מאז חג הפסח האחרון ועד ליום שני שעבר, אירעו בערים חולון ובת ים עשרות מקרי הצתה של חדרי מדרגות, חדרי אשפה וחצרות בתים, שבוצעו בדפוס פעולה דומה. רק בסוף השבוע שעבר היו ארבעה מקרי הצתה נוספים, בזה אחר זה, במספר בנייני מגורים ברחוב שנקר בחולון. הנתונים שהצטברו במשטרת מרחב איילון הדליקו אור אדום. בשבוע שעבר הוחלט להקים צוות חקירה מיוחד (צח"מ) כדי להביא למעצרו של החשוד במעשים, שבנס הסתיימו רק בנזק לרכוש וללא אבידות בנפש. להפתעת כל המעורבים בחקירה, התוצאות היו מהירות.

הדירה נשרפה כליל אבל למכבי האש צריך לשלם
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

השבוע, שלושה ימים בלבד לאחר פתיחת החקירה המאומצת, הצליחו חוקרי מרחב איילון ובלשיו, להניח את ידם על חשוד בביצוע המעשה. מדובר בצעיר בן 25 מחולון, שהודה עד כה בביצוע של 15 מקרי הצתה בתחום המרחב.

"העובדה שלא נגרמו אבידות בנפש היא, ברוח התקופה, נס חנוכה של ממש", אומר רפ"ק רונן שמרי, ראש לשכת החקירות במרחב ומי שעמד בראש הצח"מ. "אחת ההצתות האחרונות הייתה באיזור שבו מאוחסנים בלוני גז. אם הם היו עולים באש, זה היה עלול לגרום לפגיעה ולקריסה של בניין מגורים על יושביו. היה לדיירים ולנו מזל גדול".

צילום מפליל
שעה קלה לאחר שבכירי מרחב איילון החליטו על הקמת הצח"מ, פשטו עשרות אנשי משטרה בלבוש אזרחי על מוקדי ההצתות האחרונים ברחובות שנקר והנוטרים בחולון. המטרה הייתה לאסוף מידע על זהות המצית, כאשר בשלב זה החוקרים העריכו שקיים סיכוי גדול כי מדובר באותו אדם.

"שישה ימים לפני סדרת ההצתות האחרונה, היו מספר הצתות עם מאפיינים דומים ליד בנייני מגורים ברחובות שנקר והנוטרים", מספר רפ"ק שמרי. "לכן החלטנו לרכז מאמצים באיזור זה".

במסגרת פעולות החקירה לאיתור המצית הסדרתי, ביקרו בלשי המרחב בכל בתי העסק הפועלים בקומות הקרקע של בנייני המגורים. הם אספו חומר מצולם מתוך מצלמות האבטחה של העסקים, שאותו העבירו למומחי זיהוי ראיות מצולמות במטה הארצי של המשטרה. במקביל, תוחקרו חלק גדול מבעלי העסקים ועשרות דיירים המתגוררים בבניינים שבהם בוצעו ההצתות, על מנת לדלות מידע באשר לזהות המבצע."הגיעו לכאן הרבה שוטרים בלבוש אזרחי והתחילו לשאול אותנו שאלות על מה שקרה", מספרת חווה זריף, תושבת רחוב שנקר 52. "שאלו אותנו אם ראינו מישהו שאינו דייר קבוע או מישהו לא מוכר, שמסתובב בחצר או בחדר המדרגות, אפילו רק לזמן קצר".

במקביל לפעולות החקירה הגלויות, ביצעו בלשי המרחב פעילות סמויה בשעות הערב והלילה בימים שלאחר ההצתות, וכל זאת בתקווה שהמצית יחזור לזירת הפשע.

"הייתה פה פעילות מאוד ערה של אנשים, שהבנו שהם שוטרים", מספר חיים לבנון, תושב רחוב שנקר 47. "האמת היא ששמחנו מאוד על כך שהמשטרה פועלת בנחישות, כי סדרת הצתות כאלה באמת יכולה להיות מסוכנת ואפילו קטלנית".

משיחה שקיימנו ביום שני השבוע עם אחת מבעלות העסקים ברחוב שנקר, עולה כי צילומי מצלמת האבטחה בחנותה הם אלה שהביאו לתפיסת המצית. "באו לכאן מומחים של המשטרה, בדקו את הסרט ואחר כך אמרו לי שבעזרתו הצליחו להגיע לחשוד", מספרת בעלת העסק.

"האמת היא שכאשר הראו לי את הקטע, ראיתי את הבחור בבירור. לפי לוח הזמנים היה אפשר לראות שהוא נכנס לחדר המדרגות של הבניין בשעה בה בוצעה ההצתה, ואחרי שתי דקות יצא משם. הבנתי שזו ראייה ממש חזקה, ואני שמחה שיכולנו לעזור", היא אומרת.

הוציא את הזעם
בשעות אחר הצהריים של יום חמישי שעבר, מצוידים בפרטי החשוד שראו במצלמת האבטחה של בית העסק, הגיעו בלשי מרחב איילון למלון מוכר באיזור הטיילת בתל אביב. הם המתינו לשעת כושר, וכשזו הגיעה ניגשו לעבר החשוד, שהיה עסוק באותה עת בעבודתו כרב מלצרים במלון, והודיעו לו שהוא עצור בחשד למספר מקרי הצתה בתחום מרחב איילון.

בחקירתו, בראשות פקד עדי ברקוביץ' התברר שהחשוד שבידם אינו בעל עבר פלילי והוא מתגורר עם הוריו ליד מוקד ההצתות האחרון בחולון. הצעיר הפתיע את צוות החקירה והודה, נכון למועד סגירת הגיליון, בביצוע של 15 מקרי הצתה. הוא אף תיאר בפני חוקריו את המניע למעשיו.

"חיפשתי דרכים להוציא עצבים בגלל סכסוך עם אבא שלי, ולמדתי איך לבצע הצתות מקריאה באינטרנט", סיפר החשוד לחוקרים בעדותו במשטרה. "ראיתי שיש אפשרות לפדופיליה ולפירומניה, והיה נראה לי שפירומניה הכי פחות פוגעת".

בהמשך חקירתו סיפר החשוד כי חש מאוים על ידי החברה וחיפש דרכים "לפגוע באנושות", לדבריו. "קראתי בספרות על דרכים לבצע מעשים קרימינליים", כתב החשוד בעדותו. "עשיתי את זה כי הרגשתי שהחברה פוגעת בי".

הצעיר גם סיפר לחוקריו כי ביצע את המעשים בעת שהיה תחת השפעת אלכוהול. "הייתי משתכר והוצאתי את הזעם שלי בבניינים", מסר החשוד בעדותו. "למרות שהתחרטתי על