מספר אירועים חריגים שהתרחשו בחודשיים האחרונים בקריית באבוב בבת ים, בה מתגוררים בעיקר חרדים ממוצא אשכנזי, גורמים לסערה ולאי נוחות גדולה בקרב חלק מהתושבים. לדבריהם, הם מרגישים כי האירועים הללו, שנעשו בעיקר על רקע עדתי, מוציאים שם רע לקהילה ופוגעים בתדמיתה.

הצתה וכתובות נאצה בבית ספר חרדי
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

עיקר הביקורת מופנית לעמותת מוסדות באבוב, המנהלת את ענייני הקהילה והשכונה. מדובר במקרים בהם משפחות דתיות ממוצא מזרחי, נתבקשו לעזוב את השכונה או את מוסדות החינוך הפועלים בה. התופעה התרחשה גם כלפי משפחות השייכות לקהילה, שסירבו לטענתן 'ליישר קו' עם דרישות העמותה.
במקרה אחד נדרש אדם ממוצא ספרדי לעזוב דירה שרכש בקריה, וזאת על אף שהשקיע אלפי שקלים בשיפוצה.

במקרה אחר, הורו גורמים בבית הספר של הקהילה להוריו של תלמיד לעזוב את המוסד החינוכי. לטענת מקורבים למשפחתו, הדבר נעשה משום שהתלמיד השתייך למשפחה שאינה חברה בקהילה המקומית.

"מה שקורה בשכונה הוא פשוט בלתי נתפס", אומר אחד התושבים, שכמו יתר חברי הקהילה, חושש מאוד להזדהות בשמו. "עצוב שחלק גדול מהעניין הוא בגלל אפליה על רקע עדתי. יש כמה חבר'ה בהנהלת השכונה שפשוט עושים מה שבא להם, וזה לא פלא, הרי חלק גדול מהדירות פה שייך להם. זו פשוט רדיפה אחרי מי שאינו שייך לחסידות והם רוצים שכל המקום יתנהל על פי דרכי החסידות ויכלול רק אנשים ששייכים לה".

צא בחוץ
חסידות באבוב העולמית נוסדה בגליציה שבמזרח אירופה, בסוף המאה ה־19. השכונה בבת ים הנושאת את שמה, הוקמה לפני כארבעה עשורים. חברות וחברי הקהילה מתגוררים בשני רחובותיה המרכזיים של השכונה, שנקראים על שם האדמו"ר מבאבוב והרב ניסנבאום. מספרם הכולל של חברי הקהילה הוא כ־1,000 איש, וילדיהם לומדים במוסדות חינוך השייכים לעמותה המנהלת את החסידות, שמפעילה במקום גני ילדים, בתי ספר לבנים ולבנות, תלמוד תורה, ישיבה ומקווה טהרה.

לפני כשלוש שנים, לאחר פטירתו של מנהיג החסידות בשכונה, האדמו"ר נפתלי לבית באבוב שעמד בראש החסידות במשך שנים רבות, התפצלה החסידות לשתי קבוצות. בראש הקבוצה העיקרית, הנתמכת על ידי כ־70 אחוז מחברי הקהילה, עומד חתנו של האדמו"ר שנפטר, הרב יעקב ישראל מייזליש, העומד גם בראש עמותת מוסדות באבוב שלמעשה מנהלת את השכונה וענייני הקהילה. מנכ"ל העמותה, שלדברי התושבים בשכונה על פיו יישק דבר, הוא רפאל שמעונוביץ'.לטענת התושבים, בשנה האחרונה מתנהלת "רדיפה חסרת תקדים אחרי ציבור ספרדי וציבור אשכנזי שאינו שייך לחסידות ומגיע לשכונה", כדברי חלקם. אחד האירועים החריגים שהתרחשו לפני מספר חודשים היה הדרישה שהעבירו אנשי החסידות לאדם שרכש דירה בשכונה - לעזוב אותה. לטענת מקורביו של האיש, החושש להזדהות גם לאחר שעזב את הקהילה, הדבר נעשה בשל מוצאו הספרדי.

"מה שקרה שם היה מדהים", מספר אחד התושבים. "האיש רכש בכסף רב דירה במקום מרכזי והשקיע עוד עשרות אלפי שקלים בשיפוץ שלה. בשלב מסוים הודיעו לו שהוא אינו יכול להתגורר בשכונה".

רוכש הדירה סירב בתחילה להיענות לבקשת אנשי החסידות. לטענת מקורביו, לאחר שהבין כי לא יניחו לו, הסכים לעזוב את השכונה. לדברי תושבים, הוצע לו סכום כסף שיכסה מעט על ההוצאות הרבות שהיו למשפחתו בהליך רכישת הדירה ושיפוצה.

לא בבית ספרנו
לפני כחודשיים הוזעקו לבית הספר המרכזי לבנים בקריית באבוב שוטרי מרחב איילון על ידי הורה של אחד התלמידים. האב טען כי הנהלת בית הספר הודיעה לו כי על בנו לעזוב את המוסד, כשלטענת האב הדרישה הייתה בשל מוצאו הספרדי.

עדי ראייה לאירוע סיפרו לשוטרים שנכחו במקום, כי אחד המורים קיבל מהממונים עליו הנחיה להוציא את התלמיד משטח בית הספר. עדות על התקרית נמסרה בתחנת המשטרה, אליה הגיע מאוחר יותר גם אחד מבכירי העמותה.

חשוב לציין כי כבר לפני כארבע שנים, במהלך שנת 2009, הוציא בית משפט השלום בראשון לציון צו מניעה כנגד רב הקהילה, הרב מייזליש, המונע ממנו ליצור קשר עם בני זוג ממוצא ספרדי, שרכשו מספר שנים לפני כן דירה בשכונה והתלוננו שהם סובלים מהתנכלויות על רקע עדתי. השניים התלוננו על המעשים בתחנת המשטרה העירונית, מה שהוביל להגעתם של שוטרים לשכונה. הדבר גרם למהומה גדולה שבעקבותיה, כך טענו בני הזוג, הוכה אחד מבניהם. בנוסף נתלו ברחבי השכונה פשקווילים הקוראים לסילוק המשפחה, שהוסרו רק לאחר הוראת בית המשפט. כמו כן, סוכם כי בנם של בני הזוג לא ילמד יותר במוסדות החינוך של הקהילה.

"מה שקורה בתקופה האחרונה בשכונה מחזיר אותנו לימים חשוכים. יש תחושה שהגישה המפלה כלפי ספרדים רק מתגברת", טוען אחד התושבים. "מישהו חייב לעשות משהו, אולי אפילו התערבות של העירייה תעזור כאן. זה לא הגיוני. לא ייתכן שבשנת 20