מ) של משטרת מרחב איילון, פעילות המרחב בנושא רחבה מאוד, אך עם זאת, הדבר אינו מבטיח כי אפשר יהיה למנוע מקרים מסוג זה. "יש לנו מידע על פעילות שב"ח בתחום המרחב, ויש לנו תפוקות טובות בכל הקשור לאכיפה בנושא", אומר סנ"צ סנקר, "אבל בסופו של דבר כאשר רוצח פועל עצמאית כפי שכנראה קרה, אין לנו הרבה מה לעשות".

למרות המקרה החמור, טוען סנ"צ סנקר כי תופעת השב"חים בתחום הערים חולון, בת ים ומועצת אזור, אינה חריגה בהשוואה לערים אחרות בארץ. "צריך להבין שהמרחב שלנו רחוק יחסית מקו התפר, כך שפעילות השב"חים כאן מעטה בהשוואה לאזורים אחרים. הפעילות שלנו בתחום זה נחלקת לשניים, במישור הגלוי ובמישור המודיעיני. אנחנו מבצעים הרבה מחסומים וביקורות יזומות בעסקים, מסעדות ובתי קפה, ומצד שני מגיעים למקומות שעליהם מתקבל מידע מודיעיני לפיו מועסקים או מתגוררים בהם שב"חים".

הרצח המזעזע של תומר חזן ז"ל הוא הדבר ממנו חששו קציני המרחב, המודעים לכך ששהייתם של השב"חים באיזור עלולה להיות מקור לצרות. "בעלי העסקים רוצים לחסוך כסף על כוח עבודה ומייצרים לנו למעשה פלטפורמה לעבירות", מסביר סנ"צ סנקר. "עובד כזה שנמצא כאן, שאינו באמת מחויב, יכול בקלות לפנות לביצוע עבירות רכוש או אלימות".

לדבריו, "הטיפול בשב"חים מורכב למדי. כמעט בכל שבוע אנחנו עוצרים שב"חים, אבל אם מדובר בעבירה ראשונה או שנייה שלא קשורה אליה עבירה פלילית, אנחנו רק גובים עדות ומסיעים אותם בחזרה למחסום בשטחים. יש מקרים שמגיעים לבית המשפט, אבל גם שם נוהגים בהם במידת הרחמים בדרך כלל".

בנושא העסקת שב"חים הדעות בין בעלי העסקים חלוקות. חלק מהעובדים ברחוב שנקר מודים כי העסקת פועל לא חוקי היא שיטה מקובלת של עסקים גדולים, וכי ייתכן שאשרת העבודה של הרוצח פגה והוא לא טרח לחדשה, כיוון שאיש לא מקפיד על האכיפה בנושא.

"נראה לך שכל מי שמעביד פלסטינאי מהשטחים מבקש ממנו אישורים? אין מצב", אומר שליח באחד מבתי העסק הסמוכים לצחי בשרים. "זה עובד זול, שלא מתווכח על כל שטות ויעשה הכל בשביל שכר מינימום. בעלי העסקים לא אוהבים עובדים ישראלים, יש לנו דרישות, תנאים ואנחנו מצפים ליחס מכובד. אבל אין להם ברירה, כי אם שמים פלסטינאי בדלפק הרבה אנשים יירתעו. אז הם שמים את העובדים הישראלים מקדימה, ואת העבודה השחורה נותנים לפלסטינאים.

"זו המציאות, העסקים כאן נאבקים כדי לשרוד. אם הם יכולים לחסוך קצת כסף הם יחסכו, ואם המדינה לא רוצה שזה יקרה שתגביר את האכיפה או תעזור לעסקים הקטנים".שעות ספורות לאחר מעצרו של עמאר בבית אמין, פשטו חוקרי השב"כ, מלווים בשוטרי מרחב איילון, על הדירה בבת ים שבה התגורר במשך שנים יחד עם עובדים נוספים במסעדה. "בתוך חצי שעה הדירה התרוקנה לגמרי מחפצים. החוקרים שהיו כאן לקחו הכל, ומיד אחר כך נעלו אותה", מספר אחד מדיירי הבניין, "האמת היא שאנחנו היינו בהלם אמיתי".

"אנחנו המומים", אומרת שכנה מאותה הקומה שבה התגורר עמאר במשך שנים. "הוא היה הבנאדם הכי נחמד בעולם. היה מציע עזרה, מפנק, נותן לנו אוכל, שואל לשלומי ובאמת שהיה אדיב לכולם. במשך כל אותן שנים שהוא חי פה לא ראיתי דבר רע ממנו.

"קיבלנו את הבשורה בשוק אדיר, כי כולם היו חברים של כולם. כנראה שהוא עשה עבודת הכנה טובה מאוד. בשורה התחתונה, הוא רכש את האמון שלנו ואז תקע לנו סכין בלב. אני לא מבינה איזו ג'ננה נכנסה לו בראש".

למרות יחסי השכנות הטובים שהיו ביניהם, לאחר המקרה לא מוכנים דיירי הבניין כי ישובו להתגורר בו שב"חים. "לא נסכים שיגיעו לפה, מספיק", אומרים השכנים, "אנחנו לא נסכים שבעלי עסקים יביאו לפה שב"חים".

בימים שלאחר הרצח הגיעו מאות מתושבי העיר למסעדה ומחו על העסקתו של עמאר במקום, ביום שלישי בבוקר השבוע אף הוצתה אדנית במסעדה. בעל המסעדה צחי אנטבי החליט על סגירתה והיא הייתה אמורה להיפתח רק ביום חמישי השבוע.

חלק מהתושבים איתם דיברנו, אומרים כי סגירת המסעדה במהלך ימי השבעה על חזן אינה מנחמת אותם. "הרבה אנשים חושבים שהמסעדה הזו בכלל לא צריכה להיפתח מחדש", טוען שלום דרעי, המתגורר בסמוך למסעדה. "אם נביא לפה עוד שב"חים יקרו מקרים דומים. הבא בתור יכול להיות כל אחד, אחי, בן דוד שלי או הבן שלי. חוץ מזה, כל הקטע עם השב"חים פוגע גם בפרנסה של היהודים".

בגלל שהרצח אירע בחג, סיימו רק השבוע בני משפ