לא רק לזמרת מדונה יש אח מחוסר דיור שמתגורר ברחוב. ליד אחד מבתי הקפה הידועים בטיילת בת ים, ברחבה מרוצפת שמוסתרת מעט מהרוחות החזקות שמגיעות מהים, מתגורר כבר מספר חודשים גבר בשנות ה־60 לחייו. יש מי שמכיר אותו בשם "אבו דאוד", אחרים בשמו האמיתי דוד פדידה. אבל רק מעטים ידעו שהוא אחד מששת אחיה של הזמרת ריימונד אבוקסיס ודודה של השחקנית והדוגמנית יעל אבוקסיס.

הבן של זהר ארגוב חוזר למוטב
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

רבים מבעלי העסקים בטיילת ותושבים שמגיעים למקום באופן קבוע, נתקלו בפדידה. הוא חי כמו כל דר רחוב אחר, אך חזותו מעט שונה. הוא מקפיד לנקות את עצמו מדי יום ושומר, כפי שהוא מגדיר זאת, "על הכושר הגופני ועל הכבוד העצמי". נסיבות חייו בשנים האחרונות כללו לדבריו תאונת דרכים שהפכה אותו לנכה, ומחלות כרוניות מהן הוא סובל עד היום. לדבריו, הן דרדרו אותו למצבו הנוכחי.

פדידה בן ה־67 נולד בעיר רבאט שבמרוקו והגיע לישראל בגיל 37. הוא נישא פעמיים, נולדו לו שישה ילדים, ועל אף העובדה שרבים מבני משפחתו הצליחו מאוד בחיים מבחינה כלכלית, הוא לא מצא את הדרך לצאת ממצבו הקשה. ביום רביעי שעבר הוא הגיע לבית חולים לאחר שסבל מכאבים בחזה. בבדיקה שעבר נמצא שהוא סובל מלחץ דם גבוה. הוא קיבל טיפול תרופתי, הרופאים וידאו שמצבו התייצב ופדידה שוחרר ולמעשה שב לרחוב.

"כבר כמה חודשים שאני ישן בתוך רחבה מגודרת של קיוסק", הוא מספר. "אני נכנס לשם רק בשעה שתיים בלילה, אחרי שסוגרים את הקיוסק. בבוקר, כשהוא נפתח, מוציאים אותי משם ואז אני מתחיל לחפש את עצמי. אחרי שאני מתעורר, אני הולך לחוף טובגו או לחוף קרוב אחר. אני משתמש שם בשירותים של אחת המסעדות, שוטף פנים ורוחץ קצת את עצמי".בני משפחתו של פדידה, כולל אחותו ואחייניתו המפורסמות, מודעות לטענתו למצבו הקשה, אך לדבריו, בשלב זה הוא לא מקבל כל עזרה. "הילדים שלי מאשתי השנייה באים לבקר אותי מדי פעם וחלק יודעים מה קורה איתי. אני לא רוצה שיידעו, למרות שלא טוב לי", הוא אומר. "חשבתי על זה במיוחד ביום חמישי שעבר, כששכבתי כאן בלילה, רטוב ומקופל כולי".

לא מעט מששת אחיו ואחותו, ריימונד, הם בעלי אמצעים, כפי שפדידה עצמו מספר, אך לדבריו, הקשר בינו לבין שאר אחיו אינו הדוק מספיק.
"כמו בכל משפחה יש מעט חיכוכים ויצא ככה שהקשר בינינו לא תמיד רצוף וטוב. יש לי קשר עם שניים מהאחים שלי שגרים בראשון לציון, והם יודעים מה קורה איתי. אותו הדבר עם ריימונד. אני טיפוס כזה שלפעמים מעדיף להיות לבד, למרות שקשה לי מאוד עכשיו במצב הזה".

יעל אבקסיס, אמרה השבוע: "הדוד שלי לא נמצא ברחוב, ואם הוא ברחוב זה מבחירה. אמא שלי מטפלת בו כל החיים וכדאי לדבר איתה על זה. זה נושא משפחתי טעון. דוד הוא איש רגיש ומדהים, יש כמה בני משפחה שמטפלים בו ויש לו חדר בכל אחד מבתי בני המשפחה. אנחנו נותנים לו טיפול מסודר".

את התייחסותה של ריימונד אבקסיס, השוהה בחו"ל, לא ניתן היה להשיג.


הסיפור המלא בגיליון סופ"ש של 'ידיעות בת ים' ו'ידיעות חולון'